Pondelok, 29. novembra, 2021Meniny má Vratko

Brazílsky majster sa vyhol vďaka súdu zostupu

(Autor: ILUSTRAČNÉ TASR/AP)
TASR|17. dec 2013 o 09:35

Minuloročnému brazílskemu majstrovi Fluminese odpustili kontumačnú prehru, ktorá by znamenala zostup do druhej ligy.

SAO PAULO. V brazílskom futbale sa po skončení najvyššej súťaže rodí škandál. Veľkoklub Fluminense, ktorý mal zostúpiť do II. ligy, má po rozhodnutí Brazílskeho športového súdu údajne zostať medzi elitou. Postihnutým mužstvom sa má stať Portuguesa, ktorá však plánuje podať odvolanie aj na "nešportové" súdy.

Štvornásobný brazílsky majster sa chytil slamky po skončení ročníka. Vypadnutiu sa má vyhnúť na základe kontumácie, v brazílskej lige totiž v poslednom kole nastúpil na 15 minút za tím Portuguesa hráč Heverton s neoprávneným štartom. Pojednávanie vysielala v priamom prenose väčšina športových televíznych staníc v Brazílii a stovky fanúšikov z viacerých klubov protestovali pred súdom. Fanúšikovia klubu Portuguesa prišli protestovať proti administratívnemu rozhodnutiu autobusmi zo Sao Paula a dovolávali sa "spravodlivosti" v futbale. Pri tejto udalosti bol zvýšený policajný dozor, ktorý oddelil fanúšikov v Rio de Janeiro.

Portuguesa, ktorej najväčším úspechom v histórii je zisk titulu brazílskeho vicemajstra v roku 1996, sa odvolá a dokonca pohrozila, že posunie celý prípad na civilné súdy. Konečný verdikt by tak nebol známy do konca kalendárneho roka 2013. Klub hral naposledy v druhej brazílskej lige v roku 2011.

"Toto je absurdné. Ak by to bol nejaký iný klub z okolia, rovnako by vyradili Fluminense?," cituje agentúra Reuters prezidenta klubu Portuguesa Manuel da Lupa. "Je to neskutočné, že niečo také sa môže stať v krajine, ktorá bude o pár mesiacov hostiť svetový šampionát. Skončili sme v lige na 12. mieste, ale nakoniec budeme hrať druhú ligu. Je to nemorálne."

Súvisiace články