Francúz zničil konkurenciu, Quick Step ukázal na Slovensku svoju silu

Francúzsky cyklista Rémi Cavagna vyhral prvú etapu pretekov Okolo Slovenska 2023. (Autor: Ján Melicher)
Sportnet, TASR|13. sep 2023 o 14:10

Cavagna je veľkým favoritom na celkové víťazstvo.

+ 5:15 min

KOŠICE. Francúzsky cyklista Rémi Cavagna suverénnym spôsobom vyhral úvodnú etapu 67. ročníka pretekov Okolo Slovenska.

Jazdec tímu Soudal - Quick Step sa dostal do denného úniku, zvládol štyri vrchárske prémie a potom sa odhodlal k útoku ďaleko pred cieľom.

Francúzsky šampión v časovke využil chvíľu, keď sa v šesťčlennej skupine začalo trochu taktizovať a na rovinatom úseku ušiel svojim súperom.

Cavagna zaútočil približne 60 kilometrov pred cieľom a na rýchlostnú prémiu v Herľanoch (51 km do cieľa, pozn.) prišiel osamotene.

Svoj náskok následne ešte zvýšil a v Košiciach si prešiel pre 12. víťazstvo v profesionálnej kariére. Bol už majstrom svojej krajiny, vyhral časovku na Okolo Poľska a v roku 2019 dosiahol aj etapové víťazstvo na Vuelte.

Francúzsky cyklista Rémi Cavagna na pretekoch Okolo Slovenska 2023.
Francúzsky cyklista Rémi Cavagna na pretekoch Okolo Slovenska 2023. (Autor: Ján Melicher)

Dominanciu Quick Stepu potvrdil Kasper Asgreen, ktorý obsadil tretie miesto. Na pretekoch pôvodne nemal štartovať, ale na poslednú chvíľu nahradil zraneného slovenského reprezentanta Martin Svrčeka.

Zo skupiny, ktorá nasledovala Cavagnu, si v záverečnom okruhu v Košiciach nastúpil Etiópčan Mulu Kinfe Hailemichael z tímu Caja Rural - Seguros RGA a vybojoval si prekvapujúce druhé miesto.

Najlepším Slovákom bol úradujúci národný šampión Matúš Štoček, ktorý prišiel do cieľa v pelotóne s výraznou stratou na Cavagnu, ktorý si vybojoval aj červené číslo pre najbojovnejšieho jazdca etapy.

Vďaka svojej aktivite v úvode etapy, kde boli umiestnené až tri horské prémie, získal bodkovaný dres pre najlepšieho vrchára Milan Vader (Jumbo - Visma), súťaž do 23 rokov vedie jeho tímový kolega Colby Simmons.

Priebeh 1. etapy pretekov Okolo Slovenska 2023

Stredajšia etapa mala zvlnený charakter so štyrmi vrchárskymi prémiami. Prvé tri boli na úvodných 30 km a viacero cyklistov sa na nich snažilo odpútať.

Aktívni ale boli hlavne jazdci World tímov.

Na prvých dvoch kopcoch sa to nikomu nepodarilo, no na Slanskom sedle (2. kat., 5,3 km, 4,7%) sa dostala do úniku veľmi silná skupina.

• Davide Bais (EOLO-Kometa)
  • Mulu Kinfe Hailemichael (Caja Rural - Seguros RGA)
  • Alessandro Tonelli (Green Project-Bardiani CSF)
  • Bart Lemmen (Human Powered Health)
  • Antoine Debons (Corratec)
  • Jakub Otruba (ATT Investments)
  • Urko Berrade Fernandez (Equipo Kern Pharma)
  • Davide de Cassan (Friuli ASD)

Na úvodných troch horských prémiách získal Vader 11 bodov a bol istý líder horskej súťaže po prvom dni. Pelotón sa snažil udržať vedúcu skupinu na dostrel, no tá mala po 40 km k dobru minútu.

O ďalších 20 km sa však jej náskok zdvojnásobil.

Po druhom výstupe na Slanské sedlo mala Asgreenova skupina náskok 20 s pred prenasledovateľmi, pričom pelotón strácal už priepastných 3:40 minúty a tak bolo jasné, že prišiel o šancu na etapový triumf.

Švajčiarsky cyklista Stefan Küng na Okolo Slovenska 2023.
Švajčiarsky cyklista Stefan Küng na Okolo Slovenska 2023. (Autor: Ján Melicher)

Zaujímavú situáciu využil Cavagna, ktorý nepotreboval na útok ani kopec, ale využil taktizovanie vo vedúcej skupine. Prišiel si sám až na rýchlostnú prémiu v Herľanoch a onedlho si vypracoval slušný náskok.

Štyridsať km pred páskou mal k dobru minútu a 15 sekúnd. V druhej skupine nechcel spolupracovať jeho tímový kolega Asgren, takže stíhanie manka viazlo.

Cavagna je navyše skvelý časovkár, a tak nemal problém udržať sa na čele. Okrem toho pozbieral body do zelenej súťaže na rýchlostných prémiách a v cieli. Druhý finišoval Hailemichael a tretí skončil Asgren.

Zo Slovákov bol najvyššie Matúš Štoček (ATT Investments) na 15. mieste so stratou 5:13 min, Lukáš Kubiš (Dukla Banská Bystrica) skončil 21.