Pondelok, 25. októbra, 2021Meniny má Aurel

Trénerský rozkol v Španielsku. Moreno postúpil, ale musel skončiť

Robert Moreno (Autor: SITA/AP)
SITA|25. nov 2019 o 11:41

Luis Enrique sa po smrti dcéry vrátil k reprezentácii, ale svojho asistenta si neponechal.

BRATISLAVA. "Pán Boh dal, Pán Boh vzal," takto zareagoval donedávna ešte hlavný kouč španielskej futbalovej reprezentácie Robert Moreno na otázky domácich žurnalistov, ako sa cíti po tom, čo s národným mužstvom postúpil na ME 2020, ale na konci kvalifikácie musel prepustiť miesto Luisovi Enriquemu.

Enrique bol so zomierajúcou dcérou

V polovici júna došlo na lavičke "La Furie Roja" k trénerskej rošáde.

Luis Enrique vtedy odišiel z pozície kouča reprezentačného mužstva a prenechal ju svojmu dovtedajšiemu asistentovi Morenovi, aby mohol byť pri ťažko chorej deväťročnej dcérke. Tá napokon prehrala boj so zákernou rakovinou.

Moreno vtedy ponúkol dlhoročnému kamarátovi, že kedykoľvek bude chcieť, prepustí mu naspäť funkciu lodivoda A-mužstva.

Na pokyn federácie?

Luis Enrique sa nakoniec pred niekoľkými dňami rozhodol vrátiť, Morena si však už v realizačnom tíme neponechal.

"Neviem, čo sa stalo, opýtajte sa Luisa Enriqueho. Keď k tejto téme ešte čokoľvek poviem, nebude to dobré," povedal evidentne rozladený Moreno.

Podľa nemenovaných ľudí z Morenovho okolia sa tento 42-ročný Katalánec cíti využitý a zradený dlhoročným trénerským partnerom aj prezidentom Kráľovskej španielskej futbalovej federácie (RFEF) Luisom Rubialesom. Pred médiami to však nepriznal.

"Myslím si, že bude najlepšie, ak to nebudeme rozoberať. Ak druhá strana bude chcieť niečo povedať, nech povie," dodal Moreno.

Prekvapivé rozhodnutie

Periodikum AS uviedlo, že keď v reprezentačnej šatni oznamoval hráčom, že končí pri tíme, bol na tom psychicky veľmi zle.

Skutočnosť, že si Luis Enrique neponechal Roberta Morena ako "pravú ruku", prekvapila aj španielskych novinárov.

Podľa mnohých však odchádza so vztýčenou hlavou. Španielsko viedol v deviatich stretnutiach, v ktorých neprehral.

Na konto si pripísal sedem víťazstiev a dve remízy pri skóre 29:4.

"Enrique zmenil Morenov život k lepšiemu a odchádzajúci kouč si je toho príliš dobre vedomý. Z asistenta sa stal plnohodnotný hlavný tréner, čo jeho kariéru posunulo na úplne novú úroveň. Odpovede na otázky, prečo ho Luis Enrique nechcel po svojom boku, iba dokazujú, že sa nechcel rozísť v zlom," napísal známy redaktor Alfredo Relaňo.

Súvisiace články