Tretia liga Bratislava: Polovičný majster hrá za cigánsku. A môže skončiť vo štvrtej lige

FK Slovan Ivanka pri Dunaji.
FK Slovan Ivanka pri Dunaji. (Autor: archív DB)
Michal Šášky|29. nov 2021 o 12:30

Slávny Inter chýba v top3. Pozrite si hodnotenie jesennej časti III. ligy Bratislava.

BRATISLAVA. Ak by sa dnes v tretej najvyššej súťaži rozdávali miestenky za postup, na východe by ju získal bývalý druholigový účastník zo Spišskej Novej Vsi, na strednom Slovensku Dolný Kubín, ktorý tiež hral nedávno o súťaž vyššie, a na západe zase Považská Bystrica, rozlohou najväčšie mesto v Trenčianskom kraji.

Bratislavská časť má pomerne nečakaného lídra. Polovičným majstrom sa stal FK Slovan Ivanka pri Dunaji. Tím z malej prímestskej obce s ani nie sedemtisíc obyvateľmi.

„Veru, po dlhých rokoch nebude hrať Ivanka o záchranu, ale budeme sa motať tam hore. Ani z nás to nikto nečakal,“ povedal pre Sportnet tréner tímu Dušan Barkol.

Historický úspech

Keď sa minulý rok pre pandémiu koronavírusu odohrala len polovica zápasov, Ivanka pri Dunaji skončila siedma. Na jar z piatich zápasov získala sedem bodov.

„Veľa sa nezmenilo, gro tímu zostalo. Vyhýbali sa nám zranenia, len dvaja hráči mi neustále chýbali pre choroby, aj keď teda testy na covid mali, našťastie, negatívne. Mali sme devätnásť hráčov, dvoch brankárov, mohli sme rotovať zostavu. Ale ani minulú sezónu sme neboli fackovací panáci, len nás pribrzdila pandémia. Nemohli sme sa trénovať podľa plánu, keďže sme poctivo dodržiavali opatrenia. Aj keď to tak vraj nebolo všade, no my sme si nedovolili ísť na ihrisko,“ poznamenal Barkol.

FK Slovan Ivanka pri Dunaji.
FK Slovan Ivanka pri Dunaji. (Autor: archív DB)

V aktuálnej sezóne vyhrala Ivanka pri Dunaji až trinásť z pätnástich jesenných kôl. „Začalo sa to už v lete, nepamätám si tak dobrú prípravu, ako sme mali teraz. Výborne sme vstúpili do sezóny, ťahali sme sedemzápasovú sériu víťazstiev, prvý gól sme inkasovali až v ôsmom kole,“ tešil sa tréner. „Mnohí nám na konci blahoželali. Volali mi z Rohožníka (minuloročný postupujúci - pozn. red.) a smiali sa, že dlho bol maximum za jeseň 37 bodov a my si len tak spravíme štyridsať.“

Tréner vyzdvihol každého člena tímu. „Sme rodinný klub, pracujeme v skromných podmienkach. Sme absolútni amatéri, nič z toho nemáme, hráme len za cigánsku. Keď máme tréning v piatok o 18-tej, často musíme čakať polhodinu, kým hráči docestujú v zápche do Ivanky. A koľkokrát dôjdu jedným autom aj štyria. Zišla sa tu jedinečná partia. Po zápase či tréningu nikto neodchádza domov. A musím povedať, že možno s výnimkou Senca sme mali vďaka nášmu hospodárovi najlepší trávnik v súťaži.“

Favoriti na postup

Jesenní majstri však na treťoligový titul zatiaľ nepomýšľajú. „Na to je veľmi skoro, veď nás čaká ešte ďalších pätnásť kôl. Tak ako nám jeseň vyšla, jar môže dopadnúť naopak,“ tlmí nadšenie Barkol.

„Pre chalanov to môže byť psychicky náročné, keď v tabuľke zrazu takto vyskočia. Na jeseň sa ale presvedčili, že sa môžu rovnať s každým. A to hráme s vynikajúcimi súpermi. Rovinku sme síce zdolali 5:0, ale podľa mňa sú v lige najlepší. Rača hrá o postup každý rok, Malacky sú okresné mesto, Inter ani nespomínam. Nemôžeme sa s nimi porovnávať, ale budeme sa aj naďalej baviť futbalom,“ sľubuje.

Najlepším strelcom súťaže sa stal Miroslav Antal z Rače so 17 gólmi, ďalší kanonieri majú len po desať zásahov. „Ak dá hráč v tejto lige toľko gólov, tak musí niečo vedieť a mať v sebe. Blahoželám mu k vydarenej jeseni, ale pevne verím, že na jar už v takom tempe nebude pokračovať,“ odkázal skúsený útočník Interu Tomáš Majtán, bývalý dlhoročný hráč Žiliny.

Aj vďaka Antalovi, 22-ročnému odchovancovi Dukly Banská Bystrica, má Rača po jeseni až 55 strelených gólov a suverénne najproduktívnejší útok. Druhý majú Ivanka pri Dunaji a Inter iba s 33 gólmi.

Ivakna pri Dunaji vedie tabuľku s dvojbodovým náskokom pred Račou, ktorá z pätnástich zápasov takisto prehrala len raz, práve s Ivankou. Tretia Rovinka stráca na čelo sedem bodov, má však k dobru ešte zápas so Sencom. 

Inter Bratislava, najslávnejšia značka bratislavskej tretej ligy, figuruje až na štvrtom mieste. Tretinu jesenných zápasov nevyhral - dvakrát remizoval, trikrát prehral. Na čelo stráca až osem bodov.

„Bola to z našej strany priemerná jeseň. Mali sme zbytočné straty, ťažili nás zranenia, ja sám som dlho chýbal. Chceli sme byť na dostrel postupu do druhej ligy, ale hoci je tá strata väčšia, stále veríme, že jar bude z našej strany lepšia,“ povedal pre Sportnet Tomáš Majtán, kapitán a ponovom aj asistent trénera Interu.

Žlto-čiernych prevzal vo februári nový majiteľ, ktorý deklaroval záujem o postup. Aj podľa toho sa môže vyvíjať zimná prestávka. „Na tejto úrovni je to v zimnej časti s prestupmi zložitejšie. Vedenie však určite nie je spokojné s jeseňou a bude chcieť tím nejako posilniť, zvýšiť konkurenciu. Našim cieľom ostáva postup do druhej ligy,“ dodal skúsený futbalista.

Tím FK Inter Bratislava.
Tím FK Inter Bratislava. (Autor: facebook/FK Inter Bratislava)

Veľké zmeny neočakávajú ani u lídra, hoci ich úspechy vzbudili ohlas. „Podaril sa nám historický úspech pre klub, uvidíme, čo situácia prinesie. Zatiaľ mi nikto nehlásil žiadne zmeny v kádri, ale viete ako to je, sme blízko rakúskych hraníc, sám som hral roky v zahraničí. Aj pred rokom mi dvaja hráči odišli, aby dostali aspoň pár eur. Nepomôžeme si. My sa iba bavíme futbalom.“

Podobne, ako si v Ivanke pochvaľovali letnú prípravu, pilne pracujú aj na zimnej. „Po iné roky sme chodili na jeden tradičný menší turnaj. Hrávali sme s tímami, kde sa ledva pozbierali jedenásti a museli sme im požičiavať nášho brankára. Dnes máme až na jeden-dva zápasy naplánovanú zimnú prípravu, vyzveme aj dvoch druholigistov. Dohodli sme sa s Petržalkou a dokonca sa nám ozvali zo Šamorína, že by si s nami chceli zahrať generálku. Povedzte, kto predtým len tak sám od seba zavolal do Ivanky?“ hovoril nadšene Barkol.

Vypadnú najlepší?

Lídri z Ivanky pri Dunaji zatiaľ postupové ambície nemajú. Netaja, že celoslovenská súťaž by bola zrejme nad ich finančné možnosti. Pre plánovanú reorganizáciu, po ktorej bude tretia liga rozdelená len na západ a východ, by dokonca mohli skončiť až vo štvrtej lige.

„Priznám sa, dnes si neviem predstaviť ani účinkovanie v druhej, ani v tretej lige západ. Ekonomická situácia by nám to asi nedovoľovala. V bratislavskej časti je veľa klubov, ktoré určite budú mať záujem pokračovať v tretej lige západ, majú na to finančné aj materiálne podmienky. My, keď ideme na zápas do Malaciek, cestujeme autami, nemáme ani mikrobus.

Ale je to ešte predčasné. Reorganizácia mala prebehnúť už minulý rok a ktovie, čo sa stane teraz. A možno to majitelia či funkcionári v našom tíme vidia inak ako ja, zatiaľ sme sa na túto tému veľmi nerozprávali. Každopádne, už to, čo v Ivanke pre futbal spravili doteraz, je priam neuveriteľné,“ dodal Barkol.

Otázne to s reorganizáciou vidia aj v Interi: „Ešte nič nie je definitívne potvrdené. A čo nie je na papieri, to neplatí. Nepoznáme ani kľúč, ako sa rozdelia tri miesta pre bratislavské tímy, ak by trebárs Slovan a Rohožník vypadli z druhej ligy. Samozrejme, reorganizáciou by určite tretej lige stúpla kvalita, ale tiež aj finančná náročnosť pre kluby. V tejto koronovej dobe nie je nikde peňazí nazvyš, všetci šetria, kde len môžu. Snáď by teda zlepšenie súťaže nebolo na úkor podmienok v jednotlivých tímoch," upozornil na záver Majtán.

Tabuľka III. ligy Bratislava

Názov družstvaDružstvo
Z
V
R
P
Skóre
B
Forma
1
FK Slovan Ivanka pri DunajiFK Slovan Ivanka pri DunajiFK Slovan Ivanka pri Dunaji
15
13
1
1
33:8
40
V
V
V
V
V
2
FK Rača BratislavaFK Rača BratislavaFK Rača Bratislava
15
12
2
1
55:17
38
V
V
V
V
V
3
TJ RovinkaTJ RovinkaTJ Rovinka
15
11
3
1
32:7
36
V
V
P
V
V
4
FK Inter Bratislava.FK Inter Bratislava.FK Inter Bratislava.
15
10
2
3
33:12
32
V
V
V
V
P
5
FC - Žolík MalackyFC - Žolík MalackyFC - Žolík Malacky
15
10
1
4
28:15
31
V
V
V
P
P
6
MFK RusovceMFK RusovceMFK Rusovce
15
9
2
4
30:16
29
P
V
V
P
P
7
ŠK Vrakuňa BratislavaŠK Vrakuňa BratislavaŠK Vrakuňa Bratislava
15
8
1
6
29:28
25
V
V
P
V
V
8
ŠK TomášovŠK TomášovŠK Tomášov
15
6
4
5
28:18
22
P
P
P
P
R
9
OFK Dunajská LužnáOFK Dunajská LužnáOFK Dunajská Lužná
15
6
2
7
21:27
20
P
P
P
V
R
10
MŠK SenecMŠK SenecMŠK Senec
15
4
1
10
15:31
13
P
P
V
R
V
11
PŠC PezinokPŠC PezinokPŠC Pezinok
15
3
3
9
20:24
12
P
P
V
P
P
12
FK Slovan Most pri BratislaveFK Slovan Most pri BratislaveFK Slovan Most pri Bratislave
15
4
0
11
15:36
12
V
P
P
P
V
13
SFC KalinkovoSFC KalinkovoSFC Kalinkovo
15
3
1
11
14:31
10
V
P
P
P
P
14
ŠK BernolákovoŠK BernolákovoŠK Bernolákovo
15
2
4
9
15:35
10
P
P
P
V
R
15
Športový klub Nová DedinkaŠportový klub Nová DedinkaŠportový klub Nová Dedinka
15
3
1
11
20:46
10
P
V
V
P
P
16
Lokomotíva Devínska Nová VesLokomotíva Devínska Nová VesLokomotíva Devínska Nová Ves
15
0
4
11
3:40
4
P
P
P
R
R
Z = zápasy, V = Výhry, R = Remízy, P = Prehry, B = Body

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbalnet»Tretia liga Bratislava: Polovičný majster hrá za cigánsku. A môže skončiť vo štvrtej lige