56.

Michal Adamov

+ 6:39,7 m

(6)

JAKUSZYCE. Slovenská reprezentantka Ema Kapustová obsadila 6. miesto na ME juniorov v biatlone 2024 v poľskom stredisku Jakuszyce.

Vo štvrtkových vytrvalostných pretekoch, ktoré odštartovali európsky šampionát, zaznamenala tri strelecké chyby, ktoré znamenali tri trestné minúty.

Na suverénnu víťazku Annu Andexerovú z Rakúska, ktorá bola zo všetkých pretekárok najrýchlejšia aj bezchybná na strelnici, stratila 4:07,4 min.

Striebro brala Andexerovej krajanka Leonie Pitzerová (+ 3:11,1 min), bronz Češka Heda Mikolášová (+ 3:39,5 min).

Zo streľby sa poučím, mrzelo Kapustovú

Kapustová pred dvomi týždňami ukázala slovenským fanúšikom, prečo sa o nej hovorí ako o najväčšej slovenskej nádeji v biatlone. Na majstrovstvách Európy medzi seniormi si Ema Kapustová senzačne vybojovala bronz.

Získala ho vytrvalostných pretekoch, ktoré absolvovala s čistou streľbou. Keď dokázala vybojovať medailový úspech v súťaži proti seniorkám a dokázala zdolať aj súperky zo Svetového pohára, bola veľkou favoritkou aj na majstrovstvách Európy junioriek.

Vo štvrtok ju však sklamala jej najsilnejšia zbraň – streľba. Minula tri terče z dvadsiatich.

Vo vytrvalostných pretekoch je streľba dôležitejší faktor.

Tri netrafené terče sú pre Kapustovú najslabším výsledkom zo všetkých individuálnych súťaží v tejto sezóne.

Aj s tromi trestnými minútami dokázala dobehnúť na 6. mieste. V behu sa nešetrila, po dobehnutí do cieľa si ľahla na sneh a nemohla chytiť dych.

„Určite tento výsledok beriem, aj keď viem, že to mohlo byť lepšie. Viem, kde bol problém a čo som zle spravila. Pokúsim sa z toho poučiť. Bežecky som sa cítila celkom fajn. Za bežeckú časť som veľmi rada. Budem bojovať ďalej,“ reagovala Kapustová pre slovenskybiatlon.sk

Na medailovú pozíciu jej chýbalo 28 sekúnd, čo nie je veľa. Ak by na poslednej položke trafila všetky terče, mohla získať striebro.

Trafila všetko, no spadla

Príjemným prekvapením však bolo vystúpenie Kristíny Makovínyovej. Devätnásťročná biatlonistka ako jedna z mála predviedla čistú streľbu. Vybielila všetky položky.

„So streľbou som naozaj spokojná. Sadlo mi to. Bolo to dobré rany, rýchla a presná streľba. Ale beh bol katastrofálny, ani som sa dobre necítila, ani mi to nešlo,“ opisovala pre slovenskybiatlon.sk.

Práve kvôli slabšiemu behu zaostala a dobehla na 12. priečke s mankom 5:16,2 min. Priznala, že mohla byť aj v top10, no v závere mala problém.

„V poslednom zjazde som spadla. Súperka za mnou ma chytila za palicu a ja som stratila rovnováhu. Nevravím, že to bola jej chyba a mala som to zvládnuť. Bohužiaľ, stalo sa. Stratila som tam aspoň polminúty, pretože to bolo v zjazde. Stratila som rýchlosť a musela sa znova rozbehnúť. Možno by to vyšlo na desiate miesto,“ hodnotila Makovínyová.

Tamara Molentová (4) skončila na 20., Sára Pacerová (5) na 25., Veronika Michalechová (3) na 39., Alžbeta Garguláková (7) na 53. a Veronika Šteczová (4) na 68. mieste.

Aj majstrovstvá Európy juniorov rovnako trápi teplé a daždivé počasie. Kvôli dažďu organizátori presunuli vytrvalostné preteky zo stredy na štvrtok. Súťaž miešaných štafiet zrušili úplne.

Ďalšie preteky sú zatiaľ veľmi otázne. V sobotu sú na programe rýchlostné preteky a v nedeľu preteky s hromadným štartom.

Predpoveď na víkend nie je priaznivá a nie je vylúčené, že tieto preteky sa neuskutočnia.

Z juniorov najlepší Maťko

V kategórii juniorov bol najlepší zo Slovákov vekom iba dorastenec Martin Maťko, ktorý obsadil 31. priečku s mankom 3:48,2 minúty na víťaza a štyrmi chybami na strelnici.

Hneď za ním skončil Šimon Adamov s tromi chybami, Jakub Borguľa obsadil 36. priečku (5), Sebastián Ilavský 46. (4) a Michal Adamov 56. (6).

Európsky šampionát mal otvorený štatút, preto sa zo zlata mohol tešil mongolský reprezentant Enchsaichan Enchbat.

Vytrvalostné preteky junioriek i juniorov sa mali pôvodne uskutočniť v stredu, no o deň ich posunuli pre nepriazeň počasia - teplo, silný dážď a vietor. Na štvrtok pôvodne plánované miešané štafety organizátori zrušili.

Domov»Zimné športy»Biatlon»Kapustová útočila na ME na medailu. Viem, v čom bola chyba. Poučím sa, vraví