Rusi naverbovali do armády slávneho boxera, zatiaľ je však mimo krajiny

Rus Nikolaj Vaľujev (vľavo) v súboji s Američanom Evanderom Holyfieldom.
Rus Nikolaj Vaľujev (vľavo) v súboji s Američanom Evanderom Holyfieldom. (Autor: SITA/AP)
SITA|30. sep 2022 o 12:12

Nikolaj Valujev dlhodobo patrí medzi sympatizantov Vladimira Putina.

MOSKVA. Niekdajší ruský boxer Nikolaj Valujev dostal povolávací rozkaz do armády. Mal sa dostaviť už 15. septembra, nachádzal sa však mimo Ruska.

Ako referuje web sport.pl s odvolaním sa na ruské médiá, povolanie 49-ročného rodáka z Petrohradu údajne nesúvisí s „čiastočnou mobilizáciou“, ktorú nedávno ohlásil ruský vodca Vladimir Putin.

Valujev, ktorého prezývali „beštia z východu“, meria 213 cm a pred 17 rokmi bol dvojnásobný majster sveta v ťažkej hmotnostnej kategórii vo verzii WBA.

Po skončení kariéry sa dal na politickú dráhu. Patrí k zástancom súčasného ruského režimu.

Nedávno sa zviditeľnil vyhlásením, ktoré sa týkalo suspendácie ruských športovcov na medzinárodných podujatiach v dôsledku vojny na Ukrajine, ktorú vo februári rozpútalo Rusko s pomocou Bieloruska:

„Rusi sa vrátia do súťaží, keď Európa a jej priemysel zamrzne,“ povedal.

Nebolo to prvýkrát, čo hovoril o športovcoch. Keď sa ho spýtali na odchod legionárov z ruských líg, odvetil:

„Nechajte ich utiecť. Potkany vždy utekajú z lode. Nielen, keď sa topia, ale aj keď sú pod paľbou. Legionári nikdy nebudú takí ako sme my.“

Na margo povolávacieho rozkazu do ruskej armády poznamenal: „Dostal som predvolanie. Telefonát prišiel tesne pred mojím odchodom do Donbasu. Nebol som doma. Na budúci týždeň určite pôjdem do náborovej kancelárie.“

Ruská armáda utrpela v doterajšom priebehu vojny na Ukrajine veľké personálne straty.

Podľa generálneho štábu ukrajinských ozbrojených síl dosiaľ vo vojne zomrelo viac ako 59-tisíc ruských vojakov. To je približne štvornásobok strát počas desaťročnej sovietskej invázie v Afganistane.

Nachádzate sa tu: