Nedeľa, 9. mája, 2021Meniny má Roland

Ešte nosia košík a už je na nich zvedavý Ramsay. Dostanú sa až na šampionát?

Juraj Slafkovský a Šimon Nemec. (Autor: TASR)
Marián Szűcs|19. apr 2021 o 18:45

Slovákov čakajú prvé prípravné zápasy.

BRATISLAVA. V priebehu pár mesiacov preskočili niekoľko kategórií. Hoci na prilbe ešte nosia celotvárový kryt typický pre dorastencov, čaká ich už premiéra v seniorskej reprezentácii.

Košikári Šimon Nemec a Juraj Slafkovský sa jej dočkajú v stredu v prípravnom zápase Slovenska proti Lotyšsku pred blížiacimi sa majstrovstvami sveta. Potvrdil to tréner národného tímu Craig Ramsay.

Dať priestor takým mladým hráčom na najvyššej úrovni je v slovenskom hokeji v posledných rokoch veľká rarita.

„Chceme im dať šancu, aby sa nám ukázali,“ vysvetlil Ramsay v pondelok na brífingu.

Reprezentáciu čakajú tento týždeň úvodné zápasy v príprave na šampionát, Slováci nastúpia najskôr proti Lotyšsku (v utorok a stredu).

Pred pol rokom to nečakal

Slafkovský mal sedemnásť len pred troma týždňami. Uplynulé dve sezóny odohral vo Fínsku v mládežníckych výberoch TPS Turku (tú poslednú v dvadsiatke).

Šikovný útočník na ľade vyniká hokejovým myslením a kreativitou. Na svoj vek má robustnú postavu – 192 centimetrov a 99 kilogramov.

Na prelome rokov si už zahral na majstrovstvách sveta dvadsiatok a patril k lídrom, tréneri ho posielali aj na presilové hry. To mal ešte len šestnásť. A po niekoľkých mesiacoch si vyskúša aj „veľkú“ reprezentáciu.

„Možno pred pol rokom by som to ani nečakal. Som šťastný, že som tu. Je len na mne, ako sa ukážem a ako zabojujem o miesto,“ hovorí Slafkovský.

So seniorským hokejom ešte nemá žiadne skúsenosti, dosiaľ odohral iba zápasy v mládežníckych kategóriách. Premiéru medzi dospelými absolvuje rovno v reprezentácii.

„Oproti dvadsiatke to bolo trošku rýchlejšie, musel som si zvyknúť na tempo, ale myslím, že sa to bude už len zlepšovať,“ vravel o prvom tréningu v národnom tíme.

Napriek okolnostiam stres nevníma. „Nemám čo stratiť. Budem sa snažiť ukázať všetko, čo je vo mne, a uvidíme, čo z toho vyplynie,“ reaguje Slafkovský.

Za rok zo šestnástky do áčka

Len o šesť týždňov starší je obranca Šimon Nemec. Ten už má so seniorským hokejom pestré skúsenosti. Vlani ich zbieral v Leviciach a Nitre v oboch najvyšších súťažiach na Slovensku.

V uplynulej sezóne už bol napriek veku dôležitým hráčom extraligovej Nitry. V 37 zápasoch získať devätnásť bodov za dva góly a sedemnásť asistencií.

Prvý cieľ bol dostať sa sem. Ďalší je ukázať sa v zápasoch. Ak to vyjde, budem rád, ak nie, nebudem nahnevaný. Získam nové skúsenosti a posuniem sa ďalej.


Šimon Nemec, hokejista

Na reprezentačnej úrovni sa v priebehu roka dostal zo šestnástky cez osemnástku a dvadsiatku až do seniorského áčka.

„Je to neuveriteľné,“ priznal Nemec.

„Prvé dojmy sú fantastické. Som rád, že tu môžem byť a získavať skúsenosti. Tempo na tréningu bolo určite vyššie, kvalitnejšie prihrávky aj strely,“ doplnil.

Nemec by rád vydržal v tíme čo najdlhšie. Najlepšie aj na majstrovstvá sveta. Ale nelipne na nich.

„Prvý cieľ bol dostať sa sem. Ďalší je ukázať sa v zápasoch. Ak to vyjde, budem rád, ak nie, nebudem nahnevaný. Získam nové skúsenosti a posuniem sa ďalej,“ vysvetľuje.

Obranca Detvy bol prekvapený

Už v utorkovom zápase proti Lotyšsku zažije premiéru v seniorskej reprezentácii aj ďalší tínedžer a kapitán slovenskej dvadsiatky na posledných majstrovstvách sveta obranca Samuel Kňažko.

Má osemnásť a rovnako ako Slafkovský aj on pôsobí v tíme TPS Turku do 20 rokov. A aj jeho čaká prvý súťažný zápas medzi seniormi.

Kňažko len pred pár dňami podpísal s TPS svoj prvý profesionálny kontrakt na jednu sezónu. Vlani bol najvyššie draftovaným slovenským hokejistom do NHL, v treťom kole si ho zo 78. miesta vybral Columbus.

Zľava Šimon Nemec, Juraj Slafkovský a Samuel Kňažko počas tréningu slovenskej hokejovej reprezentácie. (Autor: TASR)

Iná premiéra čaká obrancu Detvy Daniela Gachulinca, ktorý má už 27 rokov a na reprezentáciu veľmi nepomýšľal.

„Ak mám pravdu povedať, keby mi to niekto pred sezónou povedal, asi by som ostal prekvapený. O to viac som rád, že tu môžem byť,“ hovoril o nominácii do kempu.

Na tréningoch bol v obrannej dvojici so skúseným Marekom Ďalogom. A netuší, čo ho v jeho reprezentačnej premiére proti Lotyšom čaká.

„Neviem, ešte som proti nim nehral, neviem, čo od nich očakávať,“ priznal Gachulinec.

„Nedá sa to brať ako bežný ligový zápas, veď ide o reprezentáciu, ale vôbec si to nechcem pripúšťať,“ doplnil.

Až štyri zápasy za týždeň

Slovenskí hokejisti odohrajú tento týždeň hneď polovicu zo všetkých prípravných zápasov pred majstrovstvami sveta.

V utorok (20.15) a stredu (16.00) nastúpia proti Lotyšom a cez víkend proti Nemcom (všetko v Piešťanoch).

O týždeň neskôr 1. a 2. mája ich čakajú Rakúšania, opäť sa bude hrať v Piešťanoch. A prípravu uzavrú Slováci dvoma súbojmi v Prahe proti Česku (6. a 7. mája).

Pre reprezentáciu to budú prvé zápasy po viac ako ročnej pauze. „Bude fajn opäť hrať, všetci sa tešíme,“ reagoval Ramsay.

Majstrovstvá sveta v Rige sa začínajú 21. mája.

Marián Szűcs je zástupcom šéfredaktora a senior editorom Sportnet.sk. Predtým bol vedúcim športového spravodajstva v denníku SME. Ako novinár bol na troch olympiádach a viacerých vrcholných podujatiach v hokeji, lyžovaní či vodnom slalome.

Súvisiace články