DAUHA. Paríž obsadilo desaťtisíc policajtov. Francúzi a Maročania bojovali po námestiach, rozbíjali autá, zakladali požiare. Stovky vinníkov skončili vo väzení, hlásené boli aj úmrtia.
Výtržnosti prepukli v Belgicku, Portugalsku i Španielsku. Majstrovstvá sveta priniesli značné nepokoje v uliciach. Všelikde, len nie v Katare.
Hrozba však už nečíha iba v Európe. Môže sa udiať aj priamo v dejisku, kam sa nielen pred finále dostalo množstvo problematických argentínskych fanúšikov.
Neváhali minúť desaťtisíce, aby pricestovali. Napriek tomu, že v krajine žije zhruba štyridsať percent obyvateľov vo veľkej chudobe.
Mnohí zahodili celé živobytie, len aby mohli byť pri tom, ako ich krajina zabojuje o tretí titul majstra sveta. Prvý od roku 1986.
„Koľkokrát som preplakal finále, ktoré sme prehrali,“ znie jedno choreo Argentínčanov. Na MS 2014 podľahli vo finále Nemecku, na Copa América prehrali s Čile dva roky po sebe (2015, 2016).
V nedeľu budú hrať o zlato proti Francúzsku (16.00 h).
Vytlačili arabských fanúšikov
Už po druhom zápase a prvom argentínskom víťazstve proti Mexiku sa objavili na internete fotografie, na ktorých bolo vidno známe tváre.
A neboli to len podobizne Diega Maradonu či Lionela Messiho na transparentoch. Ale aj tie osoby za nimi.
Ultras fanúšikovia, neslávne známi ako „barras bravas“. V preklade: divoké gangy.
Kto to je?