Streda, 1. decembra, 2021Meniny má Edmund

Jeden zhodil rukavice, druhý nie, oboch vylúčili. Hráči: Je to nezmysel

Bitka Mareka Bartánusa (vľavo) s Andrejom Hatalom v zápase medzi HC Košice a HC Nové Zámky. (Autor: Peter Jesenský)
Patrik Fotta|16. okt 2021 o 00:30 (aktualizované 16. okt 2021 o 10:05)

Znižuje to atraktivitu zápasov pre divákov, vraví Klhůfek.

KOŠICE. „Priznám sa, že tieto nové pravidlá vôbec nepoznám. Netuším, ako to funguje. Nič ohľadne bitiek som si ani neštudoval, pretože ja sa často nezvyknem biť.

Ak by ma niekto išiel biť, schoval by som sa do korytnačky (chránič chrbtice, pozn.),“ povedal útočník HC Košice Pavel Klhůfek.

Jeho spoluhráča Mareka Bartánusa v piatkovom zápase Tipos extraligy medzi Košicami a Novými Zámkami (4:0) rozhodcovia vylúčili v prvej tretine.

Dôvodom bola bitka s obrancom hostí Andrejom Hatalom. Podľa nových pravidiel dostane hráč, ktorý pri bitke zhodí rukavice, trest 5 minút plus osobný trest do konca zápasu za hrubosť.

„Príde mi to ako nezmysel. Ak sa to stane na začiatku, daný hráč chýba svojmu tímu takmer celý zápas. Pästných výmen bude ubúdať a s tým aj atraktivita pre samotných ľudí, ktorí sa na bitky tešia,“ zhodnotil český hokejista.

Klhůfek: Bartánus sa len bránil

Podobne to vnímali aj na strane hostí, ktorí pri vylúčení Hatalu prišli o elitného obrancu.

Ten však rukavice počas súboja nezhodil. Podľa Novozámčanov tak mal byť vylúčený iba Bartánus.

„Ja som si myslel, že keď hráč zhodí rukavice, má automaticky trest do konca zápasu. A ten, ktorý ich nezhodí mal mať len 5 minút plus menší osobný trest. Dozvedeli sme sa ale, že to tak už nie je. Je to zvláštne," uviedol obranca Nových Zámkov Matúš Holenda.

„Bola to pre nás veľká smola. Stratili sme jedného z našich najlepších obrancov. Museli sme sa s tým vyrovnať,“ dodal Holenda.

Celú situáciu podľa Košičanov vyprovokoval novozámocký obranca. Ten sa vraj pustil do Bartánusa, ktorý pokojne stál pri brankárovi hostí.

„Zrazu k nemu prišiel súper a poriadne ho udrel do krku. Dovoliť si niečo také na hráča, ktorý má v extralige odohraných vyše 700 zápasov je podľa mňa prehnané. Páčilo sa mi, že sa Marek bránil. Aspoň všetci vedia, že si to nenechá len tak," vravel Klhůfek.

Z dostupných záberov sa ale zdá, že práve Bartánus zasiahol v zápale boja Hatalu hokejkou do ramena.

Nezaspať na vavrínoch

Výraznou mierou sa na víťazstve košických hokejistov podieľal brankár Andrej Košarišťan. Ten si pripísal prvý zápas s čistým kontom v sezóne.

„Každá vychytaná nula je náročná. Je to však čerešnička na torte k víťaznému zápasu. Súper nás párkrát zatlačil. Na tom musíme zapracovať, aby sa nám to najmä v domácich zápasoch nestávalo,“ povedal Košarišťan.

Po nevydarenom začiatku sezóny, keď sa Košičanom nedarilo aj dobre rozohrané zápasy dotiahnuť do víťazného konca, začali zverenci fínskeho trénera Kalleho Kaskinena pravidelne zbierať body.

„Nesmieme zaspať na vavrínoch. Je to síce lepšie, ale musíme pokračovať v nastolenej ceste. Nemôžeme si dovoliť poľaviť ani v jedinom zápase,“ dodal košický brankár.

Nové Zámky prestrieľali Košice na ich vlastnom ľade. Pomer striel 27:19 naznačoval ich prevahu. Z nej však nedokázali Novozámčania vyťažiť ani jeden presný zásah.

„Košarišťan je výborný brankár. Na to sa však nemôžeme vyhovárať. Mali sme aspoň jeden gól streliť a mohlo to vyzerať inak. Chýbalo nám v zakončení šťastie,“ zhodnotil Holenda.

Očakávajú sa od nich veľké veci

Dvoma gólmi sa zaskvel Klhůfek, ktorý pomýšľal aj na hetrik. Viac ho však potešilo víťazstvo s čistým štítom.

„Našim cieľom je dostať sa v tabuľke čo najvyššie. Aj preto nelietame v oblakoch z našej aktuálnej formy. Očakávajú sa od nás veľké veci. Nikto nechce, aby sa zopakovalo fiasko z minulej sezóny,“ pripomenul Klhůfek.

Ten sa so siedmimi gólmi dotiahol na druhého Juraja Šišku z Nových Zámkov. Na lídra Samuela Bučeka z Nitry strácajú jeden presný zásah.

O korunu kráľa strelcov by rodák zo Zlína rád zabojoval. Nie je však jeho prvoradým cieľom.

„Vlani som bol kanonier a skončili sme v predkole. Chcem, aby sme došli v play off čo najďalej. Košice si už tímový úspech zaslúžia,“ vyhlásil Klhůfek.

Tabuľka

Patrik Fotta
Patrik Fotta pôsobil 6 rokov v denníku Korzár ako športový redaktor. Píše predovšetkým o hokeji, hádzanej, basketbale, či atletike. Ako reportér sa zúčastnil na MS v hokeji 2019 a šesťkrát na Medzinárodnom maratóne mieru.

Súvisiace články