BRATISLAVA, NEW YORK. Je jedným z piatich Slovákov na tohtoročnom US Open, ktoré sa hrá v podmienkach ako žiadny iný tenisový grandslam predtým.
Na tribúnach nie sú fanúšikovia a na konci turnaja zrejme obletia svet fotografie víťazov v rúškach.
"Tohtoročné US Open pripomína olympijskú dedinu," hovorí slovenská mužská jednotka Andrej Martin.
Bez divákov, no s väčším komfortom
V areáli sa obyčajne pohybujú tisíce ľudí. Vlani US Open dosiahlo svoj rekord v počte divákov, keď sa dovedna prišlo pozrieť na zápasy viac ako 730-tisíc návštevníkov.
Centrálny kurt Arthura Ashea je s kapacitou takmer 24-tisíc miest najväčším tenisovým štadiónom na svete.
Tento rok je však obrovský areál takmer prázdny.
Môžu sa v ňom pohybovať iba ľudia, ktorí sú súčasťou "bubliny", teda hráči, členovia tímov, novinári či organizátori. Oni sú aj jedinými divákmi.
Andrej Martin však vidí v tejto situácii aj pozitíva. "Keďže tu nie sú diváci, náš komfort je ešte vyšší ako obyčajne. Bez divákov tu vzniklo veľa nových priestorov pre hráčov," vysvetľuje Martin pre SME.
"Chodíme na zápasy ďalších Slovákov a navzájom sa podporujeme. Sme malá krajina, držíme spolu," tvrdí.
Pohyb v "bubline" nie je nijak obmedzovaný, hráči môžu chodiť, kam chcú. Jedinou podmienkou je mať na sebe neustále rúško.
"Na každom rohu sú ľudia, ktorí nám nosenie rúška pripomínajú. Ale ak si ho zabudnete dať, nie je to nijako penalizované," dodáva Martin.
Jediným miestom okrem kurtov, kde hráči nemusia mať na tvári rúško, je posilňovňa.
Tenisti majú k dispozícii aj veľa voľnočasových aktivít.
"V klube je napríklad minigolf, stolný tenis, nohejbal, golf, stolný futbal, basketbalové koše. Aj v hoteli máme podobné aktivity na trávenie voľného času," opisuje.
Djokovič nebýva s ostatnými
Keďže všetci musia byť v "bubline" a teda aj v jednom hoteli, medzi tenistami sa podľa slovenskej jednotky vytvorila komunita.
Súčasný stav mu pripomína olympijskú dedinu.