Tretia liga Stred: na čele nováčik, stred tabuľky je vyrovnaný

V súboji prvých dvoch tímov zdolal Dolný Kubín Martin 2:0. (Autor: MFK Dolný Kubín)
Titanilla Bőd|28. nov 2021 o 17:30

Všetci majú na zreteli plánovanú reorganizáciu.

Lídrom tretej ligy Stred je po polovici súťaže nováčik MFK Dolný Kubín, no má iba bodový náskok pred druhým Martinom.

O prvenstvo sa uchádzajú aj tretie Rakytovce, ktoré majú na lídra päťbodové manko.

Minimálny náskok

Skonsolidovaný Dolný Kubín postúpil zo skupiny Sever IV. ligy so stopercentnou bilanciou. Úvodný zápas však prehral doma s Lučencom, a v tej chvíli si asi nikto nemyslel, že to bola jedna z iba troch prehier mužstva na jeseň.

Zverenci Pavla Baču vynikajú predovšetkým v ofenzíve, za 15 zápasov nastrieľali 47 gólov. Najlepším strelcom súťaže je Matúš Otruba s 14 gólmi, jeho spoluhráč Marek Bobček skóroval 12-krát a je druhý v listine strelcov. Deväť gólov pridal aj Filip Kolorédy, ktorý je štvrtý medzi najlepšími strelcami.

Na treťom mieste je s desiatimi presnými zásahmi Ján Jurky z Oravského Veselého. Práve tento tím má druhý najlepší útok v súťaži, dal dovedna 34 gólov.

Iba bodový náskok lídra sľubuje zaujímavý boj o postup. „Jeden bod je v tejto fáze súťaže minimálny náskok. Ako keby bežec mal v polovici maratónu náskok päť metrov,“ tvrdí tréner Dolného Kubína Pavol Bača.

Prehry u nováčikoch

MŠK Fomat Martin prehral v jesennej časti iba dvakrát, paradoxne u oboch nováčikoch. V Podkoniciach utrpel prekvapivú prehru 1:5, Dolnému Kubínu podľahol 0:2.

Doma však stratil iba dva body, hneď v úvode sezóny po bezgólovej remíze s Rakytovcami. „Rakytovce sú pre mňa najsilnejším mužstvom tretej ligy. Kvalitou to bol druholigový zápas, kedy nás od víťazstva delil iba malý kúsok,“ uviedol tréner Pavol Šuhaj pre oficiálnu stránku martinského klubu.

Lídrom Martina je 43-ročný Miroslav Barčík. „S tak profesionálnym človekom som nikdy v minulosti nespolupracoval,“ chválil ho tréner Šuhaj.

Prekvapenie z Kalinova

Vynikajúco začal sezónu TJ Baník Kalinovo, keď vyhral úvodných šesť zápasov a aj vďaka tomu zimuje na piatom mieste.

Mužstvo z obce s 2200 obyvateľmi je tak najlepším tímom z južnej časti regiónu, ktorá zahŕňa Novohrad, Gemer a Malohont, a figuruje pred takými tradičnými klubmi ako Lučenec, Fiľakovo či Rimavská Sobota.

„Tento ročník je veľmi vyrovnaný a ťažký. Neexistuje žiadny pokojný stred tabuľky, lebo všetci majú na zreteli plánovanú reorganizáciu a chcú sa dostať do nových tretích líg,“ poznamenal tréner Kalinova Csaba Csányi.

Rozdiel medzi tretími Rakytovcami a desiatym Fiľakovom je iba desať bodov.

Sklamaní Soboťania

Sklamaním jesene je účinkovanie Rimavskej Soboty, ktorá ešte pred štyrmi rokmi bola účastníkom druhej ligy a v predchádzajúcich sezónach patrila v tretej lige medzi popredné mužstvá.

Soboťanov zradila najmä koncovka, v 15 zápasoch dali iba desať gólov, a prvý bod získali až v deviatom zápase sezóny, doma s Lučencom po remíze 2:2.

Na neúspechy doplatil aj tréner Tomáš Boháčik, s ktorým sa klub rozlúčil po štvrtom kole. Odvtedy mužstvo viedol ako dočasný tréner Miroslav Kéry.

Špecifická situácia

Stredný región je špecifický z hľadiska reorganizácie, lebo sa z nej postupuje do oboch novovytvorených tretích líg.

Do skupiny Západ majú postúpiť tri tímy, do skupiny Východ šesť a to na geografickej báze.

Do západnej skupiny môžu byť zaradené kluby z oblastných futbalových zväzov (ObFZ) Čadca, Žilina, Martin, z okresov Banská Bystrica, Zvolen a Krupina, a z celého oblastného zväzu Veľký Krtíš.

Zyvšok, teda ObFZ Dolný Kubín, Liptovský Mikuláš, okresy Brezno a Detva, ObFZ Lučenec a Rimavská Sobota patria do východnej skupiny.

V súčasnej situácii by to znamenalo, že do skupiny Západ by sa dostali Martin, Rakytovce a Bánová, a do skupiny Východ Oravské Veselé, Kalinovo, Lučenec, Fiľakovo a Liptovská Štiavnica. (Šiestym tímom by bolo vypadávajúce Námestovo z druhej ligy.)

Vznikla by tak paradoxná situácia, že hoci Podkonice a Kováčová sú v tabuľke na lepšom mieste ako Fiľakovo či Liptovská Štiavnica, treťoligovú príslušnosť by na rozdiel od nich stratili.

Tabuľka:

Titanilla Bőd
Titanilla Bőd deväť rokov viedla športové oddelenie a bola zástupkyňou šéfredaktora v denníku Új Szó. Reportérsky pokrývala z miesta diania štyri olympiády. Okrem futbalu je jej druhou srdcovkou krasokorčuľovanie, od roku 2004 nechýbala ani na jednom európskom šampionáte. V tíme Sportnetu pôsobí od augusta 2020.

Súvisiace články