Utorok, 13. apríla, 2021Dnes je Deň nespravodlivo stíhaných, Meniny má Aleš

Štvorkajaku ide o olympiádu v Londýne

Slovenský štvorkajak, zľava Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček, Juraj Tarr.⋌ (Autor: TASR)
Vojtech Jurkovič|15. aug 2011 o 19:18

Roky je štvorkajak vlajkovou loďou rýchlostnej kanoistiky na Slovensku. Keď v Pekingu vystupoval na mólo strieborným časom, Komárňanom sa málilo. Všetci vraveli, že po bronze z Atén 2004 a striebre z Pekingu 2008 sa im v Londýne 2012 musí naplniť zlatá po

stupka. Najprv sa tam však musia kvalifikovať z víkendového šampionátu v Szegede.

BRATISLAVA. Šéf lode 34­ročný Michal Riszdorfer vraví na rovinu. „Ak nepostúpime do Londýna, bude to znamenať koniec tejto káštvorky. Každý z nás by asi skúšal šťastie v iných lodiach.“ Zároveň však dodáva presvedčenie, že postúpia.

Zmierení Komárňania

Komárňania idú na šampionát zmierení po vzťahovej búrke, keď traja z lode zazlievali Erikovi Vlčekovi jeho prestup do dvojkajaka k Petrovi Gellemu, s ktorým Vlček dosiahol v poslednom čase viacero úspechov.

Erik verí, že zvládne štart aj v dvoch lodiach, no Michal Riszdorfer stále nemení svoj postoj, že Vlček ich svojím rozhodnutím postavil k múru. Argumentuje hlavne tým, že kádvojka má šancu vybojovať si postup do Londýna ešte aj na budúcu jar.

„Ale dokážem sa nad to povzniesť. Atmosféra na pos〜ledných dvoch sústredeniach káštvorky v Linzi bola v pohode. Natrénovali sme dosť, zašli sme dobré časy. Linz nám vyhovuje, lebo na Slovensku stále nie je kilometer rovnej vody,“ povedal starší Riszdorfer.

Šéfom slovenskej výpravy na šampionáte v Szegede bude Tibor Soós, dlhoročný tréner komárňanského štvorkajaka, ktorý po vzbĺknutí krízového stavu z trénerského postu vycúval.

„Nie z obáv, či nejakých výčitiek. Pri chlapcoch budem stáť stále, len na vode ich trénuje mladý tréner z Komárna Peter Likér. Vedúcim výpravy v Szegede som najskôr preto, že ovládam maďarčinu.“

Budú ťažiť zo skúseností

Podľa skúseného Soósa jeho srdcový štvorkajak postúpi, žičí aj dvojici Gelle – Vlček.

Štvorkajak má postupovú istotu, ak zájde v A­finále do 8. miesta, prípadne za istých okolností vyhrá B­finále.

„Chalani to zvládnu. V Szegede budú ťažiť z obrovských skúseností. Dobre poznajú atmosféru, ktorú dokáže vytvoriť štyridsaťtisíc divákov so stovkami bubnov na brehu.“ Na štarte v Szegede bude 94 krajín a okolo tisícky športovcov. Olympijských miesteniek bude v hre 174.

Štvorkajak má jedinú kvalifikačnú šancu priamo v Szegede. Iné lode budú mať ešte európsku repasáž, zatiaľ na neznámom mieste.

Veľký piatok pre Vlčeka

Kritickým záťažovým dňom pre Erika Vlčeka bude piatok, keď ho čakajú tri štarty. Najprv rozjazda a semifinále v štvorkajaku a o necelé tri hodiny finále dvojkajaka s Petrom Gellem. V prípade, že doň postúpia.

Erik Vlček nestráca večne pokojnú náladu.

„Takýto hustý program som ešte neabsolvoval, ale keby som neveril, že to zvládnem, nešiel by som do toho. Rozjazdový kilák v štvorkajaku sa zrejme pôjde voľnejšie. Semifinále už bude na doraz. Určite nebudeme riskovať teoretickú možnosť postúpiť z B­finále.“

Vlčeka tiež povzbudili sľubné časy z tréningov v Linzi, nedávny spor hodil za hlavu. „Zjednocuje nás spoločný cieľ.“

Soós sa pri štvorkajaku bojí najviac bočného vetra, ktorý dokáže preteky sfúknuť za hranicu regulárnosti. Prirodzene, štvorkajak sa zameriava iba na olympijskú trať tisíc metrov, päťstovka napokon ani nie je v programe MS.

„Tipujem, že v Szegede si vypádlujeme osem miest. Okrem štvorkajaka mužský i ženský dvojkajak plus jeden kanoista.“

Soós minulosť nevníma dramaticky. „Konflikty či vzťahové problémy sú zvyčajné aj v iných výpravách, kde sa stretávajú silné individuality. Isté napätie môže podporiť konsolidovaný výkon.“

Komárňanský štvorkajak získal medailu naposledy na MS v kanadskom Dartmouthe v roku 2009 (striebro a bronz).

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články