COURCHEVEL. Elitní svetoví zjazdári na čele s Američankou Mikaelou Shiffrinovou, Nórom Aleksandrom Aamodtom Kilde či Taliankou Federicou Brignoneovou prostredníctvom listu vyzvali Medzinárodnú lyžiarsku a snoubordovú federáciu (FIS), aby prijala opatrenia na boj proti zmene svetovej klímy.
Pod list sa podpísalo takmer 200 športovcov naprieč viacerými lyžiarskymi odvetviami.
List zástupcom FIS doručili počas majstrovstiev sveta v zjazdovom lyžovaní vo Francúzsku.
Teplé počasie a z neho plynúci nedostatok snehu najmä v úvode sezóny spôsobili rušenie a presuny naplánovaných súťaží, pričom ani príprava na súťažný ročník najmä na topiacich sa európskych ľadovcoch nebola pre športovcov práve ideálna.
Autor spomenutého listu je rakúsky reprezentant Julian Schütter, ktorý je tiež ambasádorom neziskovej organizácie Ochráňme našu zimu (POW).
"Už teraz pociťujeme dôsledky klimatických zmien v našom každodennom živote a v našej profesii. Verejná mienka o lyžovaní sa posúva smerom k neospravedlniteľnosti... Potrebujeme progresívne organizačné kroky. Súčasné úsilie FIS o udržateľnosť hodnotíme ako nedostatočné," uviedli športovci v liste.
Podpísali ho aj americká bežkyňa na lyžiach Jessica Digginsová či freestylisti Arianna Tricomiová a Xavier de le Rue.
"Toto sú naše najdôležitejšie preteky, poďme ich vyhrať spoločne," uvádza sa v liste športovcov.
"Je čas venovať sa skutočne dôležitej téme. Vidíme, že svet sa mení. Vidíme aj vplyv nášho športu... Chcem, aby budúce generácie zažili zimu a mohli robiť to, čo ja," povedal spomenutý Kilde po nedeľňajšom zisku striebra v zjazde.
Športovci v zjazdovom lyžovaní napríklad žiadajú FIS, aby štart sezóny presunula z konca októbra na záver novembra.
Sezóna by sa tak nekončila v polovici marca, ale až v apríli. "Je v záujem nás všetkých, aby sme sa prispôsobili novým okolnostiam," napísali športovci.
Pretekári žiadajú aj to, aby bol program súťaží viac "geograficky rozumnejší", čo by pomohlo pri znižovaní emisií uhlíka. Ako príklad uviedli, že seriál SP mužov sa dvakrát presúva medzi Európou a Severnou Amerikou.
"Beaver Creek a Aspen delí asi 50 kilometrov, pritom jedny preteky sa konajú v záver novembra a ďalšie vo februári. Naplánovať tieto preteky po sebe by prinieslo zníženie uhlíkových emisií približne o 1500 ton," uviedli lyžiari a požiadali FIS o vytvorenie komisie udržateľnosti.