Výkony Slovenska? Je to hanba, každý hráč sa musí zamyslieť, tvrdí Vittek

Róbert Vittek.

Výkony Slovenska? Je to hanba, každý hráč sa musí zamyslieť, tvrdí Vittek

Róbert Vittek. (Autor: TASR)
Róbert Vittek.
Róbert Vittek. (Autor: TASR)
Ivan Mriška|28. sep 2022 o 08:00

Podľa bývalého reprezentanta je dôležitý správny systém.

Po senzačnom triumfe nad Talianskom 3:2 na majstrovstvách sveta 2010 bežal so slovenskou zástavou. Neprajníkom odkázal, aby chodili po kanáloch.

Na MS nedal žiaden Slovák viac gólov, ako on. Stačil mu na to jediný turnaj. Na šampionáte v Južnej Afrike strelil štyri z piatich gólov Slovenska.

RÓBERT VITTEK (40) patrí medzi najlepších hráčov v dejinách samostatnosti. Za reprezentáciu strelil 23 gólov, viac ich zaznamenal len rekordér Marek Hamšík.

Po konci kariéry sa okrem iného venuje práci futbalového experta.

V rozhovore sa dočítate

  • Prečo slovenský futbal zažíva krízu?
  • Ako vníma pád do piateho výkonnostného koša?
  • Čo musia spraviť Škriniar, Lobotka a najskúsenejší hráči?
  • Čo najviac rezonovalo v posledných zápasoch Slovenska?
  • Má reprezentačný tím typického zakončovateľa?
  • Vďaka čomu sa darí maďarskému futbalu?
  • Prečo bolo angažovanie trénera Calzonu neštandardné?
  • Čo musia reprezentanti zmeniť, aby boli úspešní?

Po vypadnutí z B-divízie Ligy národov bolo primárnym cieľom čo najskôr sa vrátiť späť. Hovorilo sa o postupe. Slovensko však v C-divízii Ligy národov obsadilo za Kazachstanom a Azerbajdžanom tretie miesto. Ako to hodnotíte?

Klamali by sme si, keby sme boli spokojní. Pre všetkých je to obrovské sklamanie, hanba. Momentálne prechádzame obrovskou krízou. Vyústením trápenia je, že v kvalifikácii na EURO 2024 bude Slovensko v piatom koši. Ocitli sme sa medzi krajinami ako Malta, Gibraltár či Moldavsko. Nikoho nepodceňujem, ale tam slovenský futbal nechceme vidieť.

Tak nízko figurovala slovenská futbalová reprezentácia iba raz. Rok po rozdelení spoločného štátu s Čechmi pri žrebe kvalifikácie EURO 1996.

Ak po tomto ešte niekto hľadá pozitíva, zrejme je blázon. Máme hráčov, ktorí hrávajú v kvalitných európskych kluboch. Ťažko sa mi preto hľadajú slová, keď vidím, kde sa momentálne nachádzame. Žiaľ, je to holá realita. Verím, že si na ňu nebudeme musieť zvyknúť.

Milan Škriniar má výborné meno v Interi Miláno, Stanislav Lobotka hráva stabilne v Neapole, ďalší hráči pôsobia v Holandsku, Anglicku... Ako je možné, že futbalisti zo špičkových líg nedokážu dotlačiť Slovensko k výhram nad outsidermi?

V kluboch majú ďaleko lepších spoluhráčov. V reprezentácii takú kvalitu nemáme. Musia preto na seba zobrať väčšiu zodpovednosť, byť lídrami. Videli sme, že aj Škriniar spravil chybu. A celá obrana bola namočená v pomerne lacných góloch. Áno, každý spraví chybu. S takýmito mužstvami by sa to však nemalo stávať. Aspoň nie v takom množstve.

Na nepresvedčivé výkony v posledných dvoch zápasoch upozorňovalo viacero futbalových expertov. Je to o prístupe? Alebo v čom je problém?

Kvalita mužstva nie je taká, ako v minulosti. Nie je to tak, ako by sme si želali. A výsledok potom vyzerá veľmi zle.

V štatistických ukazovateľoch Slováci súperov prevýšili.

Na to sa vo futbale nehrá. Dnes vie každé mužstvo brániť, veľa gólov nepadá. Ani Bielorusko veľa gólov nedostalo. Futbal nie je o štatistikách, ale správnom systéme, efektívnosti. A kvalite, ktorá teraz veľmi rezonovala. Síce sme mali pätnásť striel, no vyložené šance boli v každom zápase dve. A možno ani toľko nie.

Chýba slovenskému tímu typický zakončovateľ? Ako boli Róbert Vittek či Szilárd Németh?

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbal»Reprezentácie»Výkony Slovenska? Je to hanba, každý hráč sa musí zamyslieť, tvrdí Vittek