BRATISLAVA. O cene futbalistu rozhoduje viacero faktorov. V prvom rade je to výkonnosť, kvalita súťaže, post, vek či dĺžka zostávajúceho kontraktu.
Výhodu majú ľaváci, brankári sú všeobecne najlacnejší. Po tridsiatke cena hráča výrazne klesá, čo je príklad trebárs najväčších hviezd ligy: Vladimíra Weissa (33 rokov) a Juraja Kucku (36).
Napriek tomu, že majú najviac skúseností aj z najlepších súťaží, Slovan by dnes za nich už veľa financií nedostal.
Slovinec Andraž Šporar prestúpil v januári 2020 zo Slovana do Sportingu Lisabon. Hodnota transferu dosiahla šesť až sedem miliónov eur.
Šporar sa tak vyšvihol na čelo rebríčka najdrahších futbalistov, ktorí prestúpili zo slovenskej ligy do zahraničia. Hrá dnes na Slovensku niekto cennejší? Ktorý futbalista zo Slovenskej ligy má dnes najvyššiu cenu?
Mal hrať vo veľkoklube
Za normálnych okolností by dnes mal hrať vo svetovom veľkoklube, ale Giorgi Čakvetadze (23. r) mal smolu. Zranil sa.
Stopli ho vážne zranenie kolena, v Slovane sa po rôznych útrapách snaží reštartovať kariéru. Na Slovensko ho v lete minulého roka stiahol tréner Vladimír Weiss.
V roku 2019 ho UEFA zaradila medzi 50 najlepších hráčov do 21 rokov. Pred piatimi rokmi tak žiaril, že sa oňho zaujímali Barcelona a Bayern Mníchov.
Taký nadaný legionár si v slovenskom klube zahrá iba zriedka. Hlavne v takom mladom veku.
Má výnimočné schopnosti, ktoré môže rozhodnúť zápas. Je to rozdielový hráč, driblér. Skvelý technik.
Čakvetadze má podľa Transfermarkt cenu 2,2 milióna eur, čo je najviac z ligových hráčov. Jeho hodnota je však reálne vyššia. Možno štvornásobne.
Je tu však háčik. Slovan nemá nárok.