POPRAD. Keď sa jeden rok končí a druhý sa začína, vzácny čas prináša so sebou radosť, nádej, pocit nového začiatku a výziev.
Priekopníci slovenského hokeja v takomto období – pred 95 rokmi v Novom Smokovci – urobili hneď dve významné rozhodnutia: zorganizovali turnaj s medzinárodnou účasťou a v jeho priebehu založili prvú národnú organizáciu. S predstavou ďalšieho rozvoja slovenského hokeja.
Najstarší po Spenglerovom pohári
V dňoch 29. decembra 1929 až 1. januára 1930 sa uskutočnil prvý ročník turnaja o Pohár Palace sanatória za účasti 9 československých (miesto vyhradené pre Košice ostalo voľné) a 2 zahraničných mužstiev (WAC Viedeň, MHC Budapešť). Hrali v štyroch skupinách, víťazi postúpili do semifinále.
Slavia Praha v novoročnom finále vyhrala nad WAC Viedeň 6:0, keď jej výkon vyšperkoval štyrmi gólmi reprezentant , majster Európy 1929 Bohumil Steingenhöfer. Hrala v zostave: Pospíšil – Šmelhaus, Krásl – Steigenhöfer, Jirkovský – Fiala, Kodýtek, Vejvoda.
Tretí skončil MHC Budapešť, štvrtý ČKS Vyšehrad, piaty BK Mladá Boleslav, šiesty ŠK Slávia Banská Bystrica, hoci ani raz neskórovala. Zúčastnili sa aj ďalšie slovenské mužstvá: Skiklub Bratislava a ŠK Vysoké Tatry.
Turnaj sa do histórie európskeho klubového hokeja zapísal ako druhý najstarší po Spenglerovom pohári v Davose, ktorý mal premiéru v roku 1923 a v minulých dňoch sa uskutočnil už 96. ročník.
Začiatkom 70. rokov minulého storočia tvrdil v ňom muziku Slovan Bratislave. Po neúspešnom finále v roku 1971 trikrát za sebou získali jeho hráči vzácnu trofej.
Turnaj, ktorý poznáme pod názvom Tatranský pohár, patrí svojou tradíciou a významom spolu s Medzinárodným maratónom mieru v Košiciach (vznikol pred 100 rokmi) do zlatého fondu slovenského športu. V roku 2024 sa konal už 77. ročník.
Na začiatku boli lekári
Zakladatelia Spenglerov pohár poznali, bol pre nich inšpiráciou? V dobovej tlači by ste odpoveď na túto otázku nenašli.
Davos a Nový Smokovec spájala spoločná myšlienka: prostredníctvom športového podujatia propagovať široko-ďaleko obidve strediská cestovného ruchu a ich možnosti na zimné športy a liečebné pobyty. Celkom na začiatku boli lekári.
Dr. Alexander Spengler sa pričinil to, aby sa Davos stal liečebným strediskom, Dr. Mikuláš Szontágh založil Nový Smokec. Ale až o niekoľko rokov neskôr ich synovia vdýchli strediskám športového ducha.
Carl Spengler daroval HC Davos putovný pohár, Mikuláš Szontágh ml. bol iniciátor výstavby Palace sanatória dr. Szontágha (1925), ku ktorému pribudol v jeho blízkosti, na svoju dobu, úžasný viacúčelový športový areál obklopený zo všetkých strán vysokým násypom. V lete sa na piatich kurtoch hral tenis, v zime hokej.
Palace sanatórium dr. Szontágha zohralo pri vzniku turnaja kľúčovú úlohu. Vybudovalo dôstojný areál, vytvorilo výhodné podmienky pre účastníkov, venovalo putovný strieborný pohár, slovom – zabezpečili všetko, aby sa turnaj mohol uskutočniť.
Pohľad na klzisko zo strechy sanatória Penzák. (Autor: Nostalgické Tatry)
Organizátormi turnaja boli Skiklub Bratislava a ŠK Vysoké Tatry. Hybnou pákou bol Bratislavčan Ferdinand Marek, ktorý doslova hýril nápadmi ako propagovať kanadský hokej a čo najskôr ho rozšíriť po Slovensku. Pravdepodobne on bol iniciátorom turnaja.
O rok skôr sa uskutočnil vo Vysokých Tatrách, ale na Štrbskom plese a Tatranskej Lomnici, národný turnaj, ktorí samotní organizátori nazvali skromne „cvičný“. Už vtedy obidva mladé športové kluby úzko spolupracovali, a pridala sa k nim aj Slovenská lyžiarska župa, ktorá vybavila pre účastníkov výhodné zľavy.
Ešte predtým Tatranci pomáhali Marekovi ako tajomníkovi Slovenského Motor klubu pri zabezpečení Auto Rely do Tatier. Člen Siene slávy slovenského hokeja Ferdinand Marek dohadoval účasť, bol vedúci turnaja, horlivý propagátor v tlači, ale rozhodoval aj prvé finále.
V Tatrách aj európsky šampionát
Vysoké Tatry boli od vzniku ČSR vyhľadávaným miestom pre hokej. Novosmokovský turnaj nebol prvý v našich veľhorách. Československý zväz kanadského hokeja tu zorganizoval majstrovstvá Európy 1925 i majstrovstvá Tatier o Pohár Ministerstva zdravotníctva.
Pred druhými ZOH v St. Morici v januári 1927 čs. reprezentanti rozdelení do dvoch mužstiev mali sparingpartnerov v dvoch nemeckých a dvoch slovenských mužstvách (Slávia Banská Bystrica, tím Košice).
KSC Košice organizovali v rokoch 1925 – 1931 v rámci Medzinárodného týždňa zimných športov aj turnaje v bandy a kanadskom hokeji často bez účasti slovenských mužstiev. Až po vzniku ŠK Vysoké Tatry však našli čs. športové zväzy dôstojného domáceho partnera.
Turnaj v Novom Smokovci mal obdivuhodný štart. V druhom ročníku hralo už 16 mužstiev v 4 skupinách, a ďalších sedem prihlášok museli organizátori odmietnuť. Vyhralo ho suverénnym spôsobom LTC Praha pred predchádzajúcimi finalistami Slaviou Praha a MHC Budapešť, keď im súperi nedokázali dať ani gól a legendárny Josef Maleček ich nastrieľal 18!
Dominancia LTC pokračovala, Pražania mali už kredit európskeho mužstva a všade, kde prišli, priťahovali divákov. Po troch medzinárodných turnajoch, sa ďalšie tri sezóny okrem medzinárodného turnaja organizoval aj národný, aby sa slovenské mužstvá pozitívne nabudili na novú sezónu.
Medzinárodný turnaj sa hral o cenu predsedu Československej ligy kanadského hokeja Jaromíra Cittu (bronzová socha hokejového brankára) a národný turnaj o putovný pohár Palace sanatória.
Pred sezónou 1935/36 sa spojili HC Poprad a ŠK Vysoké Tatry do nového klubu HC Tatry, ktorý si o rok neskôr úspešne počínal v premiérovom ročníku ligovej súťaže. Odvtedy sa hral už iba jeden turnaj.
Zimy často hokeju nepriali, čo sa prejavilo aj v pravidelnosti organizovania turnaja. Tatranský pohár a hokej vôbec potreboval nevyhnutne umelý ľad, ktorý už v roku 1958 priniesol obnovenie slávneho turnaja, ale nová éra sa začala od roku 1974, keď v Poprade už mali zimný štadión. Odvtedy sa hrá v auguste alebo septembri pred začiatkom sezóny.
Päť klubov zakladá hokejovú župu
Pred 95 rokmi vznikla 31. decembra v Novom Smokovci prvá organizácia slovenského hokeja – Slovenská hokejová župa Československého zväzu kanadského hokeja (Slovenská župa hockeyová, Československého svazu kanadskeho hockeya).
Založilo ju päť klubov: Skiklub Bratislava, Slávia Banská Bystrica, ČsŠK Košice, ŠK Vysoké Tatry a ŠK Žilina. Tento medzník je, podobne ako turnaj, úzko spojený so Skiklubom Bratislava a Ferdinandom Marekom. Väčšina funkcionárov bola z tohto klubu.
Predsedom sa stal inž. Vilém Ždímal, podpredsedom Miloš Melecha, tajomníkom Josef Novotný, náčelníkom Ferdinand Marek, matrikárom Antonín Máša – Balík, náhradníkom Josef Beneš. Sídlom bola Bratislava.
Ďalšie miesta boli obsadené funkcionármi ostatných klubov. Župy boli súčasťou organizačnej štruktúry čs. zväzu a jej vznik na Slovensku bol zákonitý.
Môžeme k tomu pridať, že v slovenských podmienkach sa tým zavŕšil prechod od bandy ku kanadskému hokeju a položili základy pre jeho ďalší rozvoj. Tento dátum sa považuje za oficiálny začiatok organizovaného hokeja na Slovensku.
Prvým krokom bolo rozhodnutie organizovať majstrovstvá Slovenska. Uskutočnili sa už vo februári 1930 v Banskej Bystrici. Pozvánku dostali všetci piati členovia, ale pre Košice to bola zlá sezóna – chýbal ľad a aj prechod na kanadský hokej sa oneskoril. Prvý titul získal Skiklub Bratislava pred domácou Sláviou, Žilinou a Vysokými Tatrami.
O rok sa hrali majstrovstvá v Žiline aj za účasti ČsŠK Košice. Nečakane zvíťazili nad Skiklubom 3:0, ktorý hral bez gólov s Vysokými Tatrami. Pre odmäk a dážď bol turnaj prerušený, a nikdy sa nedohral.
Bratislavčania odcestovali domov, ostatné mužstvá zostali a odohrali aspoň priateľské stretnutia. Napätá atmosféra v Žiline vyvolala nevôľu medzi funkcionármi župy zo Skiklubu, ktorí sa vzdali funkcií, a organizácia zanikla. Dynamický rozvoj hokeja na Slovensku však pokračoval.
Namiesto slovenskej vznikli tri regionálne župy: Západoslovenská so sídlom v Bratislave (17. 1. 1932, predseda Miloš Melecha), Stredoslovenská so sídlom v Žiline (13. 2. 1932, predseda Leo Wertheim) a Východoslovenská so sídlom v Košiciach (31. 1. 1932, predseda Jaroslav Kropáč).
Ešte v roku 1932 zorganizovali župné majstrovstvá a na majstrovstvách Slovenska v Žiline už bojovali víťazi žúp Skiklub Bratislava (majster), ŠK Žilina a Slávia Prešov. Župy zanikli až po vyhlásení autonómie Slovenska.
V novembri 1938 vznikol Slovenský hokejový zväz na čele s Vojtechom Okoličánym, 15. januára 1939 sa stal riadnym členom Československej ligy kanadského hokeja a na ďalší deň prevzal zodpovednosť za hokej na Slovensku.
Po vyhlásení slovenského štátu sa prerušili vzťahy českých a slovenských športovcov. Slovenský hokejový zväz pokračoval vo svojej činnosti, prihlásil sa za člena LIHG, vytvoril reprezentačné mužstvo a začal prípravu na ZOH 1940, organizoval dlhodobú ligovú súťaž.
Vznikli štyri župy, ktoré mali svoje súťaže. Po zjednotení čs. telovýchovy boli zväzové orgánu súčasťou strešných organizácií. Súčasný Slovenský zväz ľadového hokeja s právnou subjektivitou vznikol 31. marca 1990. Pred 35 rokmi.