Často počujem, že nie sme takí silní ako Slováci, tvrdí tromf Čechov

Hamšík proti Česku. (Autor: TASR)
Pavol Spál|24. jan 2018 o 17:15

V základnej skupine Ligy národov sa futbalisti Slovenska stretnú s Českom a Ukrajinou.

BRATISLAVA. Pošleme vás domov do záhradiek. Nás nikdy nezdoláte. Aj tak prebiehalo ešte pred rokmi podpichovanie pred zápasom Česko verzus Slovensko na hokejových majstrovstvách sveta.

„Zápasy s Čechmi sú prestížne bez výnimky. Víťazstvo má pre psychiku cenu zlata,“ vravieval hokejista Miroslav Šatan.

Vo futbale až také veľké emócie nevládli, ale takisto nechýbali. „Zápasy s Českom majú vždy špeciálny náboj, aj keď išlo iba o prípravný súboj,“ priznal kapitán slovenských futbalistov Martin Škrtel. Teraz spomienky na federálne časy opäť ožívajú, znova cítiť národnostné vášne či rivalitu.

Futbalisti Slovenska sa v základnej skupine Ligy národov stretnú s Českom a Ukrajinou. Rozhodol o tom žreb v Lausanne.

„Chcel som iných súperov, ale s Českom som spokojný. Dva zápasy proti nim môžu byť oslavou 100. výročia založenia Československa. Tomuto výročiu to dodá vážnosť, bude to dôstojná oslava aj na tejto úrovni,“ reagoval šéf Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik.

Bývalý český reprezentant Vladimír Šmicer zo žrebovacieho koša pôvodne vytiahol Rusko, lenže to sa podľa pravidiel UEFA nesmie stretnúť s Ukrajinou. A preto do prvej skupiny Ligy B s Českom nakoniec zamierili Slováci.

Žreb Ligy národov UEFA: fotogaléria

24.1.2018

Rivalita vždy bola

„Naša skupina nemá vyloženého favorita. Je zaujímavá, lebo ide o našich geografických susedov. S Čechmi sme dlhé roky tvorili spoločný národ, z tohto pohľadu tam rivalita vždy bola, je a bude,“ priznal tréner Slovákov Ján Kozák pre web futbalového zväzu.

So súčasným trénerom Česka Karlom Jarolímom si kedysi zahral v spoločnom tíme Československa. „Česi si prešli náročnejším obdobím hľadania správnych hráčov. Už ich však našli, viacerí z nich pôsobia v kvalitných zahraničných ligách,“ dodal Kozák.

Futbalisti oboch mužstiev sa dobre poznajú, mnoho Slovákov pôsobí alebo v minulosti pôsobilo v českých kluboch. Ďalší sa s Čechmi stretávajú v zahraničných súťažiach.

„Pre nás to bude najmä s Českom nesmierne zaujímavá konfrontácia. Kedysi som proti nim už nastúpil v príprave a vyhrali sme. Dúfam, že sa nám to podarí znovu,“ vravel Slovák Patrik Hrošovský, ktorý je esom Plzne.

Federálne derby sa bude hrať po viac ako troch rokoch. Naposledy sa súperi stretli v prípravnom zápase v Žiline, kde Slováci vyhrali 1:0. Z desiatich zápasov Česi vyhrali päťkrát, trikrát sa tešili Slováci.

K Čechom netreba nič dodať

„Slováci majú veľmi kvalitný tím a často počujem, že nie sme takí silní ako oni. Dlho sme s nimi nehrali a rád by som ich porazil, " vravel Čech v službách Udinese Antonín Barák pre idnes.cz.

S Ukrajincami majú Slováci čerstvú skúsenosť, v novembri 2017 s nimi v prípravnom zápase v Ľvove prehrali 1:2.

„Dobre ich poznáme. V nedávnej minulosti sme sa s ním stretli trikrát. Kostra ukrajinského mužstva má obrovskú silu,“ tvrdí Kozák.

„K Čechom netreba nič dodať a Ukrajiny sa asi nezbavíme. Za posledné tri roky sme hrali proti nej až trikrát,“ doplnil špílmacher Slovákov Marek Hamšík.

Liga národov je úplne nový projekt, ktorý má nahradiť väčšinu prípravných zápasov. Má priniesť viac atraktívnych zápasov a takisto vyššie príjmy z vysielacích, reklamných a marketingových práv.

Zápasy základnej časti Ligy národov sa budú hrať od septembra do novembra 2018. Hrá sa systémom každý s každým doma aj vonku.

Nová trofej

Najslabšie mužstvo z každej zo skupín klesne o jednu divíziu, víťaz každej zo skupín postúpi do vyššej. Víťazi štyroch skupín v rámci A-divízie si v júni 2019 zmerajú sily na finálovom turnaji.

„V prípade oboch našich súperov je predpoklad, že zápasy s nimi budú mať náboj a dobrú divácku kulisu. Bude pre nás výzva popasovať sa s nimi o postup do A-divízie, kde sa sústreďuje absolútna európska smotánka,“ myslí si Kozák.

Liga národov je zároveň dodatočnou kvalifikáciou na majstrovstvá Európy 2020. Tradičná kvalifikácia o postup na ME sa začne až v marci 2019. A bude sa končiť veľmi rýchlo, už na jeseň toho istého roka.

Na šampionát postúpia prvé dva tímy z každej z desiatich kvalifikačných skupín. Ďalšie štyri mužstvá pribudnú práve z Ligy národov. Nová súťaž sa tak bude prelínať s kvalifikáciou.

Počas žrebu predstavili aj trofej, o ktorú sa bude bojovať. Iba za účasť dostane slovenský tím od Európskej futbalovej únie (UEFA) milión eur.

Ak by Slovensko vyhralo svoju skupinu, získalo by ďalší milión. Celkový víťaz Ligy národov získa štyri a pol milióna eur a k tomu 60 percent z príjmov z predaja vstupeniek.

Pavol Spál
Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Súvisiace články