Štvrtok, 25. február, 2021Meniny má Frederik, Frederika

Hokejové majstrovstvá budú v jednej krajine, potvrdil Fasel

Prezident IIHF René Fasel. (Autor: TASR/AP)
TASR, Miloslav Šebela|Publikované 26. jan 2021 o 21:18

Slovensko má stále nádej na organizáciu turnaja.

Správu aktualizujeme.

BRATISLAVA. Majstrovstvá sveta v hokeji 2021 sa budú konať len v jednej krajine.

Pre ruskú spravodajskú agentúru Ria Novosti to potvrdil prezident Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) René Fasel.

Zároveň dodal, že rozhodnutie o organizátorovi šampionátu padne zrejme 1. februára.

"Potrebujeme viac času a viac informácií. Pre situáciu s koronavírusom by bolo lepšie usporiadať turnaj v jednej krajine a nie vo dvoch. Budúci týždeň rozhodneme, kde to bude. Je možné, že sa nám podarí dohodnúť na dejisku už v pondelok," uviedol Fasel pre Ria Novosti. 

Šance má Slovensko, Dánsko aj Lotyšsko

"Sme v kontakte s organizátormi z Bratislavy aj z Herningu, či sú pripravení hostiť 16 mužstiev. Lotyšsko na tom nie je tak dobre, pretože by potrebovali postaviť dočasnú arénu. Momentálne sme v kontakte so všetkými tromi krajinami a nevylučujeme ani možnosť, že by sa turnaj uskutočnil vo dvoch krajinách," dodal Fasel.

Slovensko bolo posledným organizátorom MS pred dvomi rokmi a šéf organizačného výboru majstrovstiev sveta v roku 2019 Igor Nemeček je optimistom ohľadom šancí na získanie turnaja. 

IIHF má v prípade konania turnaja vo dvoch krajinách obavy pri cestovaní mužstiev z jednej bubliny do druhej. Pokiaľ bude možné, chceli by sa tomu vyhnúť, aby hokejisti neboli vystavení riziku nakazenia covidom.

V prípade, ak by sa turnaj konal len v jednej krajine, je opäť Slovensko favoritom.

Najlepšie vychádza Slovensko 

Najväčším problémom Lotyšska je chýbajúca druhá aréna. Postavili by len provizórne klzisko zakryté stanom. Na prelome mája a júna však môže byť problém s kvalitou ľadu.

Dánsko organizovalo šampionát v roku 2018. Zápasy sa hrali v Kodani a v Herningu. Usporiadanie turnaja by však bolo v Dánsku výrazne nákladnejšie. 

Z tejto trojice, tak môže favoritom vychádzať práve Slovensko, čo nedávno v rozhovore pre Sportnet potvrdil komentátor Českej televízie Robert Záruba. 

"Hala je pre šampionát dobre prispôsobená, pre televízie aj pre mužstvá. Ale najzásadnejšie je, že finančné náklady na pobyt v Bratislave by neboli zďaleka také vysoké ako v Dánsku. Ubytovanie tam bolo veľmi drahé, naopak, v Bratislave sme bývali kúsok od haly a v cenovo veľmi dostupnom hoteli," uviedol Záruba.

Podobný názor má aj Igor Nemeček. 

"V Herningu boli majstrovstvá v roku 2018. Hala je tam oukej, nie je hokejová, je hádzanárska, ale dobre, dá sa to tam spraviť. Tréningová hala však bola vzdialená 20 minút od hlavnej haly a bol problém aj s ubytovaním, bolo to porozhadzované až 40 minút cesty od haly," porovnával Nemeček. 

"Z tohto pohľadu aj pre IIHF najlepšie vychádza Bratislava. Nie je nič, čo by sa muselo prerábať, hala spĺňa všetky technické požiadavky. Mám informáciu, že aj primátor (Matúš Vallo – pozn. red.) dával na zväz pozitívne stanovisko, že má záujem podporiť tento model. Mesto je pripravené prenajať halu," dodal. 

Aj lotyšský portál sportacentrs.com uviedol, že Fasel je zástancom toho, aby sa celý turnaj konal na Slovensku. 
Súvisiace články