BRATISLAVA. Najlepšieho slovenského basketbalistu 20. storočia Stanislava Kropiláka v piatok uviedli do Siene slávy Medzinárodnej basketbalovej federácie (FIBA). Stalo sa tak počas online ceremoniálu na ME žien v basketbale.
Súčasťou vybranej basketbalovej spoločnosti je od roku 2019 aj trénerka Natália Hejková, ktoré dlhé roky pôsobí v českom tíme USK Praha.
Poďakoval rodine, klubu aj FIBA
Šesťdesiatšesťročný rodák z Kremnice Stanislav Kropilák je v súčasnosti prezidentom BK Inter Bratislava.
"Som veľmi rád a šťastný, že som sa dočkal uvedenia do Siene slávy FIBA ako prvý hráč zo Slovenska. Takmer celý môj život bol spojený s najkrajším tímovým športom na svete. Je to basketbal. Chcel by som poďakovať veľkému množstvu ľudí, bez ktorých by som sa takejto pocty nedočkal.
V prvom rade by som chcel poďakovať rodičom, ktorí ma už od útleho veku viedli k športu. Vždy pri mne stáli. Ďakujem tiež všetkým spoluhráčom, trénerom a členom realizačného tímu. Bez nich by nebolo možné získať takéto ocenenie.
Mrzí ma, že nemôžem stretnúť kvôli situácii s koronavírusom ostatných ocenených a užiť si s nimi príjemné okamihy. Chcem sa ešte poďakovať všetkým klubom, v ktorých som počas mojej kariéry hral. Poďakovanie patrí aj reprezentácii Československa, s ktorou som hral na všetkých veľkých podujatiach.
FIBA patrí vďaka za viacnásobné nominovanie do výberu Európy, mohol som si zahrať s najlepšími hráčmi na kontinente a najväčšie poďakovanie patrí môjmu prvému profesionálnemu klubu - Interu Bratislava," uviedol Kropilák vo videu.
Top 50 hráčov histórie
Stanislav Kropilák sa ako pivot preslávil v Európy vo farbách Interu Bratislava, získal s ním štyri československé tituly. Jeden má v zbierke aj s Pardubicami. V zahraničí pôsobil po roku 1985 v Belgicku a Luxembursku.
Po návrate na Slovensko v deväťdesiatych rokoch minulého storočia pracoval ako generálny manažér Interu Bratislava, pôsobil v exekutíve Slovenského olympijského výberu, v rokoch 2002 až 2006 bol poslancom Národnej rady SR.
Od roku 2000 je prezidentom basketbalového Interu.
Medzi rokmi 1981 až 1987 sa pravidelne objavoval vo výberoch Európy. V roku 1991 sa dostal medzi 50 najlepších hráčov basketbalovej histórie.
V rokoch 1975 až 1984 ho desaťkrát bez prerušenia vyhlásili za najlepšieho slovenského basketbalistu, celonárodnú anketu ovládol päťkrát.
Patril medzi opory československej reprezentácie, s ktorou sa predstavil na siedmich ME, pričom v roku 1985 bol súčasťou strieborného výberu, v rokoch 1977 a 1981 bol bronzovom tíme.
Okrem toho sa dvakrát predstavil na OH a dvakrát aj na MS.