TORONTO. Keď sa konal draft v roku 1998 a prišlo na šieste kolo, klubom nezostávalo, než brať hráčov, o ktorých nevedeli takmer nič.
Manažment Detroitu Red Wings mal voľbu číslo 171. Generálny manažér Ken Holland sa pozrel do zoznamu skauta Hakana Anderssona, na ktorom videl meno Pavel Daciuk. Vedel, že v ňom Andersson, ktorý ho predtým videl hrať len dvakrát, vidí hviezdu, tak dal na jeho úsudok.
Po 26 rokoch sa o ňom hovorí ako o jednom z najtechnickejších hráčov všetkých čias. K dvom Stanley Cupom, členstvu v Triple Gold Clube, štyrom oceneniam pre najväčšieho gentlemana a trom pre najlepšie brániaceho útočníka pridal v novembri 2024 do svojej zbierky ďalší artefakt, ktorý vypovedá o jeho povesti legendy.
Bol uvedený do hokejovej Siene slávy v kanadskom Toronte.
Spolu s ním sa pocty dočkali Jeremy Roenick, Shea Weber, Natalie Darwitzová, Krissy Wendellová-Pohlová, David Poile a Colin Campbell. Každý jeden má za sebou inšpiratívny príbeh.
Odpisovaný génius
Daciuk sa narodil v Jekaterinburgu. Vo štvrtom najväčšom meste Ruska vyrastal ešte za čias, keď sa volalo Sverdlovsk.
“Verte mi, vtedy som si také niečo ani nepredstavoval. Ako dieťa som skrátka len rád hral hokej,” povedal s tým, že sa mu udalosti týchto dní zdajú ako z filmu.
Hokej bol pre útleho chalana s čarovnými rukami zábavou i únikom od reality. Nemal ľahké detstvo, v 12 rokoch prišiel o mamu.
Ani na ľade to nemal jednoduché. Pre jeho fyzické proporcie ho odpisovali, prehliadli ho vo dvoch draftoch za sebou.
Mal v podstate šťastie v nešťastí. Skaut Andersson ho videl, keď sa šiel do Jekaterinburgu pozrieť na obrancu Dmitrija Kalinina. Okamžite si jeho meno zapísal do notesa s dodatkom, že je náramne zručný, na ľade maká, nevypustí striedanie, má ohromný prehľad a v defenzíve hrá lepšie ako mnohí obrancovia.
Dostať sa do Jekaterinburgu bolo na konci 90. rokov misia na štyri dni, preto ho videl len dvakrát. Napriek tomu presvedčil vedenie a jeho výber v drafte bol majstrovský ťah.
Daciuk si za 14 sezón v NHL vybudoval meno ako máloktorý jeho krajan pred ním. Nastúpil do 1110 zápasov, v ktorých zaregistroval 1031 (356+675) bodov.
VIDEO: Zostrihy z kariéry Pavla Daciuka
Jeho finty si mohli diváci užívať pravidelne, no neboli jediné, čím ohúril. Jeho etalón schopností sa vymykal normálu. Patril k najlepším v bodovaní a zároveň v bránení.
“Myslel som si, aké jednoduché je hrať hokej, keď som prišiel do Ameriky a hneď som vyhral Stanley Cup. Ale potom som sedem rokov čakal na druhý. A potom ďalších sedem, ale ďalší pohár už neprišiel,” zaspomínal si na svoju kariéru.
V zámorskej profilige ju zasvätil jedinému klubu – Detroitu Red Wings.
Hokej mu zachránil život
Štatisticky však nedosiahol na Jeremyho Roenicka. Piaty najproduktívnejší Američan všetkých čias odohral v NHL v súčte základnej časti a play-off 1517 stretnutí a získal 1338 (566+772) bodov.
Profesionálne nehráva už 15 rokov. NHL s jeho zaradením k najväčším legendám otáľala, aj on sám prežíval veľmi emotívne, že sa konečne dočkal.