BRATISLAVA. Od 21. júna do 19. júla sa v Egypte uskutoční už 32. ročník futbalového Afrického pohára národov.
Prvýkrát sa bude hrať v termíne jún-júl a prvýkrát vo formáte s 24 mužstvami.
Obhajcovia prišli o výhodu domáceho prostredia
Obhajcom je Kamerun, ktorý mal pôvodne tento turnaj hostiť, ale pre meškanie s infraštruktúrou oň v novembri minulého roka prišiel a v januári vedenie Africkej futbalovej konfederácie (CAF) rozhodlo o novom organizátorovi, keď Egypt uspel v konkurencii JAR. Pôvodný termín 15. jún - 13. júl tiež prešiel zmenou kvôli ramadánu.
Hrať sa bude na šiestich štadiónoch v štyroch mestách - Káhire (3 štadióny), Alexandrii, Sueze a Ismailii.
Otvárací súboj domáceho Egypta so Zimbabwe v A-skupine sa bude konať na Medzinárodnom štadióne v Káhire s kapacitou 74.100 divákov v piatok o 22.00 SELČ. Finále sa bude hrať na rovnakom mieste v piatok 19. júla s výkopom o 21.00.
Rozšírený počet tímov v novom formáte
Na turnaji až do tohto roku účinkovalo 16 tímov, prvýkrát sa bude hrať v šiestich štvorčlenných skupinách.
Do osemfinále postúpia prví dvaja zo základných skupín, ktorých doplnia štyria najlepší z tretích miest. Nováčikmi sú Burundi, Mauritánia a Madagaskar.
"Trend na majstrovstvách sveta aj Európy je rozširovanie a teraz sa rozšíril aj africký futbal. Je pekné vidieť nové krajiny s čerstvým entuziazmom a inou kvalitou," citovala pred podujatím agentúra DPA nemeckého trénera Nigérie Gernota Rohra, ktorý v minulosti tiež viedol Gabon, Niger či Burkinu Faso.
So Salahom za ôsmym titulom
Nigéria je trojnásobným africkým šampiónom a bude tiež patriť k favoritom podujatia.
K nim sa počíta aj domáci Egypt, ktorý má na konte rekordných sedem kontinentálnych titulov, ten posledný získal v roku 2010 v Angole.
Jeho najväčšou hviezdou je útočník FC Liverpool a víťaz tohtoročnej Ligy majstrov Mohamed Salah. Egypťania pred dvoma rokmi v Gabone prehrali vo finále s Kamerunom (1:2), ktorý tak získal piaty titul. Teraz chcú pod vedením Holanďana Clarence Seedorfa ďalší.
Tvrdiť muziku by mal aj Senegal s ďalším hráčom LFC Sadiom Manem či Pobrežie Slonoviny. "Všetky mužstvá, ktoré tu sú, majú svoju kvalitu," vyjadril sa Nigérijčan Emmanuel Amunike, ktorý je trénerom Tanzánie, účastníka C-skupiny.
Mužstvá účastníkov sú plné legionárov z Európy, napr. z nemeckej Bundesligy ich je 15. Dvoch hráčov dodala aj slovenská Fortuna liga a obaja sú z FK Senica - útočník Segbé Azankpo z Beninu a stredopoliar Zezinho Djafal z Guinea-Bissau.
Od štvrťfinálovej fázy sa bude využívať aj systém videorozhodcu VAR. Maskotom turnaja je chlapec Tut, inšpirovaný známym faraónom Tutanchamónom. Hrať sa bude s oficiálnou loptou Umbro s názvom Neo Pro, ktorú oficiálne predstavili v máji.
Kritika Egypta za zatýkanie fanúšikov
Ľudsko-právna mimovládna organizácia Amnesty International skritizovala pred piatkovým otvorením Afrického pohára národov zatknutie viacerých futbalových fanúšikov v Egypte.
Ako uviedol pre agentúru DPA Hussein Baoumi z Amnesty International, v usporiadateľskej krajine zatkli v uplynulých týždňoch v spojení s údajnými násilnými činmi vyše 30 egyptských futbalových fanúšikov. Napokon však voči nim často neboli vznesené žiadne konkrétne obvinenia.
Podľa Amnesty International by mohlo ísť o úmyselné odstránenie aktivistov z ulíc a štadiónov v čase, keď Egypt hostí kontinentálny šampionát.
Množstvo ultra futbalových fanúšikov sa zapojilo v krajine do demonštrácií počas arabskej jari v rokoch 2010-2011.
Po násilnostiach v roku 2012 a smrti vyše 70 fanúšikov na štadióne v prístavnom meste Port Said sa úrady rozhodli proti futbalovým chuligánom tvrdo zasahovať.
Zvýšili sa bezpečnostné opatrenia v krajine, ešte viac po nedávnych teroristických útokoch v Káhire.