Pondelok, 18. októbra, 2021Meniny má Lukáš

Staňa vychytal v rade tri výhry, v pondelok nastúpi proti Slovanu

(Autor: TASR)
Ondrej Gajdoš|20. okt 2013 o 21:01

Toľko zranených hráčov ako v tejto sezóne v CSKA Slovák nezažil.

BRATISLAVA. Brankára Rastislava Staňu vyhlásili v sobotňajšom zápase KHL Lev Praha - CSKA Moskva (1:2) za najlepšieho hráča víťazného tímu. Pochytal 32 striel. Klub so slávnou históriou vyhral tri zápasy za sebou - všetky výsledkom 2:1. Je štvrtý v Západnej konferencii.

„Víťazstvá si ceníme o to viac, že od začiatku sezóny sa na mužstvo lepia zranenia. Máme šesť maródov a trpí najmä naša ofenzívna hra,“ povedal 33-ročný Košičan.

V pondelok hrá CSKA v Bratislave proti Slovanu (19.00, Sport 2HD).

Legendy kritizujú

V zostave chýbajú obrancovia Gimajev, Denisov, Zajcev, Rylov a útočníci Reid aj líder Alexander Radulov. Po vyše mesačnej prestávke sa teraz vrátil Alexej Morozov.

„Pripadalo mi to ako na vojne, zo zápasu na zápas sme stratili nejakého hráča. To som v hokeji ešte nezažil.“

Mužstvo museli doplniť juniori, dokonca aj 43-ročný generálny manažér Sergej Fiodorov začal trénovať pre prípad, že by bolo málo hráčov.

„Chýbajú nám najmä hráči do ofenzívy, a tak sa sústreďujeme na obranný hokej.“ Nevídanú smolu mal zadák Jakov Rylov. Pred dvoma týždňami nastúpil po dlhej pauze, v prvej tretine zápasu s Ufou dal gól, no vzápätí sa znova zranil.

Mužstvo CSKA detailne sledujú legendy ruského hokeja a pri zaváhaní nešetria kritikou. Dvojnásobný olympijský víťaz Alexander Jakušev vyhlásil, že zranenia hráčov súvisia aj s nedostatočnou prípravou v lete.

„Máme štyroch chlapcov so zlomeninami ruky či nohy a za to predsa nemožno viniť predsezónnu prípravu. Nie sú to zranenia z únavy.“

Spomínajú návrat Bryzgalova

CSKA má v tejto sezóne amerického trénera Johna Torchettiho, vymenila sa takmer polovica mužstva. Aj týmto vysvetľuje Staňa kolísavé výsledky v úvode ročníka.

„Ruskí hokejisti radi hrajú individuálne. Technicky sú veľmi zdatní, radi sólujú. A zrazu prišiel zámorský tréner, ktorý chcel vštepiť mužstvu svoj herný systém. Hráči sa museli prispôsobiť,“ priblížil Staňa zmeny.

„Zo začiatku bolo v tíme cítiť zvýšené napätie, ale teraz, keď sa víťazí, všetci vidia, že to prináša úžitok.“

Staňa je prvým brankárom CSKA, ale v Moskve často počúva, že možno sa ešte vráti Iľja Bryzgalov.

Philadelphia ho v lete vykúpila zo zmluvy a zatiaľ si v Severnej Amerike nenašiel nový klub. Vlani počas výluky v NHL boli s Bryzgalovom spoluhráčmi.

„Od začiatku sezóny cítim dôveru vedenia, no človek nikdy nevie,“ rozhodil rukami.

„Čo keď raz prídu a povedia: potrebujeme posilniť mužstvo a dovedú Bryzgalova? Nezaoberám sa tým, lebo to nemôžem ovplyvniť.“

Fiodorov je stále rýchly

Pred dvoma týždňami začal s mužstvom trénovať aj generálny manažér CSKA Sergej Fiodorov. Trojnásobný víťaz Stanley Cupu bol pripravený pomôcť mužstvu.

„Nevnímal som to ako reklamný ťah. Sergej sa zodpovedne pripravoval a mohol by v KHL nastúpiť,“ tvrdil o 43- ročnom útočníkovi.

„Stále je rýchlym korčuliarom a udržuje sa v kondícii, často hrá zápasy veteránov. Do zostavy sa však postupne vracajú doliečení hráči a šanca, že by Fiodorov mohol hrať, sa zmenšuje. Na výjazd do Prahy a Bratislavy s mužstvom necestoval.“

Staňa bol prvým brankárom Slovenska na majstrovstvách sveta vo Fínsku a Švédsku, nechýba ani v širšej nominácii trénera Vůjtka na zimnú olympiádu 2014.

„Do Soči je ešte ďaleko. Teraz sa musím koncentrovať na výkony v CSKA. Ak budem vo forme, môžem pomýšľať aj na olympijský turnaj.“

Súvisiace články