BRATISLAVA. Takí žiadaní na futbalovom trhu Slováci v dejinách samostatnosti zrejme nikdy neboli. Iba osemnásťročný Lászlo Bénes prestúpil zo Žiliny do Borussie Mönchengladbach za asi šesť miliónov eur.
Je to rekordný prestup hráča z našej ligy. Podobnú sumu neváhal investovať Fenerbahce Istanbul za kapitána národného tímu Martina Škrtela.
Ondrej Duda sa stal najdrahším hráčom v dejinách Legie Varšava, ktorá inkasovala od Herthy Berlín okolo päť miliónov eur.
Okolo tri a pol milióna minuli kluby aj za Matúša Bera (Trenčín – Trabzonspor), Róberta Maka (PAOK Solún – Zenit Petrohrad).
„Naše mládežnícke kategórie hrajú vynikajúco. Napríklad celý základ reprezentačného tímu do 21 rokov je veľmi kompaktný a to robí mužstvo silným. Ak hráči uspejú aj na medzinárodnej úrovni, sú hneď oveľa viac v hľadáčiku zahraničných klubov,“ vysvetľuje Karol Csónto zo spoločnosti Stars and Friends, ktorá zrealizovala prestup Škrtela, Bénesa, Bera.
Celkovo zaplatili zahraničné kluby toto leto za Slovákov viac ako dvadsaťsedem miliónov.
„Je za tým úspešné pôsobenie reprezentácie a tiež mládežníckych národných tímov. Takýto vysoký počet reprezentantov v jednom prestupovom období nie je bežný,“ vysvetľuje športový právnik a futbalový agent Jozef Tokoš.
Platba solidarity
Na základe pravidiel Medzinárodnej futbalovej federácie dostanú podiel zo sumy aj kluby, ktoré sa podieľali na ich raste – na tzv. solidarity payments. Toto požehnanie pre niektoré kluby zaviedla FIFA v roku 2001 a o štyri roky neskôr ho novelizovala.
Dalo by sa nazývať výchovné – všetky kluby, ktoré sa zaslúžili o rast hráčov vo veku od 12 do 23 rokov, si medzi seba rozdelia päť percent z prestupovej sumy. Za každý z prvých štyroch rokov pôsobenia futbalistu (teda od dvanástich do šestnástich rokov) dostane predchádzajúci klub po