Pondelok, 25. októbra, 2021Meniny má Aurel

V Pekingu môžu hrať najlepší hokejisti sveta. Čo čaká Slovákov?

Peter Cehlárik prekonal bieloruského brankára. (Autor: TASR)
Boris Vanya|29. aug 2021 o 20:40

Proti akým súperom nastúpia slovenskí hokejisti?

BRATISLAVA. Slovenský hokej ešte nikdy nechýbal pod piatimi kruhmi. Na zimných olympijských hrách 2022 v Pekingu ho čaká o niekoľko mesiacov ôsma účasť.

Slovákov posunulo na olympiádu prvenstvo na kvalifikačnom turnaji v Bratislave, kde uspeli v konkurencii Bieloruska, Rakúska a Poľska.

Prídu hráči z NHL?

V Pekingu by po šiesty raz v histórii mohli hrať v hokejovom turnaji najlepší hráči sveta - vrátane tých z NHL. Pred troma rokmi počas hier v Pjongčangu NHL neprerušila program, na február 2022 má naplánovanú pauzu.

Vedenie zámorskej profiligy sa zatiaľ nedohodlo s Medzinárodným olympijským výborom (MOV) v otázke marketingových práv, ale elitné hokejové krajiny počítajú s alternatívou, že nastúpia s najlepšími.

Kanada už vymenovala Jona Coopera, kouča Tampa Bay Lighting za hlavného trénera javorových listov na zimnej olympiáde.

V mužskom hokejovom turnaji sa predstaví 12 tímov.

Deväť z nich malo istú účasť - domáca Čína a osem najlepších podľa rebríčka IIHF - Kanada, Fínsko, Rusko, USA, Nemecko, Česko, Švédsko a Švajčiarsko. O ďalšie tri miestenky súperilo v olympijskej kvalifikácii dovedna 45 krajín. 

Slováci proti Severanom

Vo finálnej fáze si postup vybojovalo okrem Slovenska aj Lotyšsko (v konkurencii Francúzska, Maďarska a Talianska) a Dánsko (v konkurencii Nórska, Slovinska a Kórejskej republiky).

Kým Lotyšov čaká už piata účasť z posledných šiestich olympijských turnajov, Dáni zažijú premiéru.

Tucet tímov rozdelili do troch skupín po štyroch. Slovensko bude hrať v C-skupine s Fínskom, Švédskom a Lotyšskom.

Formát turnaja je rovnaký, ako v Pjongčangu, Soči alebo Vancouvri. Traja vitazi skupín a najlepší tím na druhom mieste postúpia priamo do štvrťfinále. Ostatné mužstvá sa zoradia na základe umiestenia v skupine a získaných bodov a vytvoria štyri osemfinálové dvojice (5. vs. 12., 6. vs. 11., 7. vs 10. a 8. vs. 9.).

Zatiaľ najlepší výsledok dosiahli Slováci na zimnej olympiáde v roku 2010 vo Vancouvri, kde skončili na štvrtom mieste.

Pri premiére v Lillehammeri 1994 obsadili šiestu priečku. V Soči 2014 ani v Pjongčangu 2018 nepostúpili do štvrťfinále medzi osem najlepších.

Zloženie skupín na ZOH 2022 v Pekingu:

A skupina: Kanada, USA, Nemecko, Čína

B-skupina: Ruský olympijský výbor, Česko, Švajčiarsko, Dánsko

C- skupina: Fínsko, Švédsko, Slovensko, Lotyšsko

Boris Vanya
Boris Vanya je šéfredaktorom Sportnet.sk. V rokoch 1995 až 2014 pôsobil v denníku Pravda, potom rok v denníku Šport a od roku 2015 v denníku SME. Olympijskú atmosféru zažil v Turíne, Pekingu, Londýne a Soči, ako reportér sa zúčastnil aj na MS v hokeji 2005, 2007 a 2011, na Svetovom pohári v hokeji 2004 a na niekoľkých MS v rýchlostnej kanoistike.

Súvisiace články