SOUL. Necelé dva mesiace po zimných olympijských hrách vyplávali na povrch podozrenia z korupcie pri voľbe dejiska ZOH 2018.
Hlavnú úlohu v nich hrá kórejský technologický gigant Samsung, ktorý patrí k hlavným sponzorom Medzinárodného olympijského výboru (MOV).
Tajný zoznam
Pjongčang v hlasovaní v roku 2011 zdolal francúzske Annecy a nemecký Mníchov.
Juhokórejská televízia SBS pri vyšetrovaní korupcie bývalého prezidenta Kórejskej republiky I Mjonk-baka odhalila tajný zoznam 27 členov MOV, ktorí prisľúbili hlasovať za Pjongčang vo voľbách 2011 výmenou za marketingové a sponzorské kontrakty od Samsungu.
Na vytvorení zoznamu mal spolupracovať aj Papa Massata Diack, syn bývalého prezidenta Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF) Lamina Diacka, ktorý si už odpykáva doživotný dištanc za korupciu.
"Všetky informácie ohľadom pána Lamina Diacka pridáme do jeho spisu vedeného Etickou komisiou MOV. Výbor participuje ako civilný subjekt pri vyšetrovaní francúzskych úradov.
Pán Diack prišiel o svoje čestné členstvo v MOV už v roku 2015," cituje stanovisko MOV portál insidethegames.biz a poukazuje na ignoráciu širších súvislostí v reakcii na vážne podozrenia.
Samsung musel byť neutrálny
Televízia SBS síce neuviedla mená konkrétnych krajín na zozname, ale prezradila, že dvanásť z 27 členov MOV je z Afriky.
Dokument uvádza, že niektoré výbory pôvodne podporovali francúzske Annecy, no po jeho eliminácii v prvom kole hlasovali za Kórejčanov.
Televízny projekt odhalil, že mladý Diack mal z uzavretých kontraktov zinkasovať 12,5 milióna amerických dolárov a navyše aj ďalší "bonus" v prípade úspešnej kandidatúry Pjongčangu.
Obaja spomenutí Diackovci figurujú aj vo vyšetrovaní procesov prideľovania OH 2016 v brazílskom Riu de Janeiro a ZOH 2020 v japonskom Tokiu.
Podľa pravidiel MOV musel byť Samsung, ako top sponzor, neutrálny pri kandidatúre Kórejskej republiky.
Odsúdení za korupciu
V tom čase bol na čele spoločnosti člen MOV I Kun-hi, v roku 2008 ho uznali za vinného z korupcie a odsúdili na tri roky odňatia slobody s podmienečným odkladom a finančný trest 98 miliónov USD.
O niekoľko mesiacov neskôr mu prezident I Mjonk-bak udelil kontroverzný pardon. I Kun-hi odstúpil z funkcie v MOV minulý rok zo zdravotných dôvodov.
Jeho syn I Čä-jong, ktorý je de facto hlavou Samsungu a patrí k najbohatším Kórejčanom, figuruje v korupčnej kauze bývalej prezidentky Pak Kun-hje.
Tú minulý týždeň odsúdili na 24 rokov väzenia za korupciu a ďalšie trestné činy. Samotného I Čä-jonga odsúdili za korupciu minulý rok.