MOSKVA, BRATISLAVA. Má povesť férového súpera, je to charakter. Uznávajú ho aj súperi. „Poznám Antona desať rokov. Stále si o ňom myslím len to najlepšie,“ hovoril o ňom vlani víťaz Svetového pohára Martin Fourcade.
Anton Šipulin, mladší brat Anastasie Kuzminovej, patrí v biatlone medzi hviezdy. V Rusku je osobnosťou. Jeho meno sa na rozdiel od iných nikdy s dopingom nespájalo. A nie je ani v záveroch vyšetrovania Oswaldovej komisie.
Nehovoril o ňom ani hlavný svedok vo vyšetrovaní ruského dopingu Grigorij Rodčenkov, bývalý šéf moskovského antidopingového laboratória.
Šipulin však zrejme nepôjde na olympijské hry do Pjongčangu.
Špeciálna komisia Medzinárodného olympijského výboru (MOV) ho nezaradila na zoznam športovcov, ktorí môžu na hry ísť.
MOV záležitosť bližšie nekomentuje
A chýbajú aj ďalšie osobnosti, ktoré mali na olympiáde bojovať o medaily - bežec na lyžiach Sergej Usťugov, rýchlokorčuliar Viktor Ahn, biatlonista Jevgenij Garaničev, rýchlokorčuliar Denis Jusko.
Dokonca chýbajú aj štyria stabilní hokejoví reprezentanti - Anton Belov, Sergej Plotnikov (obaja z Petrohradu), Michail Plotnikov a Valerij Ničuškin (obaja z CSKA).
Na olympiáde budú chýbať aj medailisti z krasokorčuliarskych ME, ktoré sa skončili len pred pár dňami - Xenia Stolbovová a Ivan Bukin.
Špeciálna komisia MOV zaradila na zoznam 389 športovcov. Nie je jasné, čo diskvalifikovalo týchto športovcov, ani to, prečo zverejnila MOV zoznam len 16 dní pred otvorením olympiády. Športovci sú už prakticky bez šance odvolať sa proti tomuto rozhodnutiu.
Rusko tak na olympijských hrách na veľké úspechy nemôže pomýšľať.
"Aby sme chránili práva zúčastnených, nemôže MOV komentovať jednotlivé prípady, ale zoznam pozvaných bude známy v pravý čas," citovala agentúra DPA z vyhlásenia výboru. MOV tiež zverejnil vyhlásenie bývalej francúzskej ministerky športu Valerie Fourneyronovej.
Politička vedie nezávislú komisiu, ktorá má na starosti zoznam ruských športovcov pre ZOH 2018.
"Chceme si byť istí, že na ZOH budú pozvaní iba čistí športovci. Pozrieme si všetky dostupné dôkazy, nechceme mať žiadne pochybnosti. To, že niekto nebude pozvaný nutne neznamená, že dopoval. MOV však môže pokračovať vo vyšetrovaní množstva športovcov," reagovala.
Rusi sa čudujú
V Rusku sú z rozhodnutia rozčarovaní a znovu sa začína hovoriť o bojkote. Hlavných dopingových hriešnikov suspendovali už v decembri.
Rusom vtedy zakázali aj štart na olympiáde pod vlastnou vlajkou. V Pjongčangu budú reprezentovať ako Olympijskí športovci z Ruska.
„Budeme od MOV žiadať podrobné vysvetlenie. Žiadni z týchto športovcov neboli zapojení do dopingu. Podstúpili mnoho dopingových testov a majú právo na olympiáde štartovať,“ hovoril pre R-Sport viceprezident Ruského olympijského výboru Stanislav Pozdňakov.
Do veľkých problémov sa môže dostať ruský biatlon. Z jedenástich biatlonistov, ktorých nominovali, MOV schválilo len troch.
„Zatiaľ to berieme tak, že platí nominácia, ktorú sme vybrali. Medzinárodnú biatlonovú federáciu poprosíme o vysvetlenie situácie, ktorá teraz nastala,“ hovorí šéf ruského biatlonu Alexander Kravcov.
Testy z minulosti
Denník Sovetskij sport tvrdí, že zoznam športovcov mohol vzniknúť podľa dôkazov, ktoré má k dispozícii Medzinárodná antidopingová agentúra (WADA).
„Ide o elektronickú databázu Moskovského antidopingového laboratória, ktorú získala WADA v roku 2017. Sú v nej všetky výsledky testov od januára 2012 do júla 2015,“ píše denník.
Moskovské laboratórium dnes nemá akreditáciu. Znamená to, že nemôže vykonávať testy športovcov. V minulosti krylo doping ruských športovcov.
V prípade pozitívnych nálezov, ich ďalej neriešilo. B-vzorky, ktoré sa v prípade pozitívneho nálezu majú skladovať a neskôr testovať v inom laboratóriu, zase zamieňalo za čisté vzorky.
Jedinou útechou zatiaľ pre Rusov je, že na čiernom zozname nie sú lídri hokejového tímu. Zborná neutrpela až také veľké straty. Na olympiáde by nemali chýbať Iľja Kovaľčuk, Pavel Daciuk či Viačeslav Vojnov.