Viete, čo bolo najhoršie na skladaní tohto rebríčka? No predsa to, že na bežnej klávesnici nenájdeme písmenko ö. Vždy ma to pri článkoch o Švédoch dožiera, ale už som sa s tým vnútorne tak na päťdesiat percent zmieril.
Krajina troch koruniek má - čo sa hokeja týka - koruniek oveľa viac. Desať z nich si predstavíme dnes, a to musím povedať, že sa do môjho rebríčka nezmestili mená ako Sedinovci, Markus Näslund, Hakan Loob či Niklas Kronwall!
A neukrižujte ma, hoci viem, že to asi príde. Sedinovci sú podľa môjho skromného názoru hneď pod týmito hráčmi.
10. Mats Näslund
Mats a Markus Näslundovci. Dvaja švédski velikáni s rovnakým priezviskom, no žiadnym príbuzenským vzťahom. Na toto miesto som si vyberal medzi nimi a Sedinovcami. Vybral som si napokon Matsa, dnes 60-ročného niekdajšieho útočníka.
Do NHL prišiel v ére, keď ta bolo omnoho menej Európanov než dnes. Ligu ale očaril. V ročníku 1985/86 nazbieral dovedna 110 bodov ako vôbec prvý Európan, ktorý hral za Montreal Canadiens. Škoda, že jeho misia v zámorí trvala tak krátko. Vrátil sa tam ešte na sklonku kariéry, v Bostone odohral posledných 34 stretnutí.
Celkovo sa v NHL predstavil v 651 dueloch, v ktorých dosiahol 634 bodov. Je členom Triple Gold Clubu a v NHL dostal aj Lady Byng Trophy. Ako som písal, škoda, že jeho pôsobenie v Kanade nebolo dlhšie. Boli by sme dnes o ňom hovorili oveľa inakším tónom.
9. Kent Nilsson
Prezývka "The Magic Man" hovorí o všetkom. Kent Nilsson toho v NHL odohral ešte menej ako Mats Näslund, ale svoje majstrovstvo predviedol dokonale. Bola to nálož, ktorá akonáhle vstúpila do útočného pásma súpera, vybuchla.
Dve 107-bodové ročníky, jeden 104-bodový a jeden dokonca 131-bodový! To sú úžasné čísla, ktoré Kent Nilsson dosahoval v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch. Ako beží čas, trochu zapadli prachom, preto som neodolal príležitosti oprášiť ich v tomto článku.
V súťaži však odohral iba 553 zápasov. To je najväčšia škvrna na jeho žiarivej kariére. V roku 1987 získal ako hráč Edmontonu Oilers Stanley Cup. Najväčšie individuálne úspechy ale zažil v drese rivala z Calgary niekoľko rokov predtým. Perlička na záver - na konci kariéry ako 41-ročný hral v Španielsku. Predstavil sa v ôsmich zápasoch a získal 31 bodov.
8. Nicklas Bäckström
Jeden z najpodceňovanejších hráčov histórie. Prečo? Nuž, tieňuje Alexandra Ovečkina, ktorý by ale bez neho asi nebol na tých úžasných číslach. Môže sa zdať, že som Bäckströma posadil vysoko. No ja si to rozhodne nemyslím - uvediem, prečo.
S 927 bodmi na konte je najproduktívnejším aktívnym švédskym hráčom v NHL. Stále má iba 32 rokov, pričom zbiera takmer bod na zápas a ak by v tomto trende pokračoval, môže o tri-štyri roky vystúpať až na druhé miesto historického bodovania za samotného Matsa Sundina.
Je to mimoriadne talentovaný útočník s two-way vlohami, akých je v tomto rebríčku viacero. Myslím si, že ak by som toto poradie zostavoval o niekoľko rokov neskôr, mohol by byť ešte vyššie a nahliadnuť do top pätice. Vo Washingtone Capitals je spolu s "Ovim" hrajúcou legendou.
7. Henrik Lundqvist
Najlepší švédsky brankár, to bezpochyby. Ani on sa však - ako viacero ľudí na tomto zozname - nemôže pochváliť prsteňom pre víťaza Stanley Cupu. Lundqvist naň ešte má šancu, no už pravdepodobne nikdy nebude dominantnou postavou takejto jazdy, nakoľko je na sklonku kariéry.
V súťaži odchytal 887 duelov, čo je najviac spomedzi aktívnych brankárov. Ostatným Švédom sa o takomto čísle zatiaľ môže len snívať. Lundqvist sa stal symbolom jednej éry New Yorku Rangers, kde strávil celú svoju doterajšiu kariéru.
Raz sa stal najlepším brankárom súťaže, keď mu bola za sezónu 2011/12 udelená Vezina Trophy. O dva roky neskôr potiahol "jazdcov" až do finále Stanley Cupu, kde však stroskotali na Los Angeles Kings. Osud tejto legendy napokon zrejme bude smutný - rozumej bez najcennejšej hokejovej trofeje.
6. Henrik Zetterberg
Jeden zo Švédov, ktorí sa pre mňa osobne stali stelesnením vodcovstva. Zetterberg sa narodil v (pre Švédov) silnom roku 1980 (rovnako ako Sedinovci). Aj jeho kariéra už je hudbou minulosti. Síce stále nie oficiálne, ale dobre to vieme.
S Red Wings získal posledný klubový Stanley Cup, a to v roku 2008, keď dokázal, že dokáže "zapnúť motory" presne vtedy, keď je to potrebné. Za to si napokon vyslúžil aj Conn Smythe Trophy. Preslávil sa najmä svojou všestrannosťou, vďaka ktorej sa stal jedným z najlepších two-way forvardov švédskej histórie.
Štyridsať bodov mu zostávalo do méty tisíc bodov. Bohužiaľ, tú už asi nikdy nedosiahne. Zetterberg však bol za svojej éry dominantným hokejistom a nápomocným človekom - pravou hokejovou kapacitou. Preto si myslím, že je jednou z najväčších švédskych legiend.
5. Börje Salming
Priekopník medzi Európanmi. Tak by sa dal nazvať Borje Salming, švédsky bek, ktorý patrí medzi prvých hráčov zo starého kontinentu, ktorí naozaj prerazili v Národnej hokejovej lige. Nielenže ukázal, že Európania nie sú "trasorítky" a vedia hrať do tela, ale stal sa legendou.
Extrémne talentovaný škandinávsky zadák prišiel do NHL v sezóne 1973/74. Napokon tu zostal do prelomu osemdesiatych a deväťdesiatych rokov, keď sa začínala raziť cesta pre ďalších a ďalších Európanov. Salming bol nie len tvrdý, ale i poriadne produktívny.
To podčiarklo jeho všestrannosť a veľké hokejové nadanie. Salming nazbieral 787 bodov v 1148 dueloch. Je druhým najlepším švédskym obrancom histórie. Ozaj, vedeli ste, že ho raz po zásahu korčuľou do tváre museli zašiť 200 štichmi? O tri dni bol späť.
4. Daniel Alfredsson
Alfredssona by mnoho ľudí dalo o niečo nižšie, ale podľa mňa patrí medzi najlepších hokejistov, ktorí nikdy nezískali Stanley Cup. Dlhé roky obetoval službe Ottawe Senators, s ktorou raz došiel až do finále. Neúspešného, bohužiaľ.
Alfredsson však nebol žiadnou vychádzajúcou hviezdou alebo draftovou senzáciou. Draftovali ho v roku 1994, keď mal 21 rokov, zo 133. miesta. Napriek tomu sa pravý krídelník vypracoval na jedného z najlepších two-way útočníkov svojej doby.
Dlhých trinásť rokov mal na drese kapitánske "C". Za svoju rolu v hlavnom meste Kanady dostal od ligy ocenenie Marka Messiera práve za líderstvo. Dozrel ako víno. V 34 rokoch zažil so 103 bodmi najlepšiu sezónu v kariére. Tú ukončil ako stále produktívny hráč v roku 2014 v drese Detroitu Red Wings.
3. Mats Sundin
Na tretej pozícii nachádzame najproduktívnejšieho Švéda všetkých čias. Sundin bol hokejovým velikánom postavou i hrou, ale okrem čísel mu v NHL chýbajú úspechy v podobe ocenení. Jediným z nich je Mark Messier Leadership Award.
49-ročný rodák z Brommy bol od draftu, z ktorého si ho vybrali Quebec Nordiques na prvom mieste, hviezdou ligy. To platilo až do dňa, keď skončil kariéru po jedinej sezóne v drese Vancouveru Canucks. Najdlhšie obdobie však strávil v Toronte.
Skutočne je jedným z najlepších hráčov, čo kedy nastupovali v drese Maple Leafs. Sundin tu desať rokov pôsobil ako kapitán. Je jediným Švédom, ktorý prekročil hranicu 500 gólov v kariére a zároveň prvým, ktorý dosiahol na métu tisíc kanadských bodov.
2. Peter Forsberg
Až na ôsmom mieste historického bodovania krajanov, za Bäckströmom, Sedinovcami či Zetterbergom. Áno, až tam nájdete Petra Forsberga. Napriek tomu je však nezabudnuteľný a právom dosadený na druhú priečku najlepších Švédov histórie NHL.
Aby som to objasnil - Forsberg odohral v najlepšej hokejovej súťaži iba 708 stretnutí, čo je menej ako Oliver Ekman-Larsson či Patric Hörnqvist. Napriek tomu ho poznáme ako najlepšieho čo sa týka priemeru bodov na zápas. Dokopy pozbieral 885 bodov.
V lige odohral dvanásť plných sezón, no jeho vitrína úspechov je bohatšia ako u mnohých hráčov, čo tu pôsobili dlhšie. Je držiteľom dvoch Stanley Cupov, Art Ross Trophy, Hart Trophy i Calder Trophy. Najlepší švédsky forvard všetkých čias mal len jednu slabinu - že bol náchylný na zranenia.
1. Nicklas Lidström
Úprimne si neviem predstaviť, žeby na prvej priečke figurovalo meno niekoho iného ako jedného z najlepších obrancov hokejovej histórie. Nicklas Lidström je pre mňa osobne srdcovka. A aj keď sa na vec pozriem objektívne, tak poviem, že Švédi nikdy nemali lepšieho hokejistu.
Aj vám sa zdá, že hral len donedávna? Pravdou je, že má už päťdesiat rokov! Nezničiteľný Lidström bol od prvej do poslednej sezóny v drese Detroitu Red Wings neoddeliteľnou súčasťou mužstva. V NHL napokon odohral viac zápasov než ktorýkoľvek iný Švéd - 1 564.
Vo väčšine rebríčkov najlepších obrancov je v prvej päťke, Sports Illustrated ho dokonca umiestnili na prvú priečku pred Bobbyho Orra! Ťažko vyjadriť celý prínos a hokejové kvality sedemnásobného víťaza Norris Trophy. Poviem len toľko - ak Gordie Howea volali "Mr. Hockey", Lidströma môžu pokojne prezývať "Mr. Defence".