Radosť hokejistov HC 05 Banská Bystrica. (Autor: Facebook HC 05 Banská Bystrica)
Sportnet, TASR|22. sep 2023 o 19:52 (aktualizované 22. sep 2023 o 21:45)

Pre Banskú Bystricu ide o prvé víťazstvo v sezóne.

Tipos extraliga - 3. kolo

Banská Bystrica - Humenné 6:4 (2:1, 2:2, 2:1)

Góly: 14. Bíreš (Žitný, Bačík), 16. Turnbull (Vela), 21. Vela (Wilkins, Turnbull), 29. Wilkins (Vela), 42. Gašpar (Bíreš, Wilde), 44. Ďatelinka (Wilde, Turnbull) - 15. Horvát (Borov, Krajňák), 32. Paršin (Pereskokov), 37. Kuru (Kriška), 47. Kuru (Pereskokov, Handlovský)

Rozhodovali: Crman, M. Korba - Bogdaň, D. Konc ml. Vylúčení na 2. min: 5:3, presilovky: 2:0, oslabenia 0:0

Diváci: 1623

Banská Bystrica: Belányi - Hora, Bačik, Wilde, Ďatelinka, Holenda, Dame-Malka, Žabka - Wilkins, Vela, Turnbull - Gašpar, Bíreš, Žitný - R. Faith, Sojka, Matoušek - Štrauch, Stránsky, Plančár

Humenné: Kozel - Diakov, Novota, Meliško, Sergienko, Novický, Glazkov - Kriška, Pavlovs, Handlovský - Pereskokov, Kuru, Paršin - Lačný, Linet, Lapšanský - Horvát, Krajňák, Borov

BANSKÁ BYSTRICA. V 3. kole hokejovej Tipos extraligy si Banská Bystrica pripísala prvé víťazstvo v sezóne.

Na svojom ľade pokorila nováčika z Humenného 6:4 a odlepila sa z dna tabuľky. Naopak, východniari stále čakajú na prvý historický extraligový bod a okupujú poslednú priečku.

V drese Banskej Bystrice sa predstavil Michal Plančár. V deň zápasu mal iba 15 rokov, 7 mesiacov a 19 dní.

To z neho robí štvrtého najmladšieho hráča v histórii najvyššej súťaže. Mladší ako on boli v deň debutu iba rekordér Andrej Podkonický, Dalibor Dvorský a Šimon Nemec.

Hlasy po zápase

Doug Shedden, tréner Banskej Bystrice: "Som šťastný za výhru po dvoch prehrách. Legionári mali skvelý zápas, ubránili sme oslabenia, čo bolo tiež kľúčové. Stále máme na čom pracovať, ale predviedli sme dobré veci, s ktorými sme spokojní.

Hrali sme lepšie ako naposledy, spravili sme pár chýb, ktoré musíme zlepšiť, ale boli tam dobré veci. Chýbajú nám niekoľkí hráči, takže musíme hrať s tým, čo máme. Nemáme teraz veľmi kam siahnuť pre zranenia. Keď sa vrátia uzdravení hráči, tak to bude ešte lepšie."

Andrej Parfenov, tréner Humenného: "Bol to veľmi ťažký zápas. Poviem po pravde, že iba skladáme mužstvo. Máme hráčov, ktorí iba dnes prišli a pripojili sa k mužstvu, začali len s nami trénovať. Najmä druhá tretina v Banskej Bystrici už vyzerala lepšie, mali sme šance, no nedali sme góly.

Zápas sa lámal na prvom góle v tretej tretine. Vedel som, že kto ho dá, ten vyhrá. Ideme ďalej, pracujeme, pozeráme sa na to optimisticky. Viem, kde máme problémy, budeme ich odstraňovať na tréningoch a verím, že zápasy vyhráme."

Priebeh zápasu Banská Bystrica - Humenné

I. tretina:

V prvej tretine išli do vedenia domáci v presilovke z dorážky Bíreša, lenže hostia odpovedali o 23 sekúnd Horvátom, ktorý prestrelil Belányiho.

Napokon išli na prestávku spokojnejší 'barani' po góle Turnbulla z medzikružia, keď tečovaný puk zapadol k žrdi.

II. tretina:

V strednom dejstve hokejisti spod Urpína navýšili vedenie na 4:1 po góloch legionárov Velu a Wilkinsa, lenže aj na opačnej strane dostali veľa priestoru legionári, využili toho Paršin a Kuru - 4:3.

III. tretina:

Bystričania sa upokojili na začiatku tretej tretiny dvoma rýchlymi gólmi po dorážke Gašpara a tvrdej strele Ďatelinku od modrej čiary v presilovke.

Za to ich potrestal v 47. minúte po šikovnej práci Pereskokova Kuru, ale záver už domáci ustáli, keď neinkasovali ani v stosekundovom dvojnásobnom oslabení.