Za megapodvod minidištanc? Rusov možno na olympiáde omilostia

Ruskí športovci dúfajú v omilostenie, aby na záverečnom ceremoniáli mohli ísť pod Ruskou vlajkou.
Ruskí športovci dúfajú v omilostenie, aby na záverečnom ceremoniáli mohli ísť pod Ruskou vlajkou. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|20. feb 2018 o 21:33

Rusi túžia vypochodovať na záverečný ceremoniál ZOH pod svojou vlajkou, ale ikstý doping im to možno prekazí.

BRATISLAVA. Ruský olympijský výbor sa nádeja, že ho omilostia ešte v Pjongčangu. „Hlavný cieľ je dostať ruskú vlajku na záverečný ceremoniál,“ avizoval jeho podpredseda Stanislav Pozdňakov už pred otvorením Hier.

V prípade dodržania „písma a ducha regulí“ to minulý týždeň športovcom tzv. nezávislého tímu OAR sľúbil aj šéf Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach. Ibaže do toho prišiel pozitívny výsledok analýzy dopingovej vzorky curlera Aleksandra Krušeľnického, ktorý s manželkou získal bronz v súťaži miešaných párov...

Čaro nechceného. Dopingový prípad vo výprave s názvom Olympijskí športovci z Ruska (OAR) si vrchnosť piatich kruhov nepripúšťala ani v zlom sne. Neexistuje nič protirečivejšie nachystanému scenáru návratu zblúdilej, no polepšenej ovce do košiara. „Incident asi vážne skomplikuje boj Ruského olympijského výboru o obnovenie členstva v MOV,“ komentovala začerstva ruská agentúra RBK.

Bez ohľadu na to, či MOV v sobotu Rusov omilostí napriek tomu, že Petrohradčanovi našli v moči stopy meldónia alebo práve preto neomilostí, bude to ďalšia prehra Thomasa Bacha a jeho tichej väčšiny v olympijskom pléne.

Existujú totiž stokrát vážnejšie argumenty proti úmyslu zrušiť im dištanc už na záver pjongčanskej olympiády. Za všetky stačí fakt, že od jeho vyhlásenia neuplynulo ani dva a pol mesiaca.

Kanadský doyen MOV Richard Pound nedávno označil nápad za „veľkú chybu“ a „zlý signál“ pre čistých športovcov aj celé antidopingové hnutie.

Exemplárny podvod, mierny trest

Dopovedzme celý základný fakt, ktorý zamlčali či nepoznajú tí poslanci nášho parlamentu, ktorí nedávno v liste MOV protestovali voči jeho, podľa nich bezprecedentnému rozhodnutiu na základe kolektívnej viny, ale aj iní, ktorým sa nepáči, že napokon ani Športový arbitrážny súd (CAS) neotvoril dvere na ZOH 2018 všetkým ruským športovcom:

Piateho decembra 2017 MOV s okamžitou platnosťou suspendoval Ruský olympijský výbor.

Dôvod? Najväčší podvod vo vyše 120-ročnej histórii novovekého olympizmu: systematické porušovanie antidopingových pravidiel prostredníctvom dômyselnej „metodológie miznúcej pozitivity“ v ruskom športe prinajmenej v rokoch 2012 – 2015 a mnohonásobné manipulácie s odobratými vzorkami nielen v moskovskom antidopingovom laboratóriu, ale počas zimnej olympiády a paralympiády 2014 dokonca aj v laboratóriu v Soči!

Už to, že im (Rusom) nakoniec povolili mať v názve slovo Rusko, čo nie je bežné, je od MOV veľmi podaná ruka a politický kompromis.


Michal Šlesingr, český biatlonista

Exemplárnejšie dôvody na trest so všetkými dôsledkami si ťažko aj predstaviť, lebo na stole MOV ležali správy troch vyšetrovacích komisií vedených renomovanými osobnosťami.

Prvej, iniciovanej Svetovou antidopingovou agentúrou (WADA), šéfoval kanadský profesor práv Richard McLaren, druhej, tzv. nezávislej Samuel Schmid, bývalý prezident Švajčiarskej konfederácie, a tretej švajčiarsky predseda disciplinárnej komisie MOV Dennis Oswald.

Olympijská exekutíva sa však k nemu neodhodlala. Urobila len to, čo po odobratí členských práv ruskému NOV musela – nedovolila účasť jeho výpravy na ZOH 2018. Zároveň však jeho športovcom umožnila uchádzať sa o miesto „na pozvanie“ v tíme s Ruskom v názve, ibaže bez štátnych symbolov a za podmienok splnenia sedemnástich kritérií. Dôvodila „právami individuálnych čistých ruských športovcov“.

2016: CAS odobril plošné tresty

V Pjongčangu kráčali ruskí športovci na otváracom ceremoniáli pod olympijskou vlajkou ako „nezávislá“ výprava, zato štvrtá najpočetnejšia (168) – USA má 242 športovcov, Kanada 226 a Švajčiarsko o jedného viac ako OAR, čiže 169.

„Už to, že im (Rusom) nakoniec povolili mať v názve slovo Rusko, čo nie je bežné, je od MOV veľmi podaná ruka a politický kompromis,“ nahnevane konštatoval v rozhovore pre Mladú frontu Dnes český biatlonista Michal Šlesingr, ktorý s ďalšími krajanmi dlhodobo kritizuje svetovú biatlonovú federáciu za benevolenciu k dopovaniu.

Nachádzate sa tu:
Domov»Zimné športy»Za megapodvod minidištanc? Rusov možno na olympiáde omilostia