Utorok, 27. júla, 2021Meniny má Božena

Húževnatí a odhodlaní. Na Slovákov čakajú v Belfaste Králi z Lyonu

Futbalisti Severného Írska oslavujú víťazstvo v Bosne a Herecegovine. (Autor: SITA/AP)
Prémiový obsah
Boris Vanya|9. okt 2020 o 07:00

Súperom Slovákov je Severné Írsko.

BRATISLAVA. Bol to bláznivý futbalový deň. Hráčov najskôr kropil hustý lejak, potom ich z ihriska na chvíľu vyhnali ľadové krúpy, no napokon sa objavilo aj zapadajúce slnko.

V tejto nezvyčajnej klimatickej kulise sa zrodila severoírska futbalová legenda.

Zverenci Michaela O'Neilla zdolali 16. júna 2016 Ukrajinu 2:0 a dosiahli historické víťazstvo Severného Írska na majstrovstvách Európy.

Priamo v hľadisku štadióna v Lyone ho oslavovali tisícky fanúšikov oblečených v zeleno-bielej kombinácii, srdce jedného z nich však to obrovské napätie nevydržalo - Robert Rainey zomrel počas zápasu na infarkt.

Ďalšiu výhru na európskom šampionáte môžu futbalisti Severného Írska pridať o rok - ak naň postúpia. V Belfaste sa 12. novembra stretnú v rozhodujúcom zápase proti Slovensku.

Best na veľkom turnaji nehral

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa
Boris Vanya je šéfredaktorom Sportnet.sk. V rokoch 1995 až 2014 pôsobil v denníku Pravda, potom rok v denníku Šport a od roku 2015 v denníku SME. Olympijskú atmosféru zažil v Turíne, Pekingu, Londýne a Soči, ako reportér sa zúčastnil aj na MS v hokeji 2005, 2007 a 2011, na Svetovom pohári v hokeji 2004 a na niekoľkých MS v rýchlostnej kanoistike.

Súvisiace články