DAUHÁ, BRATISLAVA.Je krátko pred piatou hodinou ráno a nad mestom sa ozýva hlas muezína, ktorý zvoláva veriacich k prvej modlitbe. Niektorí futbaloví fanúšikovia sa len pred pár hodinami vrátili zo zápasov či z fanzóny, kde mohli sledovať zápasy majstrovstiev sveta.
Katar je prvou islamskou krajinou, ktorá hostí futbalové majstrovstvá sveta. V krajine je okolo dvetisíc mešít.
Futbalový turnaj berú Katarčania ko príležitosť zblížiť sa so svetom, ukázať mnohým svoju kultúru, tradície.
Na každom štadióne sú miestnosti na modlenie. V úplnej blízkosit národného štadióna Khalifa stojí mešita.
O tom že futbal zbližuje rozdielne kultúry svedčí, že jeden z imámov mal na zápase Brazílie oblečený dres Neymara. Na druhej strane mnohí cudzinci nosia v Katare gutru - tradičnú pokrývku hlavy.
„Ak by sa majstrovstvá svet a konali inde, necestoval by som na ne. Dostupnosť miestností na modlenie nám uľahčuje život. Či už sme boli vo fanzóne, na štadióne alebo na trhovisku. Je príjemné sledovať toľko turistov navštevovať mešity. Majú úprimný záujem o islam a arabskú kultúru,“ hovorí pre BBC Faizal.
Pricestoval z Veľkej Británie z Yorkshire. V ruke má anglickú zástavu a vyznáva islam.
„V inej krajine by sme mali náročnejší prístup k halal jedlu. Tu je to ľahké.“
Vďaka Kataru si môžu turnaj vychutnať aj fanúšikovia z moslimských krajín. Jednou z nich je napríklad Maroko, ktoré postúpilo senzačne do štvrťfinále.
Mnoho futbalových nadšencov z iných krajín však cestovalo na šampionát s obavami.
Nevedeli, čo ich bude čakať. Hovorilo sa o obmedzeniach v dostupnosti alkoholu, obliekaní podľa islamských pravidiel, či prenasledovaní sexuálnych menšín.
Na prvý pohľad to nevyzeralo ako krajina, v ktorej budú bujaré oslavy a uvoľnená atmosféra, ktorá šampionáty v minulosti sprevádzala. Mali obavy, či si futbal budú môcť vychutnať.