Odolnosť voči bolesti je nevyhnutnosť. Svojrázna trénerka má ďalšiu šampiónku

Kamila Valijevová. (Autor: SITA/AP)
Titanilla Bőd|16. jan 2022 o 07:15

Kamila Valijevová je najväčšou favoritkou na olympijské zlato.

TALLINN. Boli ako tri školáčky, ktoré sa išli vyblázniť na klzisko.

Kamila vymyslela spoločnú tanečnú choreografiu na hudbu z ampliónov, Alexandra sa hanbila a radšej sa vzdialila a Anna sa najprv otáľala, no potom do toho išla. Po asi troch sekundách všetky tri vyprskli do smiechu.

Toto všetko sa však neodohrávalo na verejnom korčuľovaní v mestskom parku, ale na ľadovej ploche haly Tondiraba po slávnostnom vyhlásení víťazov kategórie žien na ME v krasokorčuľovaní.

Pätnásťročná Kamila Valijevová naplnila papierové predpoklady a na svojom prvom európskom šampionáte získala zlato. Má technicky tak nabitý program, že jej neuškodil ani pád z trojitého axla.

Pomohol jej aj náskok po krátkom programe pred Annou Ščerbakovovou, ktorá zajazdila skvelú voľnú jazdu a vďaka nej sa posunula na druhé miesto.

Tretia bola Alexandra Trusovová, ktorá sa tiež nevyhla pádom.

Narodiť sa v správnom čase

Všetky tri pretekárky trénujú v jednom klube. Vedie ich Eteri Tutberidzeová, na ktorú nemá jednotný názor ani krasokorčuliarska obec.

Svojrázna trénerka z roka na rok produkuje vo svojom klube výborné skokanky, no nikto presne nevie, za akú cenu. Jej zverenkyne totiž zvyčajne neostanú pri športe dlho, za dva-tri roky vyhoria.

Najväčším indikátorom šancí na olympijský úspech sa stal dátum narodenia – najväčšiu výhodu má tá, ktorá dovŕši pätnásť rokov presne pred olympijskou sezónou.

Pred štyrmi rokmi to bola Alina Zagitovová. Teraz je to Kamila Valijevová. Ščerbakovová a Trusovová majú už sedemnásť a v Pekingu to budú mať oveľa ťažšie.

Medailistky na ME v krasokorčuľovaní 2022. (Autor: Titanilla Bőd)

Obdivuhodná istota

Valijevová má úchvatný technický repertoár, vytvorila už deväť svetových rekordov. Je prvou ženou, ktorá v krátkom programe prekonala hranicu 90 bodov a vo voľnej jazde hranicu 170, respektíve 180 bodov.

Do svojich jázd zaraďuje štvorité skoky i trojitý Axel. Jej istota je obdivuhodná obzvlášť pri štvoritých skokoch. Na piatich tohtosezónnych pretekoch ich skočila dovedna pätnásť – všetky v bezchybnom prevedení.

Ak sa jej niekto spýta na olympiádu a rivalitu v rámci tímu, slušne zarecituje naučenú odpoveď: „Každá z nás súperí sama so sebou.“

Za osem rokov sedem šampiónok

Na posledných ôsmich ME triumfovalo sedem rôznych pretekárok. Všetky z Ruska. Dvakrát vyhrať dokázala iba Jevgenija Medvedevová.

Predchádzajúca európska šampiónka, Aľona Kostorná, v Tallinne chýbala pre zranenie ruky. Vynechala aj národný šampionát a v podstate tým prišla aj olympiádu.

Podľa trénerky to bola nevyužitá príležitosť. Kostornej vraj nič nebránilo v tom, aby súťažila aj so zlomenou rukou, veď pred niekoľkými rokmi Medvedevová jazdila na svojich prvých majstrovstvách Ruska s dlahou na ruke.

Odolnosť proti bolesti je v jej tréningovej skupine nevyhnutnosť.

Jej metódy sú diskutabilné, no o záujemcov nemá núdzu. Dokonca sa k nej vracajú aj pretekárky, ktoré istý čas trénovali inde, ako Trusovová či Kostorná.

Každý vie, že vychováva šampiónky. 

Titanilla Bőd
Titanilla Bőd deväť rokov viedla športové oddelenie a bola zástupkyňou šéfredaktora v denníku Új Szó. Reportérsky pokrývala z miesta diania štyri olympiády. Okrem futbalu je jej druhou srdcovkou krasokorčuľovanie, od roku 2004 nechýbala ani na jednom európskom šampionáte. V tíme Sportnetu pôsobí od augusta 2020.

Súvisiace články

Najčítanejšie
Najnovšie
4 hod
24 hod
7 dní