Orlando vyhralo prvý zápas vo finále NBA

Basketbalisti Orlanda znížili stav finálovej série na 1:2.
Basketbalisti Orlanda znížili stav finálovej série na 1:2. (Autor: TASR)
SITA|10. jún 2009 o 06:20

Basketbalisti Orlanda zvíťazili v utorňajšom treťom stretnutí finálovej série NBA nad Los Angeles Lakers.

ORLANDO. V treťom finálovom dueli zámorskej NBA sa basketbalisti Orlanda dočkali prvého víťazstva. Magic využili v utorok výhodu domáceho prostredia, zdolali Los Angeles Lakers 108:104 a znížili stav série na 1:2.

O osude zápasu sa rozhodlo až v jeho koncovke, hoci Orlando zdanlivo kontrolovalo hru. Domáci viedli na začiatku záverečnej polminúty o štyri body 106:102, no líder hostí Kobe Bryant po sérii nepresných trojkových pokusov napokon 0,5 s pred koncom dostal loptu do koša domácich a upravil na rozdiel dvoch bodov.

Lakers ešte stihli faulovať zároveň s uplynutím riadneho hracieho času a dve premenené šestky Rasharda Lewisa dodali výsledku konečnú podobu. V poradí štvrtý finálový zápas sa hrá vo štvrtok 11. júna opäť v Amway Arene v Orlande (na Slovensku o 3.00 h SELČ v piatok nadránom).

ORLANDO MAGIC - LOS ANGELES LAKERS 108:104 - stav série: 1:2

Zostava a body: Alston 20, C. Lee 4, R. Lewis 21, Türkoglu 18 (7 asistencií), D. Howard 21 (14 doskokov) (Pietrus 18, J. Nelson 2, Battie 4, Gortat 0) - Fisher 9, Bryant 31 (8 asistencií), Ariza 13 (7 doskokov), P. Gasol 23, A. Bynum 4 (Odom 11, Farmar 11, Walton 2, Vujačič 0, Mbenga 0)

Úspešnosť streľby z poľa v %: 62,5 - 51,3, trojky: 5/14 - 8/23, TH: 23/30 - 16/26, doskoky: 29 - 27, asistencie: 23 - 16, stratené lopty: 13 - 13, získané lopty: 7 - 6, bloky: 3 - 3, fauly: 21 - 25, štvrtiny: 27:31, 32:23, 22:21, 27:29, 17 461 divákov

Dlho očakávaná ofenzíva Magic vo finálovej sérii sa dostavila až v treťom stretnutí. K tradičnej trojici Howard - Lewis - Türkoglu sa tentoraz pridali minimálnou 18-bodovou normou aj Alston a Pietrus a prvé víťazstvo Orlanda so skvelou úspešnosťou streľby 62,5% bolo na svete. Nerodilo sa však ľahko. Až na jedinú výnimku zo 6. min (13:12) hostia z L. A. v prvej štvrtine stále viedli, a to najmä zásluhou ich superstrelca Bryanta, ktorý do konca úvodnej dvanásťminútovky stihol nastrieľať 17 z 31 bodov Lakers. Magic pokračovali v koncentrovanom výkone a na rozdiel od prvých dvoch zápasov série to ich strelcom padalo aj z oblúka. Od hostí sa však bodovo odpútali až v záverečnej päťminútovke II. štvrtiny, ktorú vyhrali 11:6 a prvý polčas 59:54.

V druhej polovici duelu domáci pomaly zvyšovali svoj náskok, no nie dostatočne na to, aby sa nemuseli strachovať o výsledok. Necelých 8 minút pred koncom Magic ešte viedli o 9 bodov, ale premrhali ho a 2:41 min pred sirénou Gasol z trestných hodov vyrovnal na 99:99. Črtala sa druhá dramatická koncovka v sérii, a tak aj bolo. Za stavu 104:102 pre Orlando hostia 28 sekúnd pred koncom stratili loptu a domáci už záverečné taktické šachy z hranice trestných hodov zvládli. Z 12 šestiek v posledných piatich minútach premenili ich exekútori 11 a vybojovali vo svoj prospech z pohľadu Magic mimoriadne dôležitý tretí zápas.

"Dnes nám to padalo jedna radosť. Jednoducho sa treba o to stále pokúšať a stratený strelecký rytmus sa dostaví," vravel spokojný tréner Magic Stan Van Gundy. Porazeneckú náladu si pred zápasom rozhodne nepripúšťal líder Orlanda Dwight Howard. Defenzívna jednotka sezóny a s 21 bodmi v utorok tiež jeden z dvojice najlepších strelcov domácich dodal: "Prehrali sme prvé dva zápasy, ale to nebol dôvod na paniku. Toto môže byť aj sedemzápasová séria a tak to treba brať. Tri domáce stretnutia sú a musia byť pre nás výzvou na obrat."

Tradične najlepší strelec Lakers Kobe Bryant nedokázal v závere stretnutia nadviazať na svoj excelentný výkon z jeho úvodu a nečakane sa trápil aj na šestkách - premenil len 5 z 10 trestných hodov. "Ukázalo sa, že proti nám nestojí cukríkový súper. Je to výborne koučované mužstvo, ktoré extrémne dobre plní taktické pokyny. Ak sa chceme na záver série tešiť z titulu, musíme k svojmu tradičnému výkonu pridať aj niečo navyše," povedal Bryant, ktorý túži po svojom štvrtom titule šampióna NBA. Orlando dosiahlo svoje vôbec prvé víťazstvo vo finále play-off NBA. Potrebovalo naň 7 zápasov, v roku 1995 totiž prehralo s Houstonom hladko 0:4 na stretnutia.