Streda, 20. októbra, 2021Meniny má Vendelín

Chcel uhryznúť súpera. Legendárny brankár po rokoch vysvetlil svoj skrat

Oliver Kahn. (Autor: TASR/AP)
SITA|5. apr 2019 o 12:00

Za svoje správanie sa hanbí.

MNÍCHOV. Azda ani stovky excelentných zákrokov či bezmocný tanec, pri ktorom ho v úvode sezóny 1993/1994 povodil po šestnástke vtedy 20-ročný Nigérijčan Jay-Jay Okocha, nepoznačili kariéru niekdajšieho nemeckého reprezentačného gólmana Olivera Kahna tak, ako duel spred 20 rokov proti Borussii Dortmund.

"Dívame sa na Mika Tysona alebo Olivera Kahna?" neveriacky sa vtedy pýtal sám seba komentátor priameho prenosu po tom, čo sa brankár Bayernu Mníchov pokúsil zahryznúť do Heika Herrlicha.

Neskôr v kung-fu štýle napadol iného útočníka BVB Stéphana Chapuisata a spoluhráča z národného mužstva Andreasa Möllera vyťahal za ucho.

Hádzali po ňom banány

Zápasy medzi Bayernom Mníchov a Borussiou Dortmund, aký fanúšikovia uvidia už túto sobotu v rámci 28. kola Bundesligy, vždy pútali veľkú pozornosť.

A počas hráčskych čias ju v týchto stretnutiach chtiac-nechtiac pútal aj spomenutý Kahn.

Už keď na štadióne v Dortmunde vybiehal na rozcvičku, musel si vypočuť mohutný piskot a vyhnúť sa aj spŕške letiacich banánov či iných predmetov.

Inak to nebolo ani v pamätnú sobotu 3. apríla 1999.

Už v 13. minúte ho prekonal Heiko Herrlich a ako Kahn priznal s odstupom niekoľkých rokov, tento moment ho neočakávane vykoľajil.

"Po dlhom čase som vtedy v Bundeslige inkasoval gól a veľmi ma to rozrušilo. V tom čase nebola ani moja situácia v reprezentácii príliš ružová, keďže ma často kritizovali," vysvetlil túto situáciu pre Bild dnes 49-ročný rodák z Karlsruhe, ktorého séria bez obdržaného gólu sa vtedy skončila na 736 minútach.

Prezývali ho upír či Drakula

"Vtedajší spoluhráč Jürgen Kohler mi prezradil, že Kahn sa nechá ľahko vyprovokovať pri vysokých centroch. Poradil mi, aby som ho v súboji postrčil, že to určite zaberie. A tak som aj urobil," zaspomínal si Herrlich.

Kahnova reakcia na seba nenechala dlho čakať.

Pokúsil sa uhryznúť súperovho útočníka, no na krk, našťastie, nedočiahol. Znechutený Herrlich si iba jednou rukou utrel šiju.

"Keď sa ku mne obrátil a pritlačil nos na môj krk, bol som prekvapený. Nepohrýzol ma, iba trošku šklbol. V krku mi nezostali žiadne stopy," poznamenal Herrlich.

Kahn sa snažil po rokoch situácii trochu odľahčiť, keď vyhlásil: "Tréner nám povedal, že sa máme do protivníka zahryznúť. Vzal som si to k srdcu. Málokedy v živote som sa za niečo hanbil. Možno iba za túto scénu v Dortmunde."

Až do konca kariéry sa však už nezbavil prezývok typu "upír", "hlodavec" či "Drakula".

Súvisiace články