Nedeľa, 20. júna, 2021Meniny má Valéria

Olympijský oheň na severnom póle nezhasol, naopak, popálil

Ilustračná snímka. (Autor: SITA/AP)
SITA|23. okt 2013 o 17:27

Dievča, ktoré pochodeň nieslo, skončilo s popáleninami. Olympijská štafeta k zimným hrám v Soči má stále problémy.

BRATISLAVA. Najskôr nehorela a plameň zhasínal. Spolu už dvadsaťkrát. Teraz pochodeň naopak celá vzbĺkla. V utorok v meste Kostroma skončilo dievča, ktoré ju nieslo, s popáleninami.

Šéf organizátorov to najskôr odmietal. „Neprišlo k žiadnemu výbuchu a pochodeň sa nevznietila v rukách účastníčky pochodu,“ vravel Dmitrij Černyšenko.

V stredu sa však Rusi priznali, že problémy s pochodňou naozaj pokračujú.

„Nešlo o výbuch. Fakľa začala horieť po tom, ako išla odovzdať oheň ďalšiemu členovi štafety,“ potvrdil pre gazeta.ru hovorca štafety Roman Osin. „Priznávame, že máme isté problémy.“

Vzplanutie má prešetriť špeciálna komisia. Rusi naplánovali veľkolepú olympijskú štafetu. Oheň v ľadoborci bol na severnom póle. Teraz ho chcú dostať aj na vrch Elbrus, na dno Bajkalského jazera a jednu fakľu bez plameňa pošlú aj na vesmírnu stanicu.

Oheň dosiahol severný pól

Oheň pre ZOH 2014 v ruskom Soči dosiahol v nedeľu 20. októbra severný pól. Priplával tam na palube najväčšieho atómového ľadoborca na svete "50 rokov víťazstva".

Pochodeň zahorela v úplnom srdci Arktídy, čím vyvrcholila olympijská štafeta Soči 2014 - severný pól, počas ktorej fakľa precestovala celé Rusko.

Polárnu olympijskú výpravu vedie Artur Čilingarov, jeden z pionierov prieskumu arktického a antarktického územia.

"Pól je bod, kde pojem času stráca zmysel. Dopraviť olympijskú pochodeň práve tu, je veľmi symbolické, pretože hodnoty, ktoré hry reprezentujú, sú nemenné už dlhé stáročia," povedal Čilingarov.

Počas cesty na severný pól putoval olympijský oheň v špeciálnej nádobe na palube ľadoborca. Priamo na póle sa potom konal ceremoniál symbolického oživenia pochodne.

Akcia je jedným z najrozsiahlejších a najnáročnejších ekologických projektov svojho druhu. Technickú stránku, teda dopravu ľadoborcom, zaisťuje ruský štátny koncern pre atómovú energiu Rosatom, partner ZOH 2014.

"Vďaka ceste na severný pól je olympijská štafeta Soči 2014 odlišná od všetkých ostatných," vyhlásil predseda organizačného výboru ZOH 2014 Dmitrij Černyšenko.

Dĺžka trate je okolo 5000 kilometrov

Účastníci časti štafety na severnom póle pochádzajú z Fínska, Nórska, USA, Islandu, Kanady, Švédska, Dánska a Ruska. Celková dĺžka trate je približne 5000 km.

"Som presvedčený, že táto výprava sa významne zapíše do histórie celého olympijského hnutia a stane sa jednou z vizitiek olympijskej štafety," povedal kapitán ľadoborca Valentin Daviďanc.

Súvisiace články