Sobota, 27. novembra, 2021Meniny má Milan

Írska futbalová realita: najprv majstri, o týždeň nezamestnaní

Radosť hráčov tímu St Patrick's Athletic po zisku titulu v írskej lige, ktorá je jednou z najslabších v Európe. (Autor: sportsfile.com)
Sportnet|31. okt 2013 o 15:26

V najvyššej írskej súťaži nastáva po sezóne bizarná situácia. Kluby sú bez hráčov a hráči bez práce.

Ekonomická kríza a predchádzajúce zlé hospodárenia klubov viedli v Írsku k zavedeniu krátkodobých zmlúv.

V Írsku sa hrá systémom jar - jeseň a v praxi to znamená, že keď na prelome októbra a novembra ligová sezóna končí, musia si hráči hľadať nové zamestnanie.

Kedysi rozhadzovali

Ešte pred pár rokmi boli kluby k svojím hráčom veľmi štedré. Futbalisti dostávali na týždennej báze vysoké motivačné sumy, podmienené výkonmi a výsledkami.

Kluby išli cestou okamžitého úspechu a pred piatimi rokmi dostávali najlepší hráči írskej ligy aj viac než sto tisíc libier ročne.

Pritom írska liga je v rankingu UEFA až na 43. mieste, hneď sa nimi sú na 44. až 46. mieste Luxembursko, Malta a Lichtenštajnsko.

Na prehnanú štedrosť však kluby doplatili, viaceré sa ocitli vo veľkých finančných problémoch. Krajinu navyše súčasne zasiahla hospodárska kríza a finančné pomery v Premier Division sa museli radikálne zmeniť.

Zmluva na 9 mesiacov

Priemerná výška platu sa dramaticky znížila, to však nebola jediná významná zmena. Liga prešla na poloprofesionálny systém a jediným kontraktom na plný úväzok, ktorý môže futbalista v Írsku momentálne dostať, je 40-týždňová zmluva.

Hráč teda nedostane plat ani počas celého kalendárneho roka, o niekoľkoročných zmluvách ani nehovoriac.

„Je to šialené. Deväťdesiat percent chlapcov bude od novembra nezamestnaných. Jeden týždeň vyhráme ligu a druhý sme už bez práce,“ hovorí Conan Byrne, stredopoliar dublinského tímu St Patrick's Athletic, ktorý si v polovici októbra už s predstihom zabezpečil majstrovský titul.

Medzisezónna neistota

Hráči sú po poslednom ligovom zápase nútení hľadať si sezónnu prácu, prípadne požiadať o podporu v nezamestnanosti.

„Nie je správne, čo sa deje. Radi by sme na tom boli rovnako ako v iných ligách, kde je hráč platený 52 týždňov v roku. No momentálne je to nerealizovateľné,“ hovorí Ollie Cahill z Asociácie profesionálnych futbalistov.

Útočník St. Patricku Philly Hughes patrí medzi menšinu, ktorá myslela na budúcnosť. „Našťastie mám prácu na plný úväzok v Írskych železniciach,“ hovorí Hughes.

Tento 32-ročný futbalista netuší, či si pre ďalšiu sezónu nájde nového futbalového zamestnávateľa. „Zatiaľ neboli žiadne ponuky, ale dúfam, že keď po Vianociach kluby začnú skladať kádre, podarí sa mi získať kontrakt na sezónu 2014.“

Súčasný systém síce pomohol stabilizovať finančnú situáciu írskych klubov, Cahill však vidí aj negatíva. „V lige je obrovský hráčsky pohyb, kluby nezmýšľajú dlhodobo a každý rok väčšina z nich musí nanovo poskladať a zazmluvniť kompletný káder. Kvalita ligy tým trpí.“

Súvisiace články