Nowitzki do histórie, Boston vyhral piaty duel v rade

Los Angeles Lakers na čele s Kobem Bryantom vyhralo v Oklahome až po predĺžení.
Los Angeles Lakers na čele s Kobem Bryantom vyhralo v Oklahome až po predĺžení. (Autor: TASR/AP)
SITA|4. nov 2009 o 08:00

Basketbalisti Bostonu Celtics, Denveru Nuggets a Phoenixu Suns zostali aj po stredajšej várke deviatich stretnutí zámorskej NBA bez prehry.

NEW YORK. V American Airlines Center v Dallase v utorok naplno zažiarila hviezda Dirka Nowitzkého. Skúsený nemecký krídelník sa 40 bodmi postaral o skvelý obrat domácich proti Utahu.

Nowitzkého strelecký koncert v závere do histórie

Najmä jeho 29 bodov v záverečnej štvrtine má historický punc minimálne z klubového pohľadu. Za absolútnym rekordom NBA legendárneho Wilta Chamberlaina v štvrtej štvrtine z roku 1962 zaostal 31-ročný rodák z Würzburgu iba o 2 body.

Dallas zdolal Utah 96:85, pričom ešte po III. štvrtine bolo 67:52 pre hostí. "Bol to dlho škaredý zápas. Boli sme pomalí, nevedeli sme sa strelecky presadiť. A tak som musel niečo urobiť," komentoval Nowitzki.

Nemec bol v záverečnej dvanásťminútovke nezastaviteľný. Premenil 7 z 8 pokusov z poľa a tiež všetkých 14 trestných bodov. K tomu pridal 5 doskočených lôpt.

"Stále sme ho kŕmili prihrávkami a on všetko premieňal," významne podotkol Nowitzkého spoluhráč Shawn Marion. "Dnes sme nenašli spôsob, ako niečo vymyslieť na Nowitzkého."

"Padalo mu to z každej pozície. Bol senzačný," pridal kompliment súperovi kouč Utahu Jerry Sloan.

Prvý zápas Lakers mimo domácej palubovky víťazný

Obhajcovia trofeje Los Angeles Lakers prvýkrát v sezóne vycestovali mimo svoju Staples Center a v Oklahome museli bojovať o víťazstvo až do konca predĺženia.

Napokon sa tešili z triumfu 101:98 najmä zásluhou svojho lídra Kobeho Bryanta, autora 31 bodov.

A to ešte MVP minulej sezóny počas zápasového dňa bojoval so zvýšenou teplotou a príznakmi chrípky.

"Prežil som aj horšie veci ako túto indispozíciu, ale v konečnom dôsledku som rád, že som mohol nastúpiť," reagoval po zápase Bryant. V utorok žiaril aj rozohrávač Phoenixu Steve Nash. J

eho 30 bodov (25 v druhom polčase) a 8 asistencií výrazne pomohli Suns v súboji dovtedy nezdolaných tímov k úspechu v Miami 104:96. Pre Phoenix to bol už štvrtý víťazný zápas v rade. "

Prvý polčas mi príliš nevyšiel. Chcel som byť agresívnejší a pripravovať spoluhráčom lepšie pozície, aby sme sa mohli vrátiť do zápasu," poznamenal skúsený 35-ročný Nash.

Detroit ubránil Howarda a zdolal Orlando

Detroit doma pomerne prekvapujúco zdolal Orlando 85:80 a uštedril vlaňajšiemu finalistovi prvú tohtosezónnu prehru.

Domáci nastúpili prvýkrát po šiestich rokoch bez Tayshauna Princea (zranenie chrbta) a tiež Richarda Hamiltona (členok), ale zabralo im trio nižších hráčov Ben Gordon, Rodney Stuckey a Will Bynum, ktorí dovedna nastrieľali 63 bodov.

A tiež udržali na dištanc obávaného Dwighta Howarda, ktorý zaznamenal len 8 bodov a 5 doskokov a ešte sa aj predčasne vyfauloval. Nastúpil však limitovaný zranením ramena ešte z nedeľňajšieho duelu v Toronte.

"Samozrejme, že takéto víťazstvo je sladké. Naši hráči odviedli dobrú prácu. Kontrolovali priestor od jedného koša až k druhému a navyše výborne strieľali"

"Stále nám chýbajú nejakí hráči, ale je potešujúce, že ich dokážu nahradiť iní," povedal kouč Pistons John Kuester, ktorý je nováčikom na svojom poste.

Boston vyhral v NBA piaty zápas za sebou

Nezdolaní zostali v novom ročníku NBA aj po utorku hráči Bostonu aj Denveru, keď uspeli na palubovkách súperov.

Celtics zvíťazili vo Philadelphii hladko 105:74 a pripísali si piaty triumf sezóny. Nuggets uspeli rovnako bez problémov v Indiane 111:93 najmä zásluhou dua Carmelo Anthony - Chauncey Billups, ktorí spolu nastrieľali 49 bodov.

Denver je na čele Západnej konferencie spolu s Phoenixom a bezchybnou bilanciou 4 víťazstvá.

Cleveland - Washington 102:90

Najviac bodov: L. James 27, S. O´Neal 21, Mo Williams 15 - Arenas a C. Butler po 22, M. Miller 12, štvrtiny: 17:31, 33:23, 28:19, 24:17, 20 562 divákov

Indiana - Denver 93:111

Najviac bodov: D. Jones 20, Granger 18, Hibbert 14 (12 doskokov) - C. Anthony 25, Billups 24, Hilario 16 (13 doskokov), štvrtiny: 13:30, 26:25, 32:28, 22:28, 10 627 divákov

Philadelphia - Boston 74:105

Najviac bodov: Iguodala 17, Young 11, Dalembert 8 - Pierce 21, R. Wallace 20, House 12, štvrtiny: 17:19, 19:25, 18:25, 20:36, 11 251 divákov

Detroit - Orlando 85:80

Najviac bodov: Gordon 23, Stuckey a Bynum po 20 - V. Carter 15, Reddick 14, Barnes 11, štvrtiny: 19:14, 19:27, 22:19, 25:20, 15 487 divákov

Miami - Phoenix 96:104

Najviac bodov: Wade 23, Q. Richardson 18 (10 doskokov), J. O´Neal 14 - Nash 30 (8 asistencií), Stoudemire 16 (11 doskokov), J. Richardson 14, štvrtiny: 26:23, 26:21, 29:31, 15:29, 15 105 divákov

Chicago - Milwaukee 83:81

Najviac bodov: Deng 24 (20 doskokov), Rose 16, B. Miller 13 - Jennings 25, Bogut 16 (13 doskokov), Bell a Warrick po 11, štvrtiny: 13:25, 16:18, 27:17, 27:21, 19 789 divákov

Oklahoma City - Los Angeles Lakers 98:101 po predĺžení

Najviac bodov: Durant 28, J. Green 18, Sefolosha a Westbrook po 12 - Bryant 31, A. Bynum 22 (10 doskokov), Artest 20, štvrtiny: 25:32, 26:20, 22:19, 17:19 - 8:11, 18 203 divákov

Dallas - Utah 96:85

Najviac bodov: Nowitzki 40 (11 doskokov), Kidd 19, Marion a J. Terry po 10 - D. Williams 22, Okur 14 (14 doskokov), Kirilenko a Boozer po 12, štvrtiny: 17:20, 18:17, 17:30, 44:18, 19 725 divákov

Portland - Atlanta 91:97

Najviac bodov: Aldridge 20 (14 doskokov), Roy a Outlaw po 19 - Crawford 27 (7 asistencií), J. Johnson 19, Pachulia a Josh Smith po 12, štvrtiny: 25:15, 23:32, 21:25, 22:25, 20 325 divákov

Domov»Halové športy»Basketbal»Nowitzki do histórie, Boston vyhral piaty duel v rade