Baránkovej súperku odnášali na nosidlách, doplatila na veľké teplo

Denisa Baránková na OH 2020 / 2021 v Tokiu.
Denisa Baránková na OH 2020 / 2021 v Tokiu. (Autor: TASR - Martin Baumann)
Sportnet, TASR, SITA|23. júl 2021 o 08:50

Slovenka tiež bojovala s veľkým teplom.

TOKIO. Na priamom slnku a vo vysokých teplotách. Lukostrelkyňa Denisa Baránková premiérovo zasiahla do zápolení na OH 2020 v Tokiu, ako vôbec prvá zo slovenskej výpravy na tohtoročom podujatí.

Ešte pred otváracím ceremoniálom obsadila v nasadzovacom kole, na základe ktorého sa zostavuje pavúk lukostreleckej súťaže, v osobnom a slovenskom juniorskom rekorde 655 bodov a konečnú 12. priečku.

V prvom kole vyraďovacej fázy nastúpi vo štvrtok 29. júla o 5.45 SELČ proti Estónke Reene Parnatovej.

"Neuvedomujem si, čo sa v predošlých minútach stalo. Ja si podobné veci uvedomím obrazne povedané až po týždni," radovala sa Baránková, cituje ju olympic.sk.

"Bojovala som s hlavičkou, vetrom, únavou i teplom. Dokázala som to ustáť a vzišiel z toho nový slovenský juniorský rekord. Z výsledku mám však veľkú radosť. Som rada, že sa mi podarilo takto vstúpiť do olympijskej súťaže,“ doplnila mladá Bratislavčanka.

Slovenka viackrát zopakovala, že sa jej strieľalo veľmi dobre a dosiahla dobré čísla. Z olympijskej premiéry trému nemala.

"Vnímala som to ako každú inú súťaž. Neustále som sa snažila udržať svoju bublinku. Bol to pre mňa skutočne príjemný zážitok a najmä nová skúsenosť," priznala po dvoch hodinách na páliacom tokijskom slnku.

"Používala som chladiace veci, uteráky s ľadom i vestu. Snažila som sa schladiť, ako to išlo. Vedela som, čo ma čaká," uviedla Baránková, ktorá sa s náročnými podmienkami na rozdiel od Svetlany Gombojevovej dokázala vyrovnať.

Ruská lukostrelkyňa po odstrieľaní poslednej šestice šípov skolabovala a z kvalifikačnej strelnice ju odnášali na nosidlách. V súťaži obsadila 45. priečku.

"Ja som mala možnosť nasimulovať si podmienky v komore v Národnom športovom centre. Prišla som dostatočne skoro, aj preto som to zvládala," hovorí Baránková.

V japonskej metropole hlásili v piatok 30 stupňov Celzia. Na štadióne počas súťaže namerali až 38 stupňov.

"Pokiaľ si pamätám, nič podobné sa predtým nestalo. Pripravovali sme sa vo Vladivostoku, kde je počasie podobné. Tunajšia vlhkosť mala zrejme hlavný vplyv na to, že odpadla," povedal tréner Stanislav Popov.

Gombojevová dostala úpal, spamätala sa až po ochladení organizmu a prísune tekutín. Následne sa s tímom presunula z Jumenošima Parku do olympijskej dediny.

Baránková strieľala zo stavu číslo 63, po pravej i ľavej strane mala favoritky celej súťaže z Kórejskej republiky. Naľavo od nej strieľala svetová rekordérka Čche-jung Kangová, napravo zasa San Anová, ktorá so 680 bodmi utvorila olympijský rekord.

San Anová trafila 36-krát desiatku a šestnásťkrát úplný stred terčovnice. Pre porovnanie, 19-ročná Slovenka vyťažila zo 72 šípov 655 bodov, pričom 25-krát trafila desiatku a šesťkrát úplný stred X10.

"Extrémne ma to motivovalo a hnalo ďalej, že som mala tieto Kórejčanky vedľa seba. Vnútorne som sa s nimi pretekala. Bolo to skvelé," tešila sa bronzová medailistka z tohtoročných majstrovstiev Európy v tureckej Antalyi.

V úvodnom kole bude favoritkou

V 1. kole vyraďovacej časti sa stretne s Estónkou Reenou Parnatovou. Tá skončila na 53. priečke spomedzi 64 účastníčok a podľa pravidiel kvalifikácie utvorila dvojice pre hlavnú súťaž spôsobom najlepšia s najhoršou.

Súboj Baránková - Parnatová je naplánovaný na štvrtok 29. júla so začiatkom o 5.45 h SELČ. V Tokiu je o sedem hodín viac.

Na olympijských hrách sa v lukostreľbe strieľa na vzdialenosť 70 m. V Jumenošima Parku absolvovali ženy v piatok svoje kvalifikačné kolo, v dňoch 28. a 29. júla sa uskutočnia úvodné dve kolá eliminácie, súťaž vyvrcholí 30. júla súbojmi o medaily.

Okrem žien a mužov sa bude v Tokiu bojovať o medaily aj v tímových súťažiach mužov a žien a tiež v mixe. Spoločná súťaž mužov a žien bude mať pod piatimi kruhmi súťažnú premiéru.

Letná olympiáda Tokio 2020 / 2021

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Olympijské hry»Olympiáda Tokio 2021»Športy»Lukostreľba»Baránkovej súperku odnášali na nosidlách, doplatila na veľké teplo