FC Barcelona očakáva stovky miliónov, ponúka aj podiel na budúcich ziskoch

Camp Nou.
Camp Nou. (Autor: TASR/AP)
SITA|17. jún 2022 o 14:45

Katalánci predávajú aj časti balíka televíznych práv.

BARCELONA. Členovia španielskeho futbalového klubu FC Barcelona schválili plán vedenia organizácie na predaj časti balíka televíznych práv aj budúcich príjmov z predaja reklamných a licencovaných predmetov.

K takému kroku sa Katalánci odhodlali vo viere, že získajú 600 miliónov eur a podarí sa im výrazne skresať vysoký dlh.

Prezident Joan Laporta členom klubu prezentoval uvedený plán, ktorý je podľa neho potrebný, aby sa organizácia finančne spamätala a priblížila sa k "čiernym číslam". V nedávnej minulosti sa záväzky klubu pohybovali na sume 1,3 miliardy eur.

O spomenutom pláne hlasovali tzv. delegáti. Tí odobrili predaj 49 percent spoločnosti, ktorá sa zaoberá licenčnými právami a predajom reklamných predmetov. Za to klub očakáva 200 až 300 miliónov eur.

Laporta okrem toho povedal, že vedenie klubu bude vyhodnocovať iba ponuky, ktoré budú obsahovať možnosť neskoršieho opätovného odkúpenia podielu do portfólia FC Barcelona.

Okrem toho katalánsky veľkoklub ponúkne na predaj 25-percetný podiel z televíznych príjmov zo španielskej La Ligy na nasledujúcich 25 rokov. A za to FC Barcelona očakáva približne 450 miliónov eur.

Prezident klubu uvedené operácie prirovnal k monopostu F1, ktorý potrebuje kompletnú opravu, aby "vôbec mohol opustiť boxy, vrátiť sa na štartovú líniu a opäť bojovať o víťazstvá". Laporta nešpecifikoval, či už klub má potenciálnych kupcov.

FC Barcelona sa dostal do veľkých finančných problémov počas pôsobenia predchádzajúceho prezidenta klubu Josepa Bartomeua, podľa Laportu to zapríčinil privysokými platmi pre hráčov a sumami na prestupy.

Situáciu ešte zhoršila pandémia koronavírusu, ktorá svet zasiahla v marci 2020 a klub pripravila o vysoké príjmy a znemožnila predĺženie spolupráce s klenotom svetového futbalu Lionelom Messim.

Nachádzate sa tu: