BRATISLAVA. V posledných rokoch sa medzi miliardármi rozmohlo investovanie do športu. Primárne do futbalu. Prvými pohnútkami mohla byť vášeň, postupne sa však z toho stal biznis.
Jedným z prvých, kto odštartoval éru kupovania futbalových klubov vo veľkých európskych ligách, je ruský oligarcha Roman Abramovič.
Keď v roku 2003 kupoval FC Chelsea, zaplatil za sto percentný podiel v klube 140 miliónov libier. Vtedy to pôsobilo ako rozmar. Miliónmi z ropného biznisu si chce kúpiť futbalové trofeje.
"Chcem zábavu, úspechy a trofeje," hovoril vtedy.
Veľkými investíciami z priemerného anglického klubu vybudoval jeden z najsilnejších v Európe.
Za 19 rokov vyhrala Chelsea 18 veľkých trofejí, päťkrát získala titul v Premier League, dva razy Ligu majstrov a dva razy Pohár UEFA.
V stredu večer Abramovič potvrdil, že Chelsea je na predaj.
Zbavuje sa majetku
„Bolo to pre mňa veľmi ťažké rozhodnutie a veľmi nerád sa lúčim s klubom týmto spôsobom. Avšak verím, že je to v najlepšom záujme klubu,“ uviedol Abramovič vo vyhlásení.
Oligarcha mal od polovice deväťdesiatych rokov blízko k prezidentovi Borisovi Jeľcinovi a neskôr aj k Vladimirovi Putinovi. Práve kvôli kontaktom na ruskú politiku jednému z najbohatších ruských podnikateľov hrozí zaradenie na sankčný zoznam.
Je skôr prekvapením, že doteraz sa tak nestalo a vo Veľkej Británii sa o tom diskutuje.
Abramovič od vypuknutia vojenského konfliktu na Ukrajine začal predávať svoj majetok v Británii a snaží sa ho presúvať tak, aby prípadným sankciám unikol. Na predaj je jeho vilu v Kensington Palace Gagdens aj ďalšie nehnuteľnosti v Británii. Z rovnakého dôvodu je na predaj aj jeho futbalová vášeň - Chelsea.
Už prvý deň po ruskej invázii sa britský labouristický poslanec Chris Bryant vyjadril, že Abramovič by nemal vlastniť Chelsea. Vyzýval ho, aby verejne odsúdil kroky ruského prezidenta.
Abramovič zostal ticho.