BRATISLAVA. O niekoľko hodín vybehne na trávnik skupina mužov v čiernom. Vypredaný Stade de France v Paríži stíchne. Priestor rozozvučí bojový pokrik – o sile, o vášni, o odhodlaní.
Strašidelné grimasy. Údery do stehien. Dupot. Zamračené pohľady a intenzita, pri ktorej po chrbte behajú zimomriavky. Teraz nastal ich čas, kričia. Kapa o pango! All Blacks!
Haku, predzápasový rituál novozélandských ragbistov, poznajú aj ľudia, ktorí tento šport nesledujú. Pre 80-tisíc ľudí na štadióne a milióny pri televíznych obrazovkách to však znamená jedno – začína sa prvé semifinále majstrovstiev sveta v ragby medzi Novým Zélandom a Argentínou.
Dve predčasné finále
Záverečný boj o svetový pohár v rugby union, alebo pätnástkovom ragby, čo je najrozšírenejší variant tohto športu, trvá už šesť týždňov a ešte jeden týždeň si fanúšikovia na konečné rozuzlenie počkajú.
Počas skupinovej fázy si ich na deväť francúzskych štadiónov našlo cestu v priemere 45-tisíc na zápas; play-off je vypredané. Predchádzajúci šampionát si v televízii pozrela takmer miliarda divákov a vo Francúzsku to číslo zrejme nebude nižšie.
Pre nestranných fanúšikov sú však semifinálové dvojice možno trochu sklamaním. Nešťastný žreb proti sebe po odohraní zápasov v štyroch päťčlenných skupinách postavil štyri momentálne najlepšie tímy planéty už vo štvrťfinále.
Zápasy medzi Novým Zélandom a Írskom či Francúzskom a Južnou Afrikou boli napínavé do poslednej sekundy – ragby sa hrá na dvakrát štyridsať minút, no po uplynutí času útočiaci tím môže dohrať svoju akciu; v oboch týchto predčasných finále visel počas nej obrat na vlásku. Semifinálové zápasy tak majú pomerne jasných favoritov.
Smrť, život a kliatba
Ragby je na Novom Zélande národný šport. Reprezentačný tím s prezývkou All Blacks si však našiel fanúšikov na celom svete. Nepochybne za to môže aj haka, dychberúce divadlo, ktorým hráči v čiernych dresoch začínajú svoje zápasy už od konca devätnásteho storočia.
Slávnostný tanec domorodých Maoriov sprevádzajú hrozivé gestá; text najznámejšej verzie vzýva odvahu, smrť i život. Pred niekoľkými rokmi vznikla aj modernejšia verzia, šitá na mieru ragbyovému tímu – to však neznamená, že by All Blacks súperom naháňali menej strachu.
Predchádzajúca generácia novozélandských hráčov svetovému ragby jasne dominovala. Ako zatiaľ jedinému tímu sa jej po triumfe v roku 2011 podarilo obhájiť titul aj v roku 2015.
Nahradiť tím legiend je ťažká úloha a súčasní All Blacks boli zdrojom obáv skôr u svojich fanúšikov. Počas prípravy utrpeli rekordnú porážku s Južnou Afrikou a prehrali aj v úvodnom dueli s Francúzmi – vôbec prvý raz v histórii sa tento trojnásobný šampión musel skloniť pred súperom v skupinovej fáze majstrovstiev sveta.
Proti All Blacks sa v štvrťfinále postavili neporazení Íri v generačnej forme. V tíme pôsobia hráči z Írskej republiky i Severného Írska; nesúťažia tak pod zeleno-bielo-oranžovými farbami ale pod spoločnou zelenou vlajkou.
Tím plný skúsených veteránov na majstrovstvá pricestoval ako líder svetového rebríčka a tento rok valcoval jedného súpera za druhým.
V doteraz najlepšom zápase majstrovstiev však Írom ušiel úvod a hoci náskok Novozélanďanov celý zápas doťahovali, napriek obrovskému tlaku už v závere nedokázali súpera zlomiť. Írsko pri svojej deviatej účasti vo štvrťfinále deviaty raz prehralo – nenadarmo sa hovorí o írskej kliatbe.
Nejaké mačkovité šelmy
Proti Novému Zélandu sa dnes večer postaví Argentína. Na Juhoameričanoch bolo ešte pred časom najzaujímavejšie to, že mali na hrudi jaguára a prezývku Los Pumas – dôsledok chabých prírodovedných znalostí istého novinára, ktorý ju vymyslel. Jeho zoologický omyl sa však ujal a na týchto majstrovstvách už na belaso-bielom drese skutočne skáče puma.