Streda, 1. decembra, 2021Meniny má Edmund

Fín z Košíc začínal v Barcelone s Messim. Na Libu má zlé spomienky

Tréner Kalle Kaskinen (vpravo) na striedačke HC Košice. (Autor: TASR – František Iván)
Patrik Fotta|19. okt 2021 o 09:45

Rozhovor s trénerom HC Košice Kalle Kaskinenom.

Na prvý pohľad pôsobí prísnym dojmom. Rozpráva nahlas a dôrazne. Pripomína profesora na vysokej škole. Na striedačke s hráčmi často komunikuje a hoci je väčšinou pokojný, dokáže aj vybuchnúť. Charizmatický tréner HC Košice KALLE KASKINEN vzbudzuje prirodzený rešpekt.

Rodák z fínskeho Turku si v rozhovore pre Sportnet zaspomínal aj na svoje pôsobenie v Barcelone a prezradil tiež, prečo má na Igora Libu zlé spomienky z mladosti.

Slovensko je okrem rodného Fínska len druhou krajinou, v ktorej ste pôsobili ako tréner, či hráč. Tou prvou bola pomerne netradičná hokejová destinácia – Španielsko. Ako si spomínate na trénovanie v tíme FC Barcelona?

Bolo to pred pätnástimi rokmi. Začínal som vtedy moju trénerskú kariéru. Dodnes mi odtiaľ zostali priatelia. Nerozprávame sa však o hokeji, ale skôr o živote a našich rodinách. Trénovať v Španielsku bola pre mňa úžasná skúsenosť. Barcelona je nádherné mesto. Ich športová organizácia, ktorá je známa predovšetkým vďaka futbalu, je obrovská. Stále zostane v mojom srdci aj v mojich myšlienkach.

Mali ste príležitosť vychutnať si futbalovú atmosféru na slávnom štadióne Nou Camp?

Bývali sme asi sto metrov od Nou Camp. Keď sme chceli počuť ruch zo štadióna, stačilo nám nechať otvorené balkónové dvere. Bolo to neopísateľné. Leo Messi mal vtedy asi 17 rokov a iba začínal svoju veľkú kariéru. Hlavnou hviezdou Barcelony bol v tých časoch Ronaldhinho. Hrali tam famózni hráči, mali úžasný tím. V tom roku, keď som tam pôsobil, vyhrali La Ligu aj Ligu majstrov.

Nemali ste problém v noci pri takom hluku zaspať, keď ste vstávali skoro ráno na tréningy?

Našťastie sa zápasy končili obvykle pred polnocou. Potom už bolo ticho. Nijako nás to teda neobmedzovalo.

Jedným zo slovenských hokejistov, ktorých ste poznali pred príchodom do Košíc, bol Igor Liba, ktorý je navyše legendou košického klubu. V sezóne 1992/1993 hral vo Fínsku v tíme TuTo Hockey. Ako na vás pôsobil?

Dočítajte tento článok
s predplatným sportnet.sk

Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

Máte už konto alebo predplatné? Prihláste sa

Súvisiace články