Tvrdíte, že sa na vás rozhodcovia už dlhšie pozerajú inak ako na ostatných hráčov, sú na vás prísnejší. Prečo si to myslíte?
„Vychádza to z konkrétnej skúsenosti, či už zo zápasu na majstrovstvách Európy proti Nemecku, alebo v kvalifikácii o postup na svetový šampionát proti Anglicku. Rozhodcovia vyslovene povedali, že si na mňa budú dávať pozor a všímať si ma. Udialo sa to pred zápasom, čo nie je vhodné. Zopakovalo sa to potom ešte dvakrát v Turecku, na čo sa klub aj oficiálne sťažoval.
Mám svoj štýl, ktorým hrám už pätnásť rokov. Nemienim ho meniť. Aj preto som si získal rešpekt u spoluhráčov i súperov. A vďaka nemu som sa dostal tam, kde som. Možno niekedy vytváram na ihrisku dojem, že reagujem prchkejšie, ako by som mal. Je to v mojej povahe. Vždy chcem na ihrisku nechať všetko v prospech mužstva. Niekedy to možno vypáli ostrejším alebo hrubším zákrokom. Každý, kto ma pozná, však vie, že nie som zákerný hráč, ktorý by šiel do súboja s úmyslom niekoho zraniť. Za tým si stojím.“
Známy český rozhodca Pavel Královec pre SME povedal, že hráte na tenkom ľade. Súhlasíte?
„To je pravda. Ale deväťdesiat percent obrancov hrá na tenkom ľade. Súčasní hráči sú rýchli, technickí a je veľmi ťažké ich brániť. Každý súboj je na hrane, hocijaký kontakt sa môže skončiť faulom. Niektorí ľudia sa na mňa pozerajú, akoby som bol nejaký zabijak. Za pätnásť rokov som však dostal iba tri či štyri červené karty.
Taký kapitán Realu Madrid Sergio Ramos ich má viac ako dvadsať a nikto sa o ňom v takom zmysle nevyjadruje. Trošku ma to mrzí, ale musím to vnímať ako súčasť futbalového života. Nemyslím si však, že mám problémy s rozhodcami. Keď arbiter ukáže rešpekt a s hráčom na ihrisku komunikuje, vzájomný vzťah je lepší. Platilo to najmä v Anglicku. Veľakrát sa mi stalo, že po faule za mnou prišiel rozhodca a povedal mi, aby som si dával pozor. O pár minút som spravil čistý zákrok a pochválil ma.“
Nerazí sa čoraz viac trend chrániť ofenzívne hviezdy a trestať tvrdých hráčov?
„Oni to tak aj prezentovali, že konštruktívnych hráčov budú viac chrániť. S tým sa musíme zmieriť a byť opatrnejší."
Mnohí tvrdia, že ste v národnom tíme šéfom kabíny, ktorého všetci nasledujú. Vnímate seba ako vodcu?
„Nemyslím si, že som vyslovene vodca kabíny. Keď o niečom rozhodujeme, tak vždy spolu. Je tam rada starších, okrem mňa aj Ján Ďurica, Marek Hamšík, Juraj Kucka, Tomáš Hubočan, Viktor Pečovský, Matúš Kozáčik. Ak je nejaký problém, preberieme to najprv my starší a potom to konzultujeme s celým tímom. Vyslovene jeden vodca v tíme nie je.“
Na jeseň sa riešila kauza s odmenami za štart v reprezentácii. Je pravda, že ste pýtali od Slovenského futbalového zväzu päťtisíc eur na hlavu za zápas?
„Celkovo zle načasované bolo stretnutie, ktoré sa odohralo medzi hráčmi a zástupcami futbalového zväzu. Išlo sa to riešiť pomaly deň pred zápasom s Anglickom. Dovtedy s nami nik nekomunikoval a nič nekonzultoval. Bola to prvotná suma, ktorú sme žiadali. Samozrejme, nepočítali sme s tým, že ju dostaneme. Boli sme pripravení pristúpiť aj na menšiu. Išlo hnajmä o princíp, na základe skúsenosti, ktorú sme mali so zväzom predtým.“
Aj časť verejnosti reagovala na vaše požiadavky podráždene. Nepýtali ste priveľa?
„Na takej sume sme sa zhodli všetci a šli sme s tým za vedením zväzu. Niekomu sa to zdá veľa, inému málo. Chceli sme zmenu,