Príbeh Sira Bobbyho Charltona: K futbalu sa dostal cez matku, po mníchovskej tragédii sa prestal usmievať

Pamiatku legendárneho Sira Bobbyho Charltona si uctili na anglických štadiónoch.
Pamiatku legendárneho Sira Bobbyho Charltona si uctili na anglických štadiónoch. (Autor: TASR/AP)
Marek Bátory, Viktória Ševelová|12. nov 2023 o 12:45

Vypočujte si ďalší diel podcastu Lexikón športu, ktorý sa venuje príbehu futbalového velikána Sira Bobbyho Charltona.

BRATISLAVA. Sir Robert "Bobby" Charlton bol nepochybne jeden z najlepších futbalistov anglickej i svetovej histórie.

Profesionálna kariéra ofenzívneho stredopoliara sa spája s tímom Manchester United a anglickou reprezentáciou.

Žiaľ, v sobotu 21. októbra Charlton zomrel vo veku 86 rokov na následky pádu v domove sociálnych služieb. Pohreb sa uskutoční v pondelok 13. novembra.

Debut v drese A-tímu Manchestru United zaznamenal 6. októbra 1956 proti Charltonu Athletic. Dvomi gólmi pomohol Unitedu k výhre 4:2.

V roku 1958 vo štvrťfinálovom dvojzápase s Crvenou Zvezdou Belehrad strelil tri góly. Jeho kariéru však poznačil pád lietadla práve na ceste domov z Belehradu.

V podcaste si vypočujete aj toto:

  • Kto bol Sir Bobby Charlton?
  • Aká bola jeho cesta k futbalu?
  • Ako ovplyvnila jeho kariéru letecká nehoda v Mníchove?
  • Aká bola jeho reprezentačná kariéra?
  • Prečo bol vo finále MS v roku 1966 nevýrazný?
  • Čo robil po skončení hráčskej kariéry?

Lietadlo s tímom zastavilo pre doplnenie paliva v Mníchove. V snehovom nečase sa lietadlo trikrát pokúšalo vzlietnuť. K poslednému pokusu sa pilot odhodlal o 15.04 h.

Skončilo sa to hroznou haváriou, pri ktorej zomrelo 23 ľudí. Ôsmi z nich boli Charltonovi spoluhráči.

Charlton debutoval v národnom drese v roku dva mesiace po mníchovskej tragédii, keď skóroval pri výhre 4:0 proti Škótsku.

Do nominácie na svetový šampionát sa dostal až štyrikrát (MS 1958 až 1970), čo je anglický rekord, hoci na majstrovstvách sveta vo Švédsku v roku 1958 bol iba na lavičke.

V roku 1966 hostilo záverečný turnaj práve Anglicko.

Charlton zažiaril v druhom zápase Anglicka proti Mexiku, keď s loptou vybehol z vlastnej polovice a akciu zakončil gólom po rýchlej strele.

Bobby Charlton v roku 1971.
Bobby Charlton v roku 1971. (Autor: TASR/AP)

Semifinálový duel proti Portugalsku možno označiť za jeho najlepší medzištátny zápas v živote, keď strelil oba góly Anglicka pri víťazstve 2:1, vďaka čomu sa Angličania prebojovali do finále.

Po triumfe 4:2 nad Západným Nemeckom sa Anglicko nakoniec tešilo z titulu majstra sveta. Charlton odohral pomerne nevýrazný zápas, ale rozhodne za tým bolo viac, než sa na prvý pohľad zdalo.

Po skončení hráčskej kariéry trénoval tím Preston North End v druhej najvyššej súťaži. Klub však vypadol z ligy hneď v prvej sezóne. V tej ďalšej Charlton rezignoval.

Väčší úspech mal v médiách. Pracoval ako futbalový analytik a komentátor pre anglickú BBC a v roku 1978 si založil inovatívnu futbalovú školu s názvom Bobby Charlton Soccer Schools.

V roku 1984 sa vrátil do Manchestru United ako riaditeľ klubu.

Vytvoril si úzke puto s vtedajším trénerom Sirom Alexom Fergusonom a jeho diplomacia spolu s jedinečným postavením vo svete futbalu z neho urobili dokonalého ambasádora klubu.

Spolupodieľal sa na vytváraní kandidatúr na organizovanie športových podujatí. Úspešne dopadli kandidatúry Hier Commonwealthu v roku 2002 a letných olympijských hier v Londýne v roku 2012.

Viac o živote a kariére Sira Bobbyho Charltona sa dozviete v podcaste.

Podcast Lexikón športu

Podcast Lexikón športu vám postupne odhalí zaujímavosti zo sveta športu, fakty z histórie či príbehy známych športovcov. Nový diel relácie Lexikón športu vychádza pravidelne každú druhú sobotu v rámci Sportnet podcastu.

Zaujímavosti z histórie nájdete aj v rubrike Sportnet history.

Podcast si môžete vypočuť na: Spotify Anchor Apple Google

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbal»Anglicko»Premier League»Príbeh Sira Bobbyho Charltona: K futbalu sa dostal cez matku, po mníchovskej tragédii sa prestal usmievať