Federerovi zostal jeden nesplnený sen. Je legendou, hoci prichádza o rekordy

Roger Federer po poslednom zápase kariéry na Wimbledone 2021.

Federerovi zostal jeden nesplnený sen. Je legendou, hoci prichádza o rekordy

Roger Federer po poslednom zápase kariéry na Wimbledone 2021. (Autor: SITA/AP)
Roger Federer po poslednom zápase kariéry na Wimbledone 2021.
Roger Federer po poslednom zápase kariéry na Wimbledone 2021. (Autor: SITA/AP)
Jana Sedláková|16. sep 2022 o 14:59

Roger Federer ohlásil, že po Laver Cupe ukončí kariéru.

BRATISLAVA. Možno by už mal skončiť, veď tak dlho nevyhral žiadny grandslamový titul. A už nikdy ani nevyhrá... Toto počúval Roger Federer od roku 2012 takmer päť rokov.

Bol rekordér v počte grandslamových titulov, mal ich 17 a zdalo sa neuveriteľné, že ho raz z tejto pozície niekto zosadí. Jeho fanúšikovia sa často počas tých piatich rokoch objavovali na grandslamových turnajoch v hľadisku s transparentom "BE18VE" (zo slova believe, teda veriť).

Stalo sa to už takým univerzálnym heslom, ktorým chceli ukázať, že mu stále veria.

A potom prišiel zápas proti veľkému rivalovi Rafaelovi Nadalovi. Ten v tom čase vinou zranení taktiež čakal na grandslamový titul veľmi dlho. Naposledy sa tešil na Roland Garros 2014.

Bolo to finále Australian Open 2017.

"Toto bude najdôležitejší zápas v histórii Australian Open a možno aj grandslamovej histórii," vyhlásil vtedy podľa ATP legendárny Andy Roddick.

Záver zápasu priniesol nezabudnuteľný moment. Federer mal mečbal, trafil úder na čiaru. Alebo to bol out? Chvíľa napätia... Dobrá lopta! Švajčiar začal skákať od radosti ako malé dieťa. Jeho príhovor po zisku titulu bol asi najemotívnejší v kariére. Pri preberaní trofeje sa rozplakal.

VIDEO: Finále Australian Open 2017 medzi Rogerom Federerom a Rafaelom Nadalom

Pre zranenie vtedy nehral od Wimbledonu 2016. "Bolo to ťažkého pol roka. Neveril som, že sa mi to takto podarí," hovoril vo víťaznom príhovore. "Tenis je hrozný šport, nemáte tu žiadne remízy, keby boli, dnes rád prijmem jednu s Rafom," dodal.

Takých bolo takmer päť rokov čakania Rogera Federera na granslamový titul. Trvalo od Wimbledonu 2012 až po Australian Open 2017.

Definitívne končí

Potom ešte pridal titul z Wimbledonu 2017 a Australian Open 2018. A zastavil sa na čísle 20. Fanúšikovia stále verili, že ešte nejaký pridá. So svojimi skúsenosťami môže vyhrať Wimbledon, aj keď je už starší, tam stále má šancu, hovorili.

VIDEO: Roger Federer a jeho posledný grandslamový titul na Australian Open 2018

Hoci bol blízko, už nevyhral. Pridali sa aj zdravotné problémy. Svoj posledný zápas odohral na obľúbenom Wimbledone v roku 2021, keď vo štvrťfinále podľahol Poliakovi Hubertovi Hurkaczovi.

Teraz Roger Federer vo veku 41 rokov definitívne oznámil, že končí kariéru. Odohrá ešte prestížny exhibičný Laver Cup.

"Snažil som sa dostať do súťažnej formy. Kapacity môjho tela a moje limity mi však posielajú jasnú správu. Mám 41 rokov. Za 24 rokov som odohral viac ako 1500 súťažných zápasov. Teraz je čas si uvedomiť, že musím svoju kariéru ukončiť," napísal Švajčiar v dlhom emotívnom príspevku na sociálnej sieti.

Roger Federer sa stal skutočne nevídanou športovou ikonou, nie iba tenisovou. Nie tým najpodstatnejším, ale zrejme najvýpovednejším je, že sa v roku 2022 dostal do zoznamu desiatich najlepšie platených športovcov na svete.

Zarobil 90,7 milióna amerických dolárov. Veľa toho za rok, odkedy vyšiel rebríček, neodohral. Zo zárobkov na kurte pochádzalo len 700-tisíc. Napriek tomu sa stal siedmym najlepšie plateným športovcom na svete. Ako jediný tenista v top 10.

Prvý grandslamový titul

V detstve nevynikal iba v tenise, ale aj vo futbale. Malý Roger Federer bol pilierom bazilejského žiackeho tímu a ich zápasy vyhrával prakticky on.

Nachádzate sa tu:
Domov»Tenis»Federerovi zostal jeden nesplnený sen. Je legendou, hoci prichádza o rekordy