Streda, 1. decembra, 2021Meniny má Edmund

Remeta po 18 rokoch v Prešove skončil. Prezradil, čo ho znechucovalo

Bývalý a novozvolený šéf 1. FC Tatran Prešov - Miroslav Remeta (vpravo) a Ľuboš Micheľ. (Autor: TASR)
Daniel Dedina|22. okt 2021 o 12:25

Tatranu prajem lepšie obdobie, vraví.

PREŠOV. Prešovský futbal má nové vedenie. Neoficiálne to platilo už od leta, oficiálne to potvrdilo štvrtkové valné zhromaždenie.

Skončilo sa takmer dve desaťročia trvajúce obdobie, počas ktorého stál na čele 1. FC Tatran Miroslav Remeta.

Záver bol smutný, najstarší futbalový klub na Slovensku sa rútil do priepasti. Nemal domovské prostredie, vypadol do tretej ligy a hrozil mu kolaps.

Novým majoritným akcionárom sa stalo mesto Prešov, ktoré vedením klubu poverilo známe futbalové osobnosti.

V metropole Šariša veria, že klubu so 123-ročnou tradíciou opäť svitá na lepšie časy.

Skončili aj ďalší ľudia

„Môžem potvrdiť, že sme ukončili celý proces. Uzavreli sme zmluvy a mesto prebralo pozíciu hlavného akcionára. Tým sa uzavrela moja osemnásťročná aktivita v pozícii predsedu predstavenstva,“ skonštatoval Remeta.

Na valnom zhromaždení oficiálne skončili vo svojich funkciách aj doterajšia podpredsedníčka predstavenstva Slávka Vattaiová a členovia dozornej rady za pôvodného akcionára.

„Tatranu chcem popriať lepšie obdobie. Viackrát som vravel, že nepociťujem aktívnu účasť ľudí, ktorí sú z futbalového fachu. Som veľmi rád, že zmenou akcionára sa to udialo,“ povedal Remeta.

Opätovne priznal, že z riadenia klubu cítil v poslednom období únavu.

Miroslav Remeta. (Autor: TASR)

V Prešove ako rozhodca začínal

Novým predsedom predstavenstva sa stal bývalý medzinárodný rozhodca a funkcionár Šachtaru Doneck i PAOK Solún Ľuboš Micheľ.

Funkciu podpredsedu predstavenstva bude vykonávať bývalý slovenský reprezentant Stanislav Šesták, členom predstavenstva bude ďalší bývalý reprezentant Martin Jakubko.

Za predsedu dozornej rady bol zvolený Radko Lapoš, jej členmi budú poslanci mestského zastupiteľstva Mikuláš Komanický a Lukáš Anderko.

 „Svoju ligovú kariéru som ako rozhodca začal v roku 1993 zápasom Tatran Prešov - Slovan Bratislava, na ktorom bolo sedemtisíc divákov. Keď som si to pred pár dňami pozeral, mal som z toho zimomriavky,“ priznal Micheľ.

„Bol by som rád, ak by sa nám podarilo vrátiť klub tam, kde historicky patrí. Aj s takými hráčmi ako Stano Šesták, Maťo Jakubko a ďalší. Verím, že s podporou mesta, poslancov i sponzorov, ktorí sa k nám začínajú obracať formou rôznej pomoci, sa nám to podarí. Je to dlhá cesta, začíname úplne od nuly. Nemáme mládežnícku akadémiu a je tu problém s hracími plochami,“ hovoril Micheľ.

Minimalistická verzia súčasného rozpočtu by sa mala pohybovať na úrovni 400-tisíc eur.

Kto uhradí kostlivcov?

Podľa Remetu sú záväzky z jeho éry vyplatené. Okrem čiastky, ktorú bývalé vedenie neuznalo.

„Existujú štyri sporné prípady. S hráčmi sme sa počas pandémie, kedy mužstvo netrénovalo, dohodli na znížených mzdách. Na rokovaniach boli aj hráči, ktorí potom nepodpísali kolektívnu dohodu,“ priblížil bývalý šéf prešovského klubu. Má ísť o sumu na úrovni 15-20 tisíc eur.

Primátorka mesta Andrea Turčanová pri zdĺhavých rokovaniach hovorila o možných kostlivcoch v skrini. Išlo o obavy z toho, že niektoré nevysporiadané záležitosti sa objavia dodatočne.

„Zmluva presne ošetruje tento spôsob. Sme presvedčení o tom, že žiadne také záväzky nie sú. Ak by sa objavili také, ktoré neboli predmetom účtovania a Tatran by ich musel zaplatiť, bude to naša zodpovednosť,“ vyhlásil Remeta.

Postupy i kradnutie kvetov z hrobov

Počas jeho éry zažil klub úspechy i pády. V sezóne 2007/08 sa Tatran vrátil do ligy. Zverenci vtedajšieho trénera Romana Pivarníka vyhrali druhú ligu s priepastným 22-bodovým náskokom.

Odvtedy Prešovčania z najvyššej súťaže dvakrát vypadli, v roku 2019 dokonca aj z druhej ligy. Klub prišiel o štatút akadémie a v poslednom období balansoval nad priepasťou.

„Najlepšie sa spomína na úspešné obdobia. Na to, keď bol plný štadión a odohrali sme dobré zápasy. Dvakrát sme postúpili do prvej ligy, bohužiaľ, následne sme z nej vypadli. V roku 2013 s Trnavou dosť nešťastne. Buď pri nás nestála šťastena, ale boli za tým nejaké iné vplyvy,“ bilancoval Remeta.

Prešovskí futbalisti smútia po vypadnutí z ligy. V priamom súboji o záchranu prehrali doma s Trnavou. (Autor: TASR)

„Na zlé veci je lepšie zabudnúť. Najviac ma znechucovalo, že kvôli niektorým ľudom, ktorí sa v tunajšom futbale vyskytli, to bolo komerčne viackrát v neprospech Tatrana. Platili sme aj za veci, ktoré s nami nemali nič spoločné. Mám rád tvrdý biznis, ale Tatran som považoval za vec verejnú a prišlo mi to ako kradnutie kvetov z hrobu,“ dodal.

Daniel Dedina
Daniel Dedina sa venuje širokej škále športov, najčastejšie píše o slovenskom a svetovom futbale. V roku 2019 reportérsky pôsobil na majstrovstách sveta v hokeji i hokejbale, informoval o dianí na štyroch Medzinárodných maratónoch mieru.

Súvisiace články