BRATISLAVA. Kariéry mnohých skvelých športovcov časom sfilmovali, spracovali prostredníctvom dokumentu či knižnej autobiografie.
Týka sa to aj futbalistu Liverpoolu Sadia Maného.
Hoci má ešte len 27 rokov a stále množstvo futbalových rokov pred sebou, už teraz vznikol dokument s názvom "Sadio Mané: Zrodený v Senegale".
Mané pochádza z chudobnej rodiny a talent rozvíjal s chlapcami na improvizovaných ihriskách.
Odišiel z domu, aby mohol hrať futbal
V provincii Sedhiou, z ktorej pochádza, žije podľa Svetovej zdravotníckej organizácie až 70 percent ľudí na hranici chudoby.
"Keď som mal sedem rokov, prišiel za mnou bratranec a oznámil mi, že môj otec zomrel. Akurát som hral na ihrisku futbal. Nechcel som mu veriť, je ťažké sa s tým vyrovnať v takom veku," otvoril svoju spoveď futbalista v dokumente.
Práve nešťastná smrť otca je jedným z dôvodov, prečo sa slávny hráč vo veľkej miere angažuje vo filantropii. V rodnej dedine postavil školu a pred dokončením je aj nová nemocnica.
"Moja sestra sa narodila doma, pretože mama nemala šancu dostať sa do pôrodnice. Tá totiž neexistovala. Chcem dať ľuďom nádej, že sa môžu mať lepšie," vraví Mané.
Ani čo sa týka futbalového rozvoja, nemal to stredopoliar jednoduché. Rodina nevedela prijať, že sa pre šport chce vzdať vzdelania.
Preto ako 15-ročný odišiel z domu.
Sadio Mané v drese Salzburgu, rok 2013. (Autor: TASR)
Ukázal sa, strelil štyri góly
"Bolo to ťažké, pretože ma na ceste za svojimi snami nikto nepodporoval. Neprestal som však snívať. Vedel som, že môžem byť úspešný," prezrádza.
Nakoniec dokázal presvedčiť aj svojich blízkych. "Videli, že nechcem robiť nič iné ako futbal. Nemali teda inú možnosť, ako mi pomáhať."
Mané sa dostal do Dakaru, hlavného mesta Senegalu, kde sa stal súčasťou akadémie Generation Foot.
Dostal šancu ukázať sa v zápase a hneď strelil štyri góly. "Myslím, že boli ohromení," pozastavuje sa nad situáciou, ktorá naštartovala sled ďalších udalostí.
V roku 2011 sa dostal do francúzskeho klubu Méty a odtiaľ do Salzburgu.
Práve tam si ho všimol jeho súčasný tréner Jürgen Klopp, ktorý vtedy viedol Borussiu Dortmund.
Klopp si vravel: Na toto nemám čas
"Spomínam si na prvé stretnutie so Sadiom. Bolo to v Dortmunde.
V kancelárii mi sedel mladý chalan s bejzbalovou čiapkou, ktorú mal nakrivo, a s blond pásikom vo vlasoch, ktorý nosí dodnes. Vyzeral ako začínajúci raper," uviedol Klopp.
Prvý dojem z osobného stretnutia nemal práve najlepší.
"Pomyslel som si - na toto nemám čas. Náš tím vtedy nebol zlý, potreboval som však niekoho, kto by zniesol fakt, že by spočiatku nebol hráčom základnej zostavy a mohol sa ďalej rozvíjať," približoval Klopp.
Maného napokon nevzal.
"Povedal by som, že na ľudí mám celkom dobrý odhad, no vtedy som sa zmýlil," uznal 52-ročný kouč.
Spolu to dopracovali až na vrchol
Nemec však aj potom sledoval Maného kariéru. Mladík strávil dve sezóny v Southamptone, kde bol jasným lídrom.
Nemecký kouč bol presvedčený, že bude žiariť aj v drese Liverpoolu, kam sa medzičasom presunul z Dortmundu.
"Bolo to skvelé. Sadio chcel so mnou pracovať rovnako ako ja s ním, takže to bola 'win-win' situácia," vravel Klopp.
Práve pod jeho vedením sa z Maného stal jeden z najlepších afrických futbalistov súčasnosti.
Vrcholom ich spoločnej driny bol lanský triumf v Lige majstrov po finálovom víťazstve nad Tottenhamom.
Navyše, Liverpool predviedol v semifinále neuveriteľný obrat, keď po prehre v Barcelone 0:3 nastrieľal doma Kataláncom štyri góly.
Futbalisti Liverpoolu po víťazstve v Lige majstrov. (Autor: TASR)
Chce pracovať ešte tvrdšie
"Chýbali nám v tom zápase dve opory - Firmino a Salah. Mané však bol silno presvedčený, že to zvládneme. Vyburcoval ostatných k skvelým výkonom. To, že nikdy neprestáva veriť, ho robí výnimočným," vraví Klopp v dokumente.
Triumf v Lige majstrov oslávil Mané aj v Senegale. Čakali ho davy ľudí.
"Keď sa vraciam domov a vidím, ako moji krajania žijú, vravím si, že musím pracovať ešte tvrdšie. Pre nich," presvedčivo rozpráva sympatický futbalista.
"Mladým chlapcom, ktorých tam stretávam, vravím, aby nezabúdali na školu. Teraz, keď už majú možnosť študovať, jednoducho musia študovať. Je to veľmi dôležité," vraví.
Mané doma pomáha aj počas súčasnej pandémie. Senegalskej vláde venoval na boj s koronavírusom 45-tisíc eur.
Sadio Mané. (Autor: TASR)