Správy

Pohroma favoritov: Želiezovce obral predposledný Černík, doma padlo Kmeťovo a aj prvé Šahy

Želiezovčania v stretnutí v Kmeťove, sprava v žltom Michal Greksa (3), s číslom 4 Brazílčan Alcantara, vľavo Adam Konvický. (Autor: Richard Krasický)
Marián Dragúň|11. sep 2023 o 08:30

O skóre druhé Želiezovce nastupovali v Černíku s úmyslom bodovať naplno a využiť sobotňajšie zaváhanie prvých Šiah. Hrdinský výkon predposledných Černíčanov však top favoritovi plány prekazil.

V jeseni mali 50 divákov, na jar 500, ale aj „zákaz vstupu“

Po vlaňajšom lete sa museli futbalové Želiezovce cítiť, ako na hojdačke. V katastrofálnej jeseni nebol na nich skoro nikto zvedavý a na jesennú derniéru prišlo asi päťdesiat divákov. V úvode jarnej časti však mali skoro najvyššie návštevy v piatej lige a napríklad na Nesvady prišlo päťsto divákov. Lenže, po treste za neprístojnosti museli hrať potom tri majstrovské stretnutia pred prázdnou tribúnou. MŠK Želiezovce bol predvlani v najnižšej krajskej súťaži, z ktorej sa nakoniec dostal o súťaž vyššie zo šiesteho miesta. Minulú jeseň si však bez jediného bodu urobil v piatej lige Juhovýchod iba hanbu a s mínus tromi bodmi za neuhradenie zbernej faktúry sa jeho situácia zdala byť po prvej polovici doslova neriešiteľná. V zime ale prišlo nové klubové vedenie, ktoré dokázalo získať schopné posily, pričom vyťažilo aj z rozpadu treťoligového áčka Kalnej nad Hronom. Nad platom najväčšej hviezdy Želízu vtedy krútili neveriacky hlavou dokonca aj v táboroch dvoch vlaňajších „finalistov“ južnej piatej ligy. Vynikajúceho futbalistu z afrického kontinentu však v tíme toto leto už neudržali a teraz hrá tretiu ligu. Po zimnej príprave začali žlto-čierni zbierať body, v šiestom jarnom kole prišlo na nich doma proti Nesvadom spomínaných päťsto divákov, no veľkú stíhaciu jazdu za vysnívanou záchranou prekazil nasledujúci domáci derby zápas „levických odchovancov“ s rozbehnutou Pozbou a prehra 1:2, po ktorej nasledoval - za incident - trojzápasový zákaz vstupu divákov a nakoniec aj nenaplnená záchranárska misia a pád do VI. ligy Východ HUMMEL. „Prehra s Pozbou a aj spomínaný trest ma mrzia doteraz. Mužstvo začalo zbierať prepotrebné body, diváci nás hnali dopredu, no po verdikte Disciplinárnej komisie sme o nich prišli,“ povie s odstupom času pre zväzový web tréner MŠK Želiezovce Viktor Konvický, ktorý pripomenul až jedenásťbodové jesenné manko. „Po vypadnutí sklamanie určite prišlo, ale zabaliť to nás ani len nenapadlo. Naopak, v lete sme sa pustili do roboty opäť.“

Najlepší strelec Želiezoviec Matheus Dos Santos (č. 10) sa raz presadil aj v Kmeťove. (Autor: Richard Krasický)

Konvický: Tri body z Kmeťova si veľmi vážim

Viktor Konvický sa podujal postaviť za trénerské kormidlo v Želiezovciach ešte po vlaňajšej jesennej časti, no pri skladaní nového mužstva sa mu v zime nejeden hráč za ponuku rýchlo poďakoval. Nové vedenie sa však buchlo po vačku, oslovovalo aj posily s domácou adresou na dvoch iných kontinentoch a kým taký Nigérijčan David Faleye sa zdržal iba na jar a toto leto neodolal ponuke treťoligovej Hamšík Academy Banská Bystrica, duo 20-ročných Brazílčanov Matheus Dos Santos a Alcantara Almeida, spolu so 16-ročným Ukrajincom Dmitrom Farbatiukom zostalo aj po vypadnutí. K nim dokúpili cez štvrtoligové Trebatice tretieho Brazílčana Vitora Alvesa Ferreiru a naháňanie šiestoligových bodov mohlo začať. „Dovolím si povedať, že taký hráč, ako David Faleye v Želiezovciach dlho nebol a asi ani tak ľahko už nebude. Za jeho výkony sa mu chcem ešte raz poďakovať a na novom pôsobisku mu želám len to najlepšie.“ Na spomínaných zákulisných rečiach o jeho plate sa tréner iba schuti zasmial. „Nesmierne skromný a pokorný David mal u nás ubytovanie v jednej izbe a stravu, okrem toho dostával vevysokú odmenu, ktorá sa platom nedá ani nazvať a ktorú obratom posielal svojej mame do Nigérie. Osobne som mu neraz dokupoval niečo na zjedenie či nejaké nápoje. Okrem neho odišiel do vyššej súťaže, do štvrtoligového Imeľa Danylo Papuk, takže sme s hráčmi zle asi nepracovali.“ V prvom ligovom kole zdolali favorizované Želiezovce Lipovú doma 3:2, no ešte 13 minút pred koncom svietilo na tabuli 2:2, až potom zlomil hostí gól Matheusa. V druhom kole remizovali u nováčika v Iži 3:3, keď od 35. minúty hrali bez vylúčeného stopéra Alcantaru. Doma vzápätí pokorili posilnený Svodín 4:1, no a v štvrtom kole „urobili“ výsledok v ambicióznom Kmeťove, kde dokázali zvíťaziť 2:1, pričom tieto tri plusové body môžu mať nakoniec cenu zlata. V predminulom kole si MŠK poradil pred 350 divákmi na vlastnom štadióne aj s priebežne vedúcimi Komjaticami (4:2), no 70-minútovú presilovku o vylúčeného gólmana hostí Kmeťa strelecky využili až dvanásť minút pred koncom, kedy vytrhol favoritovi tŕň z päty 18-ročný odchovanec Kristián Pompos, aby v 86. minúte poistil upracované víťazstvo MŠK Matheus. „Vekový priemer nášho mužstva je necelých 21 rokov a postupne chceme zapracovávať stále viac odchovancov. Okrem toho sme z nášho dorastu vytiahli 16-ročného všestranného Dmitrija Farbatiuka, ktorý je nielen bojovný a rýchly, ale aj veľmi zodpovedný chalan,“ teší sa mladý kouč, ktorý už myslel na nedeľňajší zápas ďalšieho kola v Černíku. Spomenul však aj ostatné dve kolá. „Komjatice k nám prišli ako prvé mužstvo tabuľky bez straty bodu a musím povedať, že nás potrápili. Aj bez vylúčeného brankára viedli 1:0, museli sme otáčať, no dlho sa nám to nedarilo. Po zahodených šanciach mužstvo znervóznelo a sme radi, že aspoň v závere sme sa presadili talentovaným Kristiánom Pomposom a nakoniec zvíťazili 4:2. Bol to zápas prvého u tretieho, prišlo veľa divákov, ktorí odchádzali spokojní.“ Kolo predtým sa žlto-čierni postarali o výsledok kola v ambicióznom Kmeťove. „Tri body z Kmeťova, ktoré má veľmi kvalitných a skúsených hráčov, si veľmi cením. O to viac, že sme museli otáčať z 1:0 na 1:2. Remíza by tomu zápasu svedčala možno o čosi viac, ale vyťažili sme z rýchlosti našej útočnej dvojice.“ Práve rýchlonohý Brazílčan Matheus strelil v prvých piatich kolách päť gólov, okrem Svodína každému súperovi jeden a Lipovej dva. „Matheus po príchode pochopil, že musí hrať v prvom rade tímovo. Na túto súťaž jeho rýchlosť platí, po ľavej strane dokáže neúnavne unikať a ľavú nohu má naozaj dobrú. Vie, že ak sa chce posunúť do vyššej súťaže, na ihrisku sa musí rozdať,“ hovorí kouč.

V žltom útočník Vitor Alves, ktorý prišiel do MŠK pred touto sezónou zo štvrtoligových Trebatíc. (Autor: Richard Krasický)

1. FC Černík platí nováčikovskú daň už druhú sezónu

Vlani platili Černíčania, ako absolútny novic v krajských súťažiach, privysokú nováčikovskú daň, v prvých piatich kolách získali jediný bod, no šiestu ligu nakoniec zachránili vďaka mohutnému finišu. V tejto sezóne mali po úvodných piatich zápasoch rovnako iba jeden bod za cennú remízu 1:1 v expiatoligových Nesvadoch, lenže doma predtým podľahli Veľkému Kýru (1:4), na zápas tretieho kola do exštvrtoligovej Marcelovej ani nešli a prehrali ho 3:0 kontumačne, no a vzápätí prehrali aj domáci zápas s priemernými Podlužanmi (0:1). V piatom kole v Starom Tekove síce po góle letnej posily Viktora Lakatoša viedli, nakoniec však prehrali 4:2 a po prvej tretine jesennej časti čakali túto nedeľu na vlastnom trávniku silné Želiezovce. Tri z piatich gólov Černíka dal spomínaný Viktor Lakatoš, ktorého príchod z piatoligových Šurian bol konečne „odkliknutý“ až 17. augusta, teda v deň remízovej dohrávky prvého kola v Nesvadoch (1:1), kde sa postaral o prvý gól a vôbec prvý bod 1. FC. Ofenzívny Lakatoš je teda od začiatku strelcom mužstva, hoci prvý zápas ani nehral. Z mužstva trénera Jozefa Chovanca odišiel v lete do siedmoligového Jelenca skúsený Lukáš Kanás, ale po odchode gólmana Štefana Sivaninca do konkurenčného Veľkého Kýra museli v klube riešiť brankársku otázku. Do bránky sa nakoniec vrátil nielen Marek Vrabec, ale opätovne aj Patrik Tatai. Z piatoligových Šurian pribudli do kádra okrem efektívneho Viktora Lakatoša aj Mário Kuruc a Dávid Vančík, z Tekovských Lužian prišiel Boris Polák, z Lipovej Erik Balog, z Vinodolu sa vrátil 18-ročný Dominik Martinásek, no a z Veľkého Kýra predĺžil hosťovanie Adam Kováč.

Černíčania prehrali v predkole Slovnaft Cupu v Dolných Krškanoch 4:0, vpravo v modrom kapitán 1. FC Černík Samuel Klein, ktorý teraz doviedol svoj tím k prekvapujúcemu bodu proti Želiezovciam. (Autor: Facebook/ŠK Nitra-Dolné Krškany)

Černík favoritovi veľa nedovolil a dočkal sa odmeny

Proti predposlednému Černíku sa postavil jeden z top favoritov súťaže v zostave s tromi Brazílčanmi, v kabíne ktorého - po sobotňajšej prehre prvých Šiah – visela vo vzduchu pred nástupom na trávnik jasná motivácia: Keď dnes zvíťazíme, od zajtra sme prví. Zdanlivo nerovný súboj 1. FC Černík – MŠK Želiezovce však vyzeral inak. Loptu síce držali viac hostia, no obetaví Černíčania krokom nešetrili a v prvom dejstve mal po úvodnej šanci Matheusa o čosi väčšiu práve domáci express Filip Šebík. Keď musel kouč Chovanec v 35. minúte nútene striedať pilier obrany Martina Kosibu a keď osem minút po obrátke poslal favorita do vedenia z pokutového kopu kapitán Róbert Szokol, zdalo sa, že brazílsky útok sa zbaví kŕčovitosti a príde aj gólová poistka. Početný fanklub zo Želiezovciec vtedy už skandoval „My sme tu doma“, ale domáci dreli naďalej a brankár Tatai predviedol niekoľko zákrokov, ktorými dodával mužstvu nové sily. Keď vytlačil aj Szokolov nebezpečný priamy kop zo 17 metrov, domáci v úmornej horúčave predskakovali aj Brazílčanov a stopér Alcabtara si tri minúty pred koncom pomohol pred dobiedzajúcim Viktorom Lakatošom odkopom až za rodinné domy v susedstve. Domáci však stále verili, niektorí nepovyhrávali toľko osobných súbojov snáď za tri predchádzajúce zápasy a odmenou im bola gólová hlavička Filipa Šebíka v poslednej minúte nadstaveného času. Záverečné rezumé zápasu, ktorý divákov nenudil: 1. FC Černík – MŠK Želiezovce 1:1 (0:0). Už v najbližšom kole preverí Želiezovce nováčik zo štvrtého Semerova, ktorý príde v sobotu do „Želízu“ nielen s najproduktívnejším útokom, ale aj najlepším strelcom celej súťaže, 11-gólovým Petrom Nagyom v zostave. No a Černíčanov čaká zase v nedeľu hodové derby posledných o vôbec prvé víťazstvo v susednej Lipovej. „Po tom, čo som si bol Želiezovce pozrieť v Kmeťove, kde zvíťazili 2:1 som mal veľký rešpekt. Naši hráči však hrali celý zápas s maximálnym nasadením a hlavne zodpovedne. Pochváliť ich musím za druhý polčas, že sa nevzdali a nakoniec sme dokázali vyrovnať na 1:1. Klobúk dole aj pred brankárom Tataiom, ktorý prakticky už skoro tri roky poriadne nestál v bránke. Tesne pred zápasom bolo počuť, ako sa hostia hecujú, že môžu poskočiť na prvé miesto. Skrátka, tento bod môže byť pre nás v boji o záchranu zlatý. Najbližšie pôjdeme do Lipovej určite v lepšej pohode,“ povedal ešte na hracej ploche tréner 1. FC Černík Jozef Chovanec, ktorého sme vytiahli z radujúceho sa klbka hráčov. Za horúca sme odchytili aj šéfa MŠK Želiezovce Norberta Duvača, ktorý nebol naladený práve najlepšie. „S mužstvom si budeme musieť pohovoriť, pretože naši hráči nehrajú zadarmo a ich výkon v Černíku tomu vôbec nezodpovedal. Takto sa za Želiezovce futbal nehrá.“ Nech je činovníkovi MŠK aspoň malou útechou, že jeho tím - ako jediný - neprehral ešte ani raz.

Vľavo v modrom urastený, 19-ročný futbalista Černíka Marko Melišek, ktorý odohral proti Želiezovciam celý zápas, no na svoj prvý gól zatiaľ iba čaká. (Autor: Facebook/ŠK Nitra-Dolné Krškany)

Kolo veľkých prekvapení, stupne víťazov sú narub

Prvé prekvapenie šiesteho kola sa zrodilo už v sobotu v šlágri Šahy – Marcelová (1:2), keď pri Ipli nedokázal využiť výhodu domáceho prostredia priebežný líder a vlaňajší vicemajster, pričom exštvrtoligová Marcelová otočila päť minút pred koncom a v tabuľke si výrazne polepšila. V sobotu sa doma natrápili aj tretie Komjatice s poslednou Lipovou, ktorú už viedol nový tréner Marián Hurík a veru od zisku premiérového bodu delilo hostí iba šesť minút, aby nakoniec prehrali tesne 2:1. V súboji 10-bodových zdolal Bánov doma o štyroch legionárov posilnených Svodínčanov 2:0. Šokujúci výsledok sa zrodil v Kmeťove, kde dokázal otočiť dvoma gólmi v posledných dvoch minútach na 1:2 komárňanský nováčik z Iže. Víťazstvo 4:0 nad Starým Tekovom vynieslo zase novozámockého nováčika Semerovo už na štvrtú priečku. Šieste kolo otočilo úplne naopak stupne pre víťazov, keď prvé Šahy sú už tretie a vlani ôsme Komjatice sa vrátili z tretej priečky opäť na prvú.