BRATISLAVA. Ako na rodičovskom združení v obľúbenom filme Pelišky, aj v extraligovom play-off sa rozmohol „takový nešvar“.
Tými sa stali hraničné zákroky hokejistov, ktoré sú dodatočne trestané Senátom profesionálneho hokeja, ktorý vznikol pred touto sezónou a spadá pod Disciplinárnu komisiu Slovenského zväzu ľadového hokeja (ďalej len SPH).
Členmi Senátu profesionálneho hokeja sú Tomáš Strémy, Martin Číž a Ivan Ďatelinka. Bývalý hokejista je len jeden z nich, posledný menovaný. Strémy je uznávaný profesor trestného práva a Číž bývalý rozhodca.
Títo traja muži zodpovedajú za udeľovanie dodatočných trestov, ktoré majú základ v disciplinárnom poriadku SZĽH.
Zatiaľ čo rozhodcovia na ľade sa väčšinou rozhodujú v okamžiku sekundy, členovia SPH majú na udelenie dodatočného trestu hodiny k dobru. Môžu porovnávať aktuálny prípad s už minulými doma, či v zahraničí.
Chybovosť takýchto rozhodnutí, by z týchto dvoch dôvodov mala byť fakticky nulová. Ale zdá sa že nie je. Rozhodnutia SPH v play off vyvolávajú množstvo otáznikov. Poďme si prebrať tie najhlavnejšie, ktoré sa doteraz udiali.
Prípad Adama Cracknella
Kapitán Popradu v prvom štvrťfinálovom zápase na ľade Nitry inkasoval vyšší päťminútový trest + DKZ za faul kolenom na útočníka domácich Huga Kováča. Rozhodcovia vymerali pre Cracknella najprísnejší trest, aký je možné udeliť v zápase.
Vylúčenie najlepšieho strelca Popradu za kontakt Kováča, ktorý nebol primárne zásahom kolenom, ale skôr bedrom, je nepochybne prísne.
Aspoň ľudsky pochopiteľné to je, keďže rozhodcovia skúmali danú situáciu takmer 15 minút na videu, pri nie dobre fungujúcom spojení a obraze, ktorý v tej chvíli bol v nitrianskej aréne a pod tlakom vyhodnotili situáciu ako vyšší trest 5 + DKZ.
Čo je však menej pochopiteľné je, že SPH tento faul ohodnotil dvojzápasovým dištancom, čo je aj v rámci disciplinárnej komisie druhý najväčší možný trest za daný priestupok.
Platí totiž, že pri prvom previnení a bez zranenia protihráča môže dať SPH dať trest v rozmedzí 1-3 zápasy.
Poprad sa proti tomuto trestu odvolal a Cracknell nakoniec stál „len“ jeden zápas. Tak si to zhrňme.
Za nie exaktný faul kolenom, najlepší hráč Popradu, ktorý dosiaľ mal udelených len 8 menších trestov v sezóne, inkasoval najväčší trest v rámci zápasu a druhý najväčší, aký môže udeliť Senát. Tento zákrok sme rozobrali do detailu v najnovšej epizóde podcastu Hokejový BOSS.
Prípady Branislava Rapáča
Pri kapitánovi Spišskej Novej Vsi sa musí použiť plurál namiesto singuláru. Branislav Rapáč v druhom zápase série so Zvolenom pichol súpera koncom čepele niekde do oblasti bedra.
VIDEO: 21. epizóda podcastu Hokejový BOSS
- Kapitoly
- opisy vypnuté, označené
- captions and subtitles off, označené
This is a modal window.
Začiatok okna. Klávesa Escape zruší a zavrie okno.
Koniec okna.
V danom momente súperov hráč nebol v držaní puku. Jednalo sa tak o zbytočný faul, ktorý si všimli aj rozhodcovia a bol mu udelený trest 5 + DKZ a po zápase Rapáčovi Senát udelil jednozápasový dištanc. Oba tresty sú celkom oprávnené.
V štvrtom zápase série Rapáč dostal 5 + DKZ za vrazenie na mantinel.
Obeťou Rapáča bol obranca Kristofers Bindulis, ktorý sa po bodyčeku nešťastne pritlačil hlavou o plexisklo a vyzeral byť zranený.
Po niekoľkých minútach už opäť pokračoval v zápase. Branislav Rapáč dostal najvyšší možný trest v zápase. Rozhodcovia mali možnosť udeliť aj menší resp. vyšší trest. V tomto prípade sa skôr prikláňam k zlatej strednej ceste.
K vyššiemu trestu, ale bez trestu do konca zápasu. Je to však na posúdení rozhodcov v danom momente ako sledujú video pri časomere. Senát na tento faul po správnosti nereagoval, Rapáč bol potrestaný výrazne už v rámci zápasu.
Košické prípady
V sérii medzi Košicami a Trenčínom sa podľa slov trénera oceliarov Dana Cemana toho deje veľmi veľa na ľade aj mimo neho.
Trenčania totiž po štvrtom zápase poslali podnet na SPH, aby preskúmal dva zákroky súpera, ktoré v priebehu zápasu neboli posúdené rozhodcami tak, ako byť podľa nich mali.
Patrik Lamper a Šimon Petráš dostali od Senátu jednozápasový dištanc, ktorý si odpykali v stredajšom domácom dueli.
Lamper za pichnutie protihráča s ktorým bol v súboji, ale na jeho konci neudržal svoju hokejku, a aj keď v malej intenzite, tak predsa ňou pichol súpera.
V druhom prípade Petráš podkopol trenčianskeho hráča a takisto si ho trest našiel až po zápase a nie v ňom.
Petrášov zákrok by sa podľa pravidiel mal v zápase oceniť trestom 5 + DKZ, Lamperom rovnakým alebo dvojitým menším.
Košice tak v dôležitom dueli obišli bez väčších trestov a nakoniec ho vyhrali. Napriek tomu bol tréner Košíc nahnevaný na spôsob „vedenia vojny“ od trenčianskych vojakov.
Nesúhlasil s dodatočnou penalizáciou hráčov od Senátu a zároveň po zápase číslo 5 apeloval aj na hľadanie súperových zákrokov, ktoré by mohli byť posúdené SPH a odmenené dodatočným dištancom. Bitka na ľade aj v zákulisí. Pre sledovanosť len dobre.
Pri košických prípadoch si SPH odviedol dobrú prácu, a je celkom pochopiteľné, že sa to Košiciam nepáčilo.
Na druhej strane môžu byť oceliari radi, že priamo počas zápasu ani jeden zo zákrokov nevideli rozhodcovia a nemohli tak priamo ovplyvniť vývoj zápasu vylúčením hráča.
Viac o štvrťfinálových sériách play off a aj zmieňovaných zákrokoch sa dozviete v najnovšom diele podcastu Hokejový BOSS.