Nedeľa, 20. júna, 2021Meniny má Valéria

Hrbatý zatiaľ Turkov nepovedie, nestihli termín

Na snímke tenista Dominik Hrbatý počas nedávneho exhibičného zápasu s divákmi. (Autor: TASR)
SITA|18. dec 2013 o 14:17

Tridsaťpäťročný Bratislavčan Hrbatý koncom novembra pre agentúru SITA potvrdil, že sa dohodol na spolupráci s TTF na tri roky. V máji na lavičke ale sedieť ešte nebude.

BRATISLAVA. Slovenský daviscupový rekordér Dominik Hrbatý nepovedie Turkov z oficiálnej pozície nehrajúceho kapitána už pri ich najbližšom vystúpení v Davis Cupe tenisových reprezentačných družstiev mužov 5. - 8. mája 2014 na turnaji III. skupiny euroafrickej zóny v maďarskom Szegede.

"Nedostali sme od Tureckej tenisovej federácie žiadosť o výnimku," uviedol pre agentúru SITA Nick Imison z organizujúcej Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF).

Dodal, že Hrbatý môže figurovať v realizačnom štábe, ale kapitánom by bol iba v prípade, ak by splnil všetky kritériá uvedené v pravidlách.

Nestihli šesť mesiacov

Súčasťou bodu, ktorý sa týka oprávnenosti účasti hráčov aj kapitánov, je síce možnosť udeliť výnimku s prihliadnutím na okolnosti, ale žiadosť o ňu treba doručiť ITF najneskôr 6 mesiacov pred podujatím, o ktoré má ísť. Turci teda už nestihli tento termín.

Hráč či kapitán môže reprezentovať inú krajinu ako svoju domovskú aj vtedy, ak preukázane žije na území predmetného štátu aspoň 24 mesiacov bez prerušenia a od jeho posledného štartu za pôvodnú krajinu uplynulo aspoň 36 mesiacov.

Tridsaťpäťročný Bratislavčan Hrbatý koncom novembra pre agentúru SITA potvrdil, že sa dohodol na spolupráci s TTF na tri roky.

Výnimky ak nemajú históriu

"Čo sa týka samotného postu daviscupového kapitána, sú tam pre zahraničných adeptov prípustné výnimky od ITF najmä v prípadoch, keď krajina nemá bohatú tenisovú históriu a bývalých popredných hráčov. Nemal by v tom byť problém, ale moje pôsobenie v Turecku na tom aj tak nestojí a nepadá," povedal vtedy niekdajší 12. muž svetového rebríčka ATP Hrbatý.

Turci sú v Davis cupe vo "IV. lige" v hierarchii súťaže. V rebríčku krajín podľa ITF figurujú na 105. pozícii. Disponujú Marselom Ilhanom, ktorý je 185. v renkingu ATP a už bol aj na 87. priečke, ale ich dvojka Tuna Altuna figuruje až na 670. mieste.

Súvisiace články